X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Surfinie

kwiaty
Surfinie należą do jednych z najczęściej i najchętniej uprawianych kwiatów na naszych balkonach i tarasach. Kwiaty te są genetyczną krzyżówką różnych odmian petunii, wyhodowaną przez japońskich naukowców. Zaskakujący jest fakt, że w Europie surfinie pojawiły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Od petunii różnią się tym, że mają długie zwisające pędy, których długość może osiągnąć nawet dwa metry. Te piękne kwiaty cieszą oczy kaskadami bujnych, różnokolorowych kwiatów o charakterystycznym, słodkim zapachu.


Popularność zyskały nie tylko dzięki swojej niewątpliwej urodzie, ale także długiemu okresowi kwitnienia, trwającym od maja aż do października. Istnieje bardzo duża liczba odmian surfinii - o różnych kolorach, wielkości, gęstości kwiatów i długości pędów. Co roku powstają nowe odmiany tych pięknych kwiatów.

Uprawa surfinii
kwiatyGleba dla naszych kwiatów powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna o odczynie kwaśnym. Na dnie doniczki powinien pozostać niewielki otwór, umożliwiający wypłynięcie nadmiaru wody. Stanowisko dla naszej rośliny powinno być słoneczne, ponieważ tam rosną najlepiej i najdorodniej. W miejscach lekko zacienionych także będzie rosła, jednak słabiej, a kwitnienie może być opóźnione nawet o kilka tygodni. Najlepiej czuje się na tarasie osłoniętym od wiatru.Pielęgnacja surfinii
Surfinie podlewamy regularnie i dość obficie. Możemy dodatkowo zasilać je co 10-14 dni płynnym nawozem wieloskładnikowym. Pielęgnując dojrzałą roślinę należy na bieżąco usuwać stare, przekwitłe kwiatostany oraz suche części roślin. Równie ważne jest by nie dopuścić do wytworzenia nasion, ponieważ to znacznie osłabi nasze kwiaty.

Surfinia rozmnażanie
Można spróbować samemu wyprodukować sadzonki surfinii. W tym celu w styczniu sadzimy nasiona do doniczek. Niestety surfinie nie są kwiatami, które łatwo się rozmnaża. Dlatego najczęściej i najprościej jest zakupić już gotowe sadzonki, które sadzi się prosto do skrzynek i donic balkonowych.

Surfinie zimowanie
kwiatyW miarę naszych możliwości można je schować do pomieszczeń, chroniących je przed zimnem. Jednak nie może być to miejsce zacienione, ponieważ wtedy nasze kwiaty się zmarnują.

Szkodniki i choroby surfinii
Największym zagrożeniem dla surfinii są choroby grzybiczne, ponieważ kwiaty te są na nie najbardziej podatne. Szczególnie na nie narażone są podczas długotrwałych opadów, mżawek czy mrozów. Porażone okazy można rozpoznać po brunatnieniu pędów, więdnięciu rośliny oraz ogólnie gorszym rozwoju. Chore pędy należy niezwłocznie usunąć, a następnie kilkakrotnie opryskać środkami grzybobójczymi. Najczęstszymi szkodnikami atakującymi sur finie są mszyce oraz nagie ślimaki.

Dekoracje z surfiniami z pewnością będą doskonale prezentować się nie tylko na tarasach i balkonach ale także w mieszkaniach. Atrakcyjnego wyglądu nabierają posadzone w wiszących pojemnikach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-01-29 12:49:25
Tagi do artykułu: kwiaty | Surfinie | choroby
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Surfinie - japoński mix

kwiaty
Surfinie to prześliczne rośliny wyhodowane w Japonii. Aż trudno w to uwierzyć, ale w Europie pojawiły się dopiero pod koniec lat 90 XX wieku. Surfinie to mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania różnych gatunków i odmian ogrodowych petunii Petunia spp. przy zastosowaniu osiągnięć inżynierii genetycznej. Pamiętamy, iż nazwa rodzajowa surfinii to petunia, a nazwa Surfinia jest zastrzeżoną nazwą marketingową.

Krokusy i zimowity jesienne

kwiaty
Jesień to jedna z pięknieszych pór roku w naszym kilimacie, oczywiście pod warunkiem, że nie jest zbyt zimna i deszczowa. Niestety musisz pogodzić się z faktem, że niebawem z twego ogrodu zniknie zieleń krzewów i piękne kolory kwiatów. Rośliny powoli przygotowują się do zimy, wymagają więc specjalnej troski w postaci jesiennych nawozów. Istnieje jednak metoda na zachowanie żywych kolorów w jesiennych okolicznościach.

Pielęgnacja surfinii

kwiaty
Surfinie należą do jednych z najbardziej znanych kwiatów, które latem zdobią balkony i tarasy. Te kwiaty o zwisających pędach i charakterystycznym zapachu są genetyczną krzyżówką japońskiego kwiatu petunii. Jej zwisająca łodyga może dorastać nawet do dwóch metrów. W zależności od odmiany, surfinie mogą mieć różną barwę - od bieli, poprzez róż, fiolet aż po czerwień i purpurę.

Malowane kwiaty Holandii na ścianie

farby
Kojarzona głównie z tulipanami, wiatrakami i rowerami, Holandia fascynuje na każdym kroku. To nie tylko ojczyzna wielkich twórców, takich jak Rubens, Van Gogh czy Rembrandt, ale również kraj o niezwykłej tolerancji dla odmienności i własnego zdania...