X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Metody podlewania kwiatów doniczkowych podczas nieobecności

Podlewanie ogrodu
Kiedy wybieramy się na urlop nie powinniśmy zapominać o naszych roślinach. Oto kilka skutecznych sposobów na to, jak zapewnić im przetrwanie podczas naszej nieobecności.

Skrzynka z podwójnym dnem - stosowana jest w przypadku bardzo wrażliwych na suszę roślin. Wykorzystuje się wówczas pojemniki z podwójną podstawą, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

W takim pojemniku na spodzie umieszcza się naczynie z wodą, a poziom wilgotności kontrolowany jest przez wbudowane wewnątrz przewody.

Nawadnianie po sznurku - kwiaty doniczkowe gromadzi się w jednym miejscu i ustawia poniżej źródła wody (np. w postaci pełnej butelki). Pomiędzy tym źródłem, a doniczkami przeciąga się zraszające przewody np. plastikowe rurki lub kawałki sznurka. Ich końce z jednej strony zanurza się w wodzie, z drugiej w ziemi, dzięki czemu rośliny doniczkowe pobierają wodę w miarę potrzeb.

W płytkiej kąpieli - Wstawiamy doniczki mające otwory odpływowe do wanny wypełnionej wodą do wysokości półtora centymetra albo do dużego płaskiego naczynia, które pomieści kilka doniczek, gdyż skupisko roślin spowalnia parowanie wody. Doskonały sposób dla roślin lubiących stanowiska słoneczne.Żwirek, dodatkowa ochrona - najpierw obficie podlewamy rośliny, aby wilgotność zbyt szybko nie uciekła z gleby, a później ich powierzchnię szczelnie pokrywamy warstwą kamyków lub żwirku. Kamyki muszą być wilgotne, dlatego powinny być moczone w wodzie przynajmniej przez jedną dobę. Kilka z nich warto ostrożnie umieścić w ziemi.

Czapka zatrzyma wilgoć - aby ziemia zbyt szybko nie wysychała, należy wstawić doniczkę do wysokiego pojemnika, którego ścianki są równe lub wyższe od rośliny. Następnie na jego brzegach należy umieścić specjalną konstrukcję np. z listewek oraz odwróconej do góry dnem doniczki. Najlepiej sprawdza się namoczony pojemnik ceramiczny, który nie będzie chłonął uwalnianej przez liście wilgoci. Jest to idealne rozwiązanie dla roślin cieniolubnych.

Zapas wody w butelce
- do pojenia roślin można również wykorzystywać zwykłą butelkę. Po napełnieniu wodą i niezbyt szczelnym zamknięciu, należy umieścić ją lekko przechylając, głęboko w doniczce szyjką skierowaną do dołu. Takie rozwiązanie sprawia, że woda stopniowo będzie się uwalniać do ziemi. Jedna taka butelka wystarczy dla rośliny w średniej doniczce na okres tygodnia. Większym rośliną przydadzą się dwie butle. Należy wybierać ciemne butelki, żeby pod wpływem światła nie mnożyły się w nich bakterie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-18 11:51:49
Tagi do artykułu: nawadnianie | kwiaty | rośliny doniczkowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nawadnianie ogrodu

trawnik
Za oknem z dnia na dzień robi się cieplej. Gdy przyjdą letnie upały, będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Rośliny ogrodowe zwykle mają zróżnicowaną tolerancję na brak wody, a ich odporność na przesuszenie zależy zarówno od gatunku, ale także od gleby i stanowiska. Duży wpływ ma także otoczenie - sąsiedztwo zbiorników wodnych i wysokich drzew, które w słoneczne dni dają dużo cienia. Warto także pamiętać, że świeżo posadzone rośliny są bardziej narażone na przesuszenie niż te dorosłe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Paprotki doniczkowe

kwiaty doniczkowe
Paprotka jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w domu. Znamy około 300 gatunków tej rośliny, jednak w Polsce uprawianych jest zaledwie kilka z nich. W niektórych mieszkaniach rosną bujnie, wzbudzając zachwyt, w innych niestety marnieją i szybko usychają.

Rośliny ozdobne w domu i na balkonie

kwiaty
Pelargonie i fuksje zabieramy z balkonów i tarasów i umieszczamy je w chłodnych pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 10-15ºC. Przed wstawieniem skracamy ich pędy do ok. 30 cm. Na balkonach możemy uprawiać w skrzynkach chryzantemy, starce (popularnie nazywane mrozami) oraz bratki. Rośliny te nie są tak wrażliwe na niskie temperatury i będą zdobić jeszcze przez parę tygodni.

Kwiaty w mieszkaniu

rośliny doniczkowe
Nawet pięknie urządzone mieszkanie może wydawać się zimne i puste jeżeli nie ma w nim choćby kilku roślin doniczkowych. Dodanie żywych dekoracji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na odmienienie i udekorowania wnętrza mieszkania. Aby nasze rośliny ładnie wyglądały w mieszkaniu i zdrowo rosły, powinniśmy uwzględnić panujące w nim warunki sprzyjające ich hodowli, np. nasłonecznienie. Dzięki słońcu kwiaty w domu wytwarzają z dwutlenku węgla i wody substancje, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu.