X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Cięcie powojników - część II

Powojnik górski
Powojniki wcześnie kwitnące, to grupa rozkwitająca od końca wiosny do początku lata, na krótkich pędach powstałych poprzedniego lata.
Do opisywanej grupy należą: Clematis alpina i odmiany, C. cirrhosa, C. macropetala i odmiany oraz C. montana i odmiany.Należąca do opisywanej grupy Clematis Montana jest przepiękną, bardzo bujnie rosnącą rośliną. Ograniczenie jest wzrostu do wysokości niewielkiego murku, czy ściany balkonu, który ma zdobić, bywa trudne. Idealne byłoby zapewnienie tej grupie dużej ilości miejsca na ścianie domu, bądź też formowanie jej wokół np. dużych drzew. Nie powinniśmy też ciąć ich lub tylko przycinać po kwitnieniu, by mogły zachować swój piękny kształt.

Jeśli pnącze wymyka się zbytnio spod naszej kontroli, wystarczy odnowić je przycinając na wysokości około 80 centymetrów nad ziemią. Takie odnawiające cięcie wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną.

Wstępne cięcie po posadzeniu przyśpieszy wzrost, którym powinniśmy odpowiednio pokierować. Właśnie wtedy powinniśmy pokryć wyznaczony pod obecność rośliny teren. Zaraz więc po posadzeniu powinniśmy powojnik z jedną główną łodygą przyciąć nad najniżej położoną parą pąków. Późną wiosną do początku lata rozpocznijmy formowanie silnych nowych pędów i odgałęzień, tak by pokryły wybrany przez nas teren.W drugim roku od połowy do końca zimy obcinamy wszystkie pędy zeszłoroczne, przy parze silnych pąków. Od późnej wiosny do początku lata formujmy pnącze, mocujmy nowe silne pędy. Tniemy wszystkie przekwitłe pędy przy pierwszym pąku lub parze pąków.

W ciągu dwóch lat powinniśmy uformować podstawowy szkielet rośliny. Po jego uzyskaniu pozostanie nam jedynie cięcie dojrzałej rośliny polegające na ucinaniu wszystkich tych pędów, które wydały kwiaty. Cięcie przeprowadzamy w głąb korony, w czerwcu, zaraz po kwitnieniu. Tniemy przy pierwszej lub drugiej parze pąków wystającej ponad szkielet gałęzi. Tak przeprowadzone cięcie zapewni nam energiczny wzrost długich pędów, które potem będziemy mogli dowolnie formować. Nowe pędy rozkwitną w następnym roku więc nie przycinamy ich zimą.
W trzecim roku i latach kolejnych powinniśmy więc dalej formować pnącze.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat cięcia powojników, zapraszamy do lektury artykułów:
Cięcie powojników - cz. I
Cięcie powojników - cz. II
Cięcie powojników - cz. III


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji powojników, zapraszamy do lektury artykułu pt. "Powojniki"
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-04 09:46:22
Tagi do artykułu: powojniki | balkon | pnącza | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Cięcie powojników - część I

powojnik
Powojniki późno kwitnące, do których należą gatunki oraz mieszańce wytwarzające latem i jesienią kwiaty wyłącznie na nowych, powstałych w danym sezonie pędach, niewłaściwie pielęgnowane i nieprzycinane, wiosną rozwiną pędy, które kwitły w poprzednim sezonie.
Cięcie tej grupy jest niezwykle proste i polega na ścięciu całej rośliny tuż przy ziemi, w połowie lub pod koniec zimy.

Ogród na balkonie

pelargonie
Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.