X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Czerwień - kolor roku 2012 według marki Dulux

salon
Czerwień, obrana Kolorem Roku 2012, reprezentuje wyjątkowy odcień. Cechuje go pewna dwuznaczność – łączy on w sobie temperament i namiętność klasycznej czerwieni z niewinnością bieli, która ją tonuje i uspokaja, wprowadzając pewne niedopowiedzenie.

Standardowa czerwień jest kolorem kojarzącym się z dynamiką, emocjami, odwagą i ciepłem. W wielu kręgach kulturowych oznacza ona szczęście i celebrację. Kolor czerwony wiąże się z bezpośredniością i otwartością na nowe doznania.

Biel stanowi przeciwieństwo czerwieni, jest ona kolorem symbolizującym delikatność, niewinność i czystość. Często budzi skojarzenie z zimowym krajobrazem, wywołując uczucie chłodu oraz bezmiaru nieskalanej przestrzeni. Wiąże się z nią zarazem wolność tworzenia, jak i pustka, którą należy wypełnić. Dlatego też biel ma wyjątkową właściwość – doskonale wiąże się z każdą barwą, nadając jej swej tajemniczej delikatności.

salonW Głębi Koralu (nr 10YR 21/436 w mieszalniku Dulux) możemy odnaleźć dynamiczne i ekspresyjne nuty czerwieni i błogość bieli. Ta mieszanina barw powinna wnosić do naszej przestrzeni optymizm oraz motywować do działania, zostawiając wolną przestrzeń do kreatywnej refleksji.We wnętrzach należy jednak uwzględnić indywidualny odbiór koloru, ponieważ zestawienie czerwieni z bielą niesie za sobą bardzo silny dualizm znaczeń. Dla części osób Głębia Koralu będzie kojarzyć się z władzą i prestiżem, doda pewności siebie i wiary w lepsze jutro. Inni odnajdą w niej sojusznika dla realizacji nawet najśmielszych planów i marzeń. Jeszcze inni zanurzą się w niej, poszukując sensualnego ciepła oraz równowagi bieli.
Wszystko to sprawia, że Głębia Koralu w roku 2012 jest kolorem, który można zastosować praktycznie w każdej sytuacji, zależnie od tego, jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać.

salonKolor Roku 2012 może być zatem doskonałym tłem dla nowoczesnych lub industrialnych kompozycji, wydobywając w wyrazisty sposób wysmakowaną formę niebanalnych detali. Dla odpowiedniego skomponowania takiego wnętrza wystarczy umiejętnie przepleść motywy Głębi Koralu z ostrymi krawędziami industrialnych elementów lub minimalistycznych rozwiązań tak, aby tym zimnym kompozycjom dodać ciepła i mistycznego charakteru. Dla zwolenników klasycznych rozwiązań wnętrzarskich barwa ta będzie doskonałym uzupełnieniem zwracającym uwagę na niebanalne zdobienia lub na antyczne dodatki – podobne odcienie były bardzo popularne w epoce baroku.

Wszechstronność zastosowania Koloru Roku wynika z jej wyjątkowej właściwości komponowania się z innymi kolorami.


salonTrendy kolorystyczne na rok 2012, wydają się kierować tą samą zasadą, co harmonijna kompozycja Głębi Koralu. I tak jak w Kolorze Roku dynamika życia, symbolizowana przez kolor czerwony, proporcjonalnie łączy się z bielą odzwierciedlającą nieodkryty potencjał, tak i w paletach przygotowanych przez markę Dulux, mamy do czynienia z poszukiwaniem powiązań pomiędzy tym, co pozornie przeciwstawne. Cyfrowa rzeczywistość przeplata się tu z analogowymi i lekko zakurzonymi wspomnieniami pierwszej przeczytanej bajki lub trzasków winylowej płyty. Spokój natury, miesza się z gwarem i dynamiką miejskich kawiarni. Szelest przerzucanych listów oraz pożółkłych starych fotografii stanowi przeciwwagę dla bogatego, fascynującego świata wirtualnych podróży.

Subtelna harmonia
przedpokójZaklęte w niej barwy wprowadzają do wnętrza zarazem sielską błogość, jak również wielkomiejski szyk. Te pozornie sprzeczne cele, osiągnięto poprzez wyrafinowane skomponowanie delikatnych beży, cielistych róży oraz koralu. Dodają one naturalnej świeżości odcieniom ciepłych szarości, tchną życie w delikatne kompozycje kolorystyczne inspirowane aluminium, stalą lub betonem. Dzięki temu paleta ta ma charakter uniwersalny i w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Czerwień zastosowana w mniejszej skali wydobędzie subtelny charakter wnętrza, natomiast przy pomalowaniu nią większych płaszczyzn, podkreślimy zdecydowany charakter przestrzeni.

Natura więzi
Paleta kolorystyczna Natura Więzi, inspirowana barwami budzącej się do życia przyrody, prezentuje z pozoru neutralne zestawienie kolorów – delikatne, transparentne odcienie zieleni, bladych pasteli i stonowanych barw ziemi. Przeciwstawiona im czerwień jest elementem energetyzującym, niczym promień słońca na pochmurnym niebie rozświetla wnętrze, motywując do działania. Podobnie jak rozkwitający w ogrodzie pąk wiosennego kwiatu, czerwone akcenty kolorystyczne we wnętrzu przypominają o tym, iż natura hojnie obdarza nas swymi owocami, które wyrastają na tle świeżych zieleni.

