Kolory we wnętrzach minimalistycznych

salon

fot. salon

Minimalizm wyznacza trendy we współczesnej modzie, designie i architekturze. Oszczędność, widoczna w formie, kolorystyce oraz aranżacjach wnętrz, przeciwstawia się nadmiarowi i przepychowi obecnym w stylach dekoracyjnych. Wnętrze minimalistyczne, nie musi być jednak surowe. Wyciszenie lub ożywienie kolorystyczne, wprowadzone punktowo do aranżacji, stanie się perfekcyjnym wykończeniem koncepcji.

Zobacz również: Pikowana Pola

Minimalizm to trend, który wkroczył niemal we wszystkie dziedziny życia. Elegancka prostota, oszczędność zdobień, eliminowanie zbędnych mebli i przedmiotów. Elementy, które wypełniają przestrzeń, określają wnętrze. Na niewidocznym tle surowej aranżacji, są wyraźnie widoczne, dlatego muszą być modne i eleganckie.

Tłem, a zarazem głównym kreatorem, minimalistycznego wnętrza, jest odpowiednio dobrany kolor ścian. Klasyczna koncepcja minimalizmu zakłada stosowanie barw czystych z palety podstawowych kolorów. Na większych powierzchniach odcienie jasne pomogą uzyskać efekt przestrzenności. Ciekawie prezentuje się kontrast czystej i wyrazistej kolorystyki ścian z jednolitą formą mebli lub z wymalowanymi na nich oryginalnymi, nowoczesnymi wzorami.

Ciekawą propozycją może być zestawianie czystej bieli, farby Tikkurila Pure White z: wyrazistą czerwienią, jaskrawą pomarańczą lub jasną zielenią, w formie uzupełnienia. Te i inne zgodne z minimalistycznymi trendami barwy znajdziemy m.in. w bogatej kolekcji odcieni Tikkurila Optiva.

Perfekcyjna kompozycja kolorów
Przewodnim kolorem w aranżacji minimalistycznego wnętrza powinna być biel. Barwy ożywiające, uzupełniające aranżację w ciekawy sposób, pokrywają mniejsze płaszczyzny. Tym samym, głęboka czerwień, którą wymalowano „ramę” okalającą przejście do kuchni doskonale podkreśla odmienną funkcję pomieszczenia. Uzupełnieniem aranżacji będą dobrane ze smakiem dodatki: świeczniki, stoliki o klasycznie prostej, minimalistycznej formie i oryginalnej kolorystyce oraz designerska, ażurowa taca. Drobne dodatki ocieplają wystrój, nie odejmując mu nowoczesności.

Modna grafika
Grafika i fotografia, jako element uzupełniający aranżację, nigdy nie wyjdą z mody. Wielkoformatowa fotografia w kolorze czarnym i białym, skomponowana z wielu fragmentów, to wyrafinowany i modny dodatek w minimalistycznym wnętrzu. Szary i czarny kolor grafiki oraz ramek zdecydowanie odcina się od śnieżnobiałej ściany.

salon

fot. salon

Subtelnie przełamana biel
Biel to doskonałe tło dla każdego rodzaju ekspozycji. Nawet designerska lampa sprawia wrażenie wyjątkowego eksponatu z galerii sztuki współczesnej. Interesujący efekt można uzyskać poprzez zestawienie z subtelną kolorystyką drugiej ściany. Dzięki temu nowoczesny klimat wnętrza nie pozostaje nazbyt chłodny. Dodatkowo, kontrastowa aplikacja graficzna uwydatniona na dwubarwnej ścianie, to wyrazisty i oryginalny motyw zdobniczy, który z pewnością przyciągnie uwagę.

salon

fot. salon

Kolor – główny kreator aranżacji

ściana

fot. ściana

Zdecydowany kolor, bądź zestawienie kolorystyczne, może stanowić główny element aranżacji. Wyrazisty, żywy oranż wpleciony w jasną szarość to bardzo modny duet. Wymalowany na ścianie wzór, przyciąga wzrok zarówno intensywnością barwy jak i ciekawym kształtem. Ożywia wnętrze i przełamuje typową dla minimalizmu surowość.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)