X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Cięcie powojników - część I

powojnik
Powojniki późno kwitnące, do których należą gatunki oraz mieszańce wytwarzające latem i jesienią kwiaty wyłącznie na nowych, powstałych w danym sezonie pędach, niewłaściwie pielęgnowane i nieprzycinane, wiosną rozwiną pędy, które kwitły w poprzednim sezonie.

Cięcie tej grupy jest niezwykle proste i polega na ścięciu całej rośliny tuż przy ziemi, w połowie lub pod koniec zimy.


Opisywana grupa obejmuje Clematis ‘Duchess of Albany’, C. ‘Ernest Markham’, C. ‘Gravetye Beauty’, C. ‘Hagley Hybrid’, C. ‘Gypsy Queen’, C. ‘Jackmanii’, C. orientalis, C. ‘Perle D’Azur’, C. ‘Star of India’, C. tangutica i mieszańce, C. ‘Ville de Lyon’, C. viticella i mieszańce.

Pędy ścinamy ponad najniżej położoną parą pąków, dających w przyszłości nowe pędy.
W pierwszym roku po posadzeniu tego pnącza, od połowy do końca zimy powinniśmy obciąć roślinę przy najniżej położonej parze pąków. Od późnej wiosny do początku lata powinniśmy umocować silne młode pędy i odgałęzienia na trejażu. Pod koniec lata powinny pojawić nam się kwiaty.W drugim roku od połowy do końca zimy przycinamy, podobnie jak w pierwszym roku po posadzeniu, wszystkie pędy przy najniżej położonej parze pąków.
W trzecim roku i latach następnych powinniśmy pamiętać o tym, by od późnej wiosny do początku lata przywiązywać nowe odgałęzienia i pędy.
Zadbajmy o zapewnienie roślinie wody w okresach suszy.
Na pędach tegorocznych roślina rozkwitnie, bardzo często obficie.
Od połowy do końca zimy obcinamy znowu wszystkie pędy przy najniżej położonej parze pąków.
Cięcie powojników tej grupy nie jest trudne czy wymagające, a one mimo tak niewielkiej opieki odpłacą nam swoim pięknem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat cięcia powojników, zapraszamy do lektury artykułów:
Cięcie powojników - cz. I
Cięcie powojników - cz. II
Cięcie powojników - cz. III


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji powojników, zapraszamy do lektury artykułu pt. "Powojniki"
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-05 03:37:32
Tagi do artykułu: powojniki | kwiaty | pnącza
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Cięcie powojników - część II

Powojnik górski
Powojniki wcześnie kwitnące, to grupa rozkwitająca od końca wiosny do początku lata, na krótkich pędach powstałych poprzedniego lata.
Do opisywanej grupy należą: Clematis alpina i odmiany, C. cirrhosa, C. macropetala i odmiany oraz C. montana i odmiany.

Cięcie powojników - część III

kwiaty
Mieszańce powojników, wydające duże kwiaty od późnej wiosny do jesieni, to grupa rozkwitająca na pędach ubiegłorocznych. Cechą typową dla jej przedstawicieli jest kwitnienie połączone ze wzrostem nowych pędów, na starych bocznych odgałęzieniach. Na młodych pędach od późnego lata do wczesnej jesieni rozkwitają duże kwiaty.