Moja historia
salonMoja Historia nawiązuje bezpośrednio do tendencji kolorystycznych popularnych w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Świeżość pastelowych odcieni beży, żółcieni, różów i niebieskiego jest dopełniona wyrazistą czerwienią, która pozwala łączyć wątki retro z nowoczesnością. Ów z pozoru różnorodny miks kolorów, w zależności od wybranych odcieni, obrazuje za każdym razem indywidualizm użytkownika przestrzeni. Zastosowanie tej palety we wnętrzu pozwoli uzyskać ciepły, sentymentalny nastrój, który odpowie oczekiwaniom młodszych jak i starszych – każdy, bowiem odnajdzie w tej kompozycji coś, co mu przywoła miłe wspomnienie z przeszłości.

Na granicy światów
Zdecydowana kolorystyka tej palety została oparta o bajkowe zestawienie jaskrawych błękitów, zieleni i czerwieni, z nostalgicznymi pastelami. Odważne zestawienie preferowane będzie przez tych, którzy zachowali w sobie choćby jedno dziecięce marzenie wyniesione z bajek braci Grim, bądź też z cyfrowych światów wytwórni Pixar. Paleta ta zastosowana we wnętrzu wprowadzi nastrój tajemnicy oraz doda odwagi w realizacji nawet najbardziej surrealistycznych pomysłów. Dzięki swojej tonalnej głębi zapewni każdej, nawet najbardziej banalnej przestrzeni, wyjątkowy charakter.

sypialnia
Zwyczajne niezwyczajne
Odcienie powiązane z naturalnymi tradycyjnymi materiałami poddanymi upływowi czasu korespondują tu z odcieniami kojarzącymi się z tym, co technologiczne. W tym trendzie odnajdziemy wszystko, czego miłośnicy industrializmu poszukują w ruinach opuszczonych fabryk – magii przestrzeni, w których człowiek po raz pierwszy uczynił siły przyrody sobie poddanymi. Natura zaklęta w stal, beton i cegłę jest niemniej fascynująca niż podróże poprzez bezkres cyfrowych krain. Odnajdziemy tu ciepło starej ręcznie wypalanej cegły, rdzawe stalowe brązy skrywające pod swoją powłoką tajemnicę zamierzchłych technologii, beże i szarości inspirowane wytartymi betonowymi posadzkami oraz zielenie i żółcie nawiązujące do kolorów maszyn z poprzednich epok. Wszystkie barwy są subtelnie dobrane, tak jakby wyrażały tęsknotę za dziedzictwem ery przemysłowej, nie wnosząc przy tym zgiełku buchającej parą fabryki z poprzedniego wieku.

Jan Pawlik, architekt

Zobacz też:
Kolor Roku 2011 w architekturze wnętrz
Modne kolory ścian 2012
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ścienne
2011-10-19 08:48:55
Tagi do artykułu: Dulux | kolory | Wnętrza
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kolor Roku 2011 w architekturze wnętrz

salon
Mus z limonki, czyli Kolor Roku 2011, jest barwą przyjazną, dodającą pozytywnej, naturalnej energii. Należy ona do gamy kolorów jasnych, tak więc nie zmniejsza optycznie przestrzeni. W żółtawym świetle zyskuje na lekkości, niosąc odprężenie i błogość. Przywodzi na myśl sielskie pejzaże pełne wiosennych łąk. Przy oświetleniu o lekko niebieskawej barwie lub będąc
w miejscach zacienionych, zyskuje na drapieżności i motywuje do działania. Zatem sprawdzi się niezależnie od pory roku – zimą dodając energii, a latem przyjemnie wyciszając.

Ściany w modnym kolorze - jak malować?

malowanie
Już niedługo świat obudzi się ze snu, a zimową szarość zastąpią intensywne barwy odrodzonej natury. Wiosna to doskonały okres na odświeżenie mieszkania lub remont. Inspiracją do tworzenia ożywczych i energetyzujących wnętrz może być trend „Fluid Fantasy”.
Wszyscy jesteśmy zmęczeni szarością oraz pluchą tej zimy. Oczekujemy z utęsknieniem nadchodzącej wiosny i towarzyszących jej zapachów oraz kolorów..

Pokój dziecięcy w modnych kolorach

pokój dziecka
Przestrzeń pokoju dla najmłodszych członków rodziny powinna odzwierciedlać ich zainteresowania i osobowość. Przeważnie są to wnętrza, w których dominują żywe barwy, odbiegające od stonowanych i zrównoważonych kolorów. Inspiracją do stworzenia przestrzeni, odpowiadającej charakterowi naszych dzieci, może okazać się trend Free Spirit.

Pokoje dziecięce odbiegają stylistycznie od pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Dominuje w nich mocno podkreślony indywidualizm, są wyrazem poszukiwania własnych zasad...

Wnętrza w kolorach natury

pokój dziecięcy
Wśród stonowanych zieleni, brązów, pastelowych, spokojnych odcieni różu, można odnaleźć klimat przyjazny budowaniu ciepłej, domowej atmosfery, otoczenie bliskie trwałym rodzinnym wartościom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Wprowadzenie bladych błękitów i fioletów, inspirowanych przejrzystym powietrzem, wodą, kolorystyką polnych kwiatów, idealnie podkreśla ciepłą tonację drewna...