X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Brugmansja

BrugmansjaRodzina: Solanaceae
Pochodzenie: Ekwador, Peru, Boliwia.

Opis: Brugmansja (Brugmansia arborea) to olbrzymie rośliny tarasowe, które w pełni kwitnienia na każdym robią niezapomniane wrażenie. Miłośnicy roślin odkryli je dla siebie 30 lat temu w ogrodach botanicznych i od tamtej pory nie opuszczają one naszych tarasów. Kwiaty długości 14 - 17 cm barwy białej lub kremowobiałej o kształcie przypominającym trąbki (stąd czasami używana nazwa "trąby anielskie"). Mogą być prowadzone w formie drzewka lub krzewu, odpowiednio nawożone i pielęgnowane osiągają wysokość do 3m.


Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew: Przed wysiewem nasiona powinny być przez 24 - 48 godzin moczone w ciepłej wodzie. Po tym okresie umieszczamy w podłożu do wysiewu na głębokości ok. 1cm i umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu (temp. ok.25°C). Utrzymujemy stałą, ale nie za wysoką wilgotność podłoża.Czas wysiewu:
Możliwy całoroczny - szczególnie polecany wiosną.

Pielęgnacja: Trzymać w pojemniku na słońcu i dużo, dużo wody!
Brugmansje lubią miejsce słoneczne, powinno ono być jednak osłonięte od wiatru. Uprawiana jest najczęściej jako roślina pojemnikowa - niestety nie jest odporna na mrozy i musi zimować w pomieszczeniu. Duża masa liści powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze, dlatego powinniśmy stosować stosunkowo duże pojemniki, podłoże powinno być przepuszczalne, wymieszane z nawozami o długotrwałym działaniu w zwiększonej dawce. Bardzo korzystnie na wzrost Brugmansji wpływa dodatek gliny do podłoża. Z jednej strony tworzy ona tzw. kompleks sorbcyjny, dzięki czemu nie musimy tak często nawozić, z drugiej obciąża pojemnik przez co ta duża roślina nie jest wrażliwa na podmuchy wiatru. Nie możemy też zapomnieć o warstwie drenażu w pojemniku.
Brugmansje należą do roślin stosunkowo łatwych w uprawie, kwitnących przez całe lato. Musimy im jednak zapewnić: dużo światła, dużo wody, dużo nawozów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-05 08:16:43
Tagi do artykułu: tarasy | kwiaty | krzewy | nasiona | sadzonki | nawozy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowe

Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Żółty oleander

kwiaty
Kwitnący przez całe lato żółty oleander (Thevetia peruviana), aż do późnej jesieni krzew, z długimi (do 7 cm), intensywnie żółtymi kwiatami. Liście długie, lancetowate, przypominające liście oleandra. Ozdobne są również bardzo ciemne, prawie czarne,intensywnie błyszczące owoce.
W czasie letnich miesięcy wymaga stanowiska jasnego i ciepłego, zimowanie powinno być przeprowadzone w pomieszczeniu możliwie jasnym, w którym temperatura nie przekracza 15°C.

Drzewo ogniste

Drzewo butelkowe
Drzewo ogniste (Delonix regia) o parasolowatej koronie o średnicy nawet do 18 m. W czasie kwitnienia całe obsypane jest wielkimi (do 15cm) intesywnie czerwonymi kwiatami. Zarówno nazwa angielska - Flame Tree, jak i niemiecka - Flammenbaum trafnie oddają jego charakter. Liście są długie, podwójnie złożone, w ładnym, ciemnozielonym odcieniu. W czasie suszy może okresowo zrzucać liście.