X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowePochodzenie: Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.


Uprawa:
Nasiona moczymy w ciepłej wodzie przez około 3-4 godziny. Następnie wysiewamy na 0,5 cm głębokości do podłoża przepuszczalnego najlepiej z dodatkiem składników mineralnych, może to być ziemia do kaktusów. Suche i ciepłe miejsce około 25oC będzie idealne do kiełkowania. Podlewamy umiarkowanie. Po kilku tygodniach powinny pojawić się siewki. Wysiewać możemy cały rok.

Pielęgnacja:
Drzewo butelkowe uprawiamy w donicach lub pojemnikach w najsłoneczniejszym i ciepłym miejscu na tarasie bądź w ogrodzie. W okresie zimowym korzenie przesuszamy, a roślinę trzymamy w chłodnym pomieszczeniu 5-10°C. Ten zimowy okres spoczynku kończymy na początku kwietnia. Wtedy roślinę przesadzamy(raz do roku) i zaczynamy podlewać i nawozić 0,2% roztworem nawozu wieloskładnikowego lub mieszamy glebę z nawozem długodziałającym. W ciepłym, widnym pomieszczeniu oczywiście. Roślina powinna na nowo się ukorzenić i zacząć ładnie rosnąć. Lubi przesuszanie. Latem wierzchnia warstwa gleby powinna być sucha. Zimą podlewanie ograniczamy prawie całkowicie, delikatnie w długich odstępach czasu. Po osiągnięciu planowanej przez nas wysokości rośliny, obcinamy dość bezwzględnie pióropusz liści, zostawiając "goły" pień, po pewnym czasie roślina wypuści u góry, z boku pnia, kilka, czasem kilkanaście pióropuszy traw.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-28 15:58:24
Tagi do artykułu: nasiona | siewki | taras | ogród
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwiaty

Datura - anielskie trąbki

Przepiękne olbrzymie kwiaty w kształcie trąbek, współgrające z zielenią dużych liści. Datura właśnie teraz wygląda najpiękniej. Trudno opisać jej piękno, bo cóż ciekawego może być w ogromnych kwiatach rozkwitających z pomiędzy liści... a jednak. Daturę trzeba jednak zobaczyć, aby ją pokochać. Zobaczyć ten rozłożysty krzew ozdobiony mnóstwem kwiatów o kilkunastocentymetrowej długości, zobaczyć i pokochać.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Strelicja królewska

Strelicja królewska
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Afryki Południowej, ma niezwykły, grzbiecisty pomarańczowo-niebieski kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Swą botaniczna nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg – Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Warto wiedzieć, że ta królowa wśród roślin egzotycznych jest bliską krewną banana jadalnego często mylonego z dużymi okazami strelicji białej. Należą do tej samej rodziny Musaceae.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Storczykowiec purpurowy

Storczykowiec purpurowy
Jeden z najwcześniej kwitnących storczykowców, storczykowiec purpurowy (Bauhinia purpurea), bardzo często kwitnie już wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty bardzo duże, intensywnie purpurowe, podobne do storczyków. Bardzo ciekawe są również liście o niespotykanym kształcie przypominającym motyle. Zarówno kwiaty, jak i liście wprowadzają atmosferę prawdziwej egzotyki. Bardzo dobrze czuje się w ogrodzie zimowym, na tarasie, w szklarni.

Krzew pieprzowy

Krzew
Krzew pieprzowy (Cassia floribunda), przed wejściem do domu, na tarasie, w ogrodzie - od czerwca do października obficie kwitnie cały obsypany słonecznymi kwiatami. W ogrodzie zimowym potrafi kwitnąć aż do zimy - jeżeli tylko zapewnimy mu nawożenie i odpowiednie podlewanie. Jeżeli wiosną będziemy regularnie przycinać możemy uformować kwitnącą kulę umieszczoną na pniu, która będzie nas cieszyła swoim ciepłem przez wiele lat.