X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Renta dożywotnia – uwarunkowania prawne

seniorzy
Zamieszanie wokół hipoteki - umowy o dożywocie i renty dożywotniej - wyjawiło nieporozumienia i wątpliwości związane z usługą, która nie jest wcale nowa na rynku polskim. Czy produkt przeżywający obecnie swój renesans, jest korzystny i bezpieczny dla emerytów i rencistów, którzy poszukują dodatkowych pieniędzy, by godnie przeżyć starość?


Podstawą prawną świadczenia renty dożywotniej są artykuły od 903 do 907 kodeksu cywilnego, ustawy z dla 23 kwietnia 1964 roku. Popularność produktu wynika z faktu zinstytucjonalizowania, na który czekała niemal pół wieku. W innych krajach europejskich, odwróconą hipotekę w dwóch modelach (sprzedażowym i kredytowym) stosuje się od blisko dwudziestu lat.

Czym tak naprawdę jest renta dożywotnia i dlaczego jest atrakcyjna dla emerytów i rencistów?
Produkt ten skierowany jest do osób, które przekroczyły 65 rok życia. Aby wystąpić o świadczenie renty dożywotniej trzeba posiadać prawo własności nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź wieczyste prawo użytkowania.


W zamian za przeniesienie prawa własności na fundusz hipoteczny, firma świadczy rentę dożywotnią, która jest wypłacana co miesiąc, w określonej kwocie, do końca życia. Niektóre firmy, np. Familia SA, w ramach świadczenia oferują dodatkowo bezpłatne pakiety: porad prawnych, oraz medyczny pakiet assistance. Comiesięczne świadczenie podlega co roku waloryzacji, zgodnie ze wskaźnikami GUS. Przeważnie Fundusz Hipoteczny pokrywa wszelkie koszty związane z zawarciem umowy, ubezpieczenia nieruchomości i większych remontów. W ofercie firmy Familia SA, pakiet medyczny assistance obejmuje dwie wizyty w szpitalu, w ciągu roku, opiekę pielęgniarską, dwie wizyty domowe lekarza i atrakcyjne zniżki na świadczenia lekarskie.

Zbycie nieruchomości, w zamian za rentę dożywotnią, zdaje się być kontrowersyjne dla potencjalnych spadkobierców po seniorze. Dlatego też oferta kierowana jest przede wszystkim do osób samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc bliskich, a mieszkanie daje im szansę godnego przeżycia starości. Jednakże klient, który ma rodzinę i decyduje się na skorzystanie z hipoteki odwróconej, może zawrzeć w akcie notarialnym zapis mówiący o przekazaniu określonej kwoty rodzinie, po swojej śmierci.

Największe obawy u seniorów rozważających przystąpienie do świadczenia, jest utrata mieszkania. Prawidłowo skontrowana umowa gwarantuje dożywotnie użytkowanie, z wpisem do księgi wieczystej, z pierwszeństwem przed hipoteką. Hipoteka umowna ustanowiona do wysokości wartości nieruchomości, stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń w związku z wysokością świadczeń pieniężnych z tytułu renty dożywotniej.
Nawet w przypadku gdy fundusz zbankrutuje, klient traci prawa do użytkowania i zamieszkania w mieszkaniu. Jest to konsekwencja wpisu w dziale IV księgi wieczystej hipoteki umownej na rzecz klienta do wysokości wartości nieruchomości, która może być ponowne przeniesiona na własność seniora.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-31 19:40:39
Tagi do artykułu: nieruchomości | hipoteka odwrócona | hipoteka
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
rodzina

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?
rodzina

Koniec Rodziny na swoim?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Odwrócona hipoteka czyli renta hipoteczna dla seniorów

dom
Sytuacja osób przechodzących na renty i emerytury z roku na rok nie ulega poprawie. Niewielkie kwoty wypłacane przez ZUS, niejednokrotnie nie pozwalają na pokrycie: comiesięcznych opłat, wydatków na lekarstwa i codziennych potrzeb. Wielu seniorów korzysta z możliwości dorobku. Niestety w najbliższym czasie w tej kwestii szykują się kolejne zmiany.

Oferty funduszy hipotecznych – czym mogą nas zaskoczyć?

logo
W Polsce działa już kilka Funduszy Hipotecznych, oferujących emerytom odwróconą hipotekę. Na rynku liczą się przede wszystkim trzy – Fundusz Hipoteczny Familia S.A., Centralny Fundusz Hipoteczny, Fundusz Hipoteczny Dom. Przyjrzyjmy się ich ofertom i sprawdźmy, która z nich niesie ze sobą największe zyski dla seniora.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane – 15 październik 2009 r

paragraf
Z dniem 15 października weszła nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.). Aktualizacja dotyczy obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej, dla nieruchomości z rynku wtórnego...

Współczesne budownictwo mieszkaniowe

płaskorzeźba
Budowanie z wielkiej płyty odeszło już w zapomnienie. Obecnie deweloperzy dbają nie tylko o to, by zapewnić ludziom dach nad głową, ale coraz ważniejsza staje się forma architektoniczna, wykończenie klatki schodowej czy wygląd podwórka...