X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Turkuć podjadek

szkodnik
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa), to owad prostoskrzydły z rodziny turkuciowatych. Zamieszkuje Europę, zachodnią Azję i północną Afrykę. Lubi środowisko wilgotne, łąki, bogate w próchno torfowiska, ogrody, pola uprawne i sady.

Jak wygląda Turkuć podjadek?

Owad przypomina świerszcza, o brunatnym ubarwieniu. Nie jest to gatunek latający - ma parę nie wykształconych, skórzastych skrzydeł. Przednie odnóża są szerokie jak łopatki, służą od kopania i rozgarniania ziemi. Osobniki tego gatunku rozmnażają się późną wiosną. Jednoroczna samica składa 300 jaj, na głębokości 20 cm pod powierzchnią ziemi. Aby zapewnić im odpowiednie warunki inkubacyjne nadgryza pobliskie korzenie roślin, które gnijąc wytwarzają ciepło. Larwy wylęgają się po ok. 3 tygodniach i zaczynają żerować na równi z osobnikami dorosłymi. Samica pilnuje larw do jesieni, gdy nachodzi pora zimowego snu, a młode samodzielnie wydrążą sobie kanaliki do przezimowania, na głębokość 0,50-1 m.Dorosły Turkuć to 3 letni owad, który osiąga rozmiar dochodzący nawet do 7 cm. Wtedy też staje się najbardziej uciążliwym szkodnikiem. Podgryza i uszkadza korzenie roślin w ciągu dnia, a nocą wychodzi na powierzchnię by podjadać części wyrastające z ziemi. Nie jest wybredny – to owad wielożerny, dlatego tak bardzo lubi różnorodność sadzonek w przydomowych ogródkach. Nie gardzi też larwami innych owadów, małymi skorupiakami i bezkręgowcami. Jako larwa i postać dorosła potrafi zakopać się na głębokość 80cm. Z tego względu też jest trudny do wytępienia. Najwięcej szkód powoduje nie pojedynczy owad, a większa ilość osobników. Czas życia Turkucia podjadka to średnio 3 lata na łonie natury i nawet 4 lata w hodowli.

Turkuć podjadek – skuteczne metody walki ze szkodnikiem
Populacja Turkucia podjadka zmniejszyła się znacznie ze względu na powszechne zastosowanie środków chemicznych do uprawy roślin. Wytępienie tego szkodnika z przydomowych upraw wymaga sporego zachodu i odpowiednich metod. Najpopularniejsze z nich, to:
- wyłapywanie larw i osobników dorosłych
- wkopywanie słoików z wodą w obrębie żeru szkodnika – owad wpada do naczynia i tonie,
- wkopywanie końskiego obornika w kilku miejscach na działce, na głębokość 50-80 cm – zabieg stosuje się jesienią, by na wiosnę odkopać te miejsca i powybierać osobniki, które zimowały w oborniku.
- wyłożenie olszy czarnej, korony cesarskiej lub szachownicy kostkowej na trenie żeru - Turkuć ich nie znosi,
- wylewanie wywaru z kory olchowej na glebę,
- wylewania oleju jadalnego w korytarze żerowe turkucia – służy lokalizacji osobników, które przemieszczając się poruszają grudki ziemi – można je wówczas wyłapać,
- stosowanie specjalistycznych preparatów chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych: Basudin 10 G, Basudin 25 EC, Diazinon 10 G, Capsan, Mesurol Alimax® 02 RB.

Warto wypróbować metody ekologiczne nim sięgniemy po środki chemiczne, które mogą skazić glebę i przedostać się do uprawianych roślin.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-07 13:14:42
Tagi do artykułu: szkodniki | owady
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Biologiczna walka ze szkodnikami

Kompostownik
O zdrowiu roślin nie decyduje chemia, a ogromny zespół czynników odpowiedzialnych za cykl uprawowy. Wśród prac, o których decydujemy my, znajdziemy m.in. stosowanie upraw mieszanych, zadbanie, by oprócz roślin swoje miejsce w ogrodzie znalazły również pożyteczne zwierzęta, odpowiednie stanowiska i zgodne z wymaganiami nawożenie.

Biologiczna walka z mszycami

mszyce
Mszyce to szkodniki atakujące najczęściej nasze rośliny ozdobne. Spotkamy je w wielu gatunkach, kolorach i kształtach. Bywają zielone, żółte, szare lub czarne. Mszyce osiedlają się w koloniach na końcach pędów oraz od spodu najmłodszych i najstarszych liści, w tych miejscach gdzie sok, którym się odżywiają ma najwięcej składników pokarmowych, a młode części roślin zawierają ich najwięcej.

Walka ze szkodnikami drzew i krzewów na przedwiośniu

Gąsienica
Koniec zimy to czas, gdy na drzewach i krzewach brak jest liści. Jest to doskonała pora by odnaleźć i zniszczyć zimujące w nich owady. Podczas przycinania drzew i krzewów zwróćmy uwagę na wszelkie oznaki bytowania szkodników, z którymi walkę rozpocząć można już właśnie teraz.

Ochojniki są też na jodłach

Jodła
Ochojniki to owady z grupy pluskwiaków (podobnie jak mszyce). Bardzo dużo publikacji w prasie i programach telewizyjnych poświęca się dwóm gatunkom: ochojnikowi świerkowemu i świerkowo-modrzewiowemu.
Ochojniki korowojodłowe (obiałka jodłowa) w Polsce pojawił się ponad 100 lat temu. Od kilku ostatnich lat jego liczebność niepokojąco wzrosła na terenie całego kraju. Można go spotkać przede wszystkim na starszych jodłach. Obiałka to owad barwy jasnobrązowej i brązowej o długości ok. 1,5mm. Owady i jaja przez nie złożone otoczone są białą watą.