X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Anagalis - ogrodowa pogodynka

Anagalis
Anagalis (Anagallis grandiflora) to roślina jednoroczna osiągająca wysokość około 20 centymetrów. Rozkwitając bardzo obficie od czerwca do września, zwraca uwagę na niezwykłe zachowanie swych kwiatów, zamykających się wieczorem lub w pochmurne dni. Otwarte rano kwiaty anagalisu będą z całą pewnością zwiastunem dobrej pogody.


Nasiona anagalisa wysiewamy na przełomie marca i kwietnia do ciepłego inspektu. Otrzymanie własnych sadzonek będzie na pewno dużą przyjemnością, ale i całkiem łatwym zadaniem. Do przygotowania inspektu doskonały będzie płaski pojemnik, kuweta fotograficzna czy też gotowy dostępny w sklepach wysiewnik. Ta należąca do rodziny pierwiosnkowatych roślina do uprawy potrzebuje temperatury rzędu 10-12ºC. Zadbajmy o słoneczne miejsce, parapet okna, bądź jasny pokój. Pamiętajmy, by nie wystawiać siewek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nasionka wysiejmy na wilgotne specjalnie przygotowane podłoże. Delikatnie wciśnijmy je w ziemię oraz przykryjmy cienką warstwą przesianego podłoża. Zraszaczem zwilżmy ziemię. Na koniec przykryjmy kuwetę folią plastikową, bądź szklanym blatem aż do momentu skiełkowania nasion. Utrzyma nam to wysoką wilgotność oraz zabezpieczy nasiona przed wyschnięciem.W miarę rozwoju młodych roślinek przerywajmy je. Odległość między nimi powinna być równa ich wysokości.
Pamiętajmy o obowiązkowym pikowaniu. Gdy wschody będą już wystarczająco duże przepikujmy je. Przeprowadzając ten zabieg pamiętajmy, by trzymać anagalis za listki pierwotne, te najniższe, nigdy za łodygę, nigdy też za liście prawdziwe. Słabe egzemplarze odrzućmy.

Na miejsce stałe, do doniczek o średnicy około 10-15 centymetrów powinniśmy rozsadę wysadzać w maju. Przesadzając go na miejsce stałe zastosujmy dostępną ziemię ogrodniczą. Anagalis wymaga gleb żyznych, próchnicznych, dobrze rośnie na glebach gliniastych i rędzinowych. Pod uprawę wybierajmy stanowiska słoneczne, ewentualnie półcień. Umieszczając sadzonkę na stałym miejscu zadbajmy, by jej podstawa znajdowała się na równi z ziemią. Potem delikatnie uciśnijmy podłoże wokół pędu i uzupełnijmy ziemię. Na koniec sadzonkę dokładnie podlejmy, dbając, by podłoże wokół korzeni było wilgotne.

Po posadzeniu do oddzielnych doniczek, podhodujmy troszkę i zahartujmy rozsadę przed przeniesieniem na zewnątrz. Po raz pierwszy wystawmy roślinę na dwór w ciepły dzień. Pozostawmy doniczkę godzinę na słońcu, potem przenieśmy ja w cień. Na noc, z uwagi na niebezpieczeństwo przymrozków, przenieśmy anagalis z powrotem do pomieszczenia. Czas hartowania wydłużajmy stopniowo, by roślina miała czas na przyzwyczajenie się do bezpośredniego nasłonecznienia.

Pamiętajmy, by anagalisa nie sadzić zbyt gęsto. Zbytnie zagęszczenie sprawić może, że roślinki będą niepotrzebnie konkurować ze sobą o wodę i składniki pokarmowe. Utrudniona cyrkulacja powietrza sprawi, że zarówno choroby, jak i szkodniki będą miały fantastyczne warunki do rozwoju.

Anagalis jest doskonałą rośliną na balkony, tarasy, oraz rabaty. Jej delikatne, efektownie przewieszające się pędy z pewnością staną się ozdobą ogrodu. Wypróbujmy jej uprawę w towarzystwie kontrastowych żółtych kwiatów. Połączenie niebieskiej barwy drobnych kwiatów anagalisa i żółci jakiegokolwiek innego, przepięknie skomponuje nam się w całość.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jednoroczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-23 13:02:34
Tagi do artykułu: Anagalis | kwiaty | nasiona | sadzonki | choroby roślin | szkodniki | taras | rabaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Datura

Dekoracyjna datura

Datura, zwana także bieluniem, należy do niezwykłych kwiatów pochodzących z Ameryki Południowej. Najczęściej są to rośliny jednoroczne lub byliny. Te wysokie, rozłożyste rośliny o dużych, zielonych liściach od wiosny do jesieni ozdobione są kwiatami w kształcie lejkowatym lub trąbkowato - rurkowym. Ich przyjemny zapach można poznać szczególnie wieczorami.
Należy jednak uważać, szczególnie na dzieci, ponieważ kwiaty te, podobnie jak wiele roślin z rodziny psiankowatych, są silnie trujące.
kwiaty

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jeżówka purpurowa uroczym lekiem Indian

kwiaty
Jeżówka purpurowa to pochodząca z Ameryki Północnej przepiękna, rozkwitająca od czerwca do października różowo-purpurowymi kwiatami bylina. Znana niemal każdemu i nieomal od zawsze. Jej łacińska nazwa Echinacea purpurea jest nam dużo bliższa. A wszystko to dzięki jej właściwościom. Echinacea ma bowiem uodporniające nasz system odpornościowy właściwości. Działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, a nawet przeciwnowotworowo.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Choroby chryzantem

kwiaty
Uprawiane przez nas chryzantemy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Jeśli porażenie objęło roślinę w niewielkim stopniu zawsze warto ją ratować, jeśli chory jest już cały okaz wyrzućmy go.