X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Cięcie jabłoni i gruszy

Cięcie pędów jabłoni
W tych ogrodach, w których nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, jabłonie i grusze możemy formować. Uzyskać możemy do wyboru: korony wachlarzowe, wrzecionowate, sznury skośne lub poziome.
Po uformowaniu podstawowego szkieletu drzewa, jabłonie i grusze przycinamy głównie pobudzając wzrost ostróg oraz bocznych kwitnących pędów.Ostrogi mogą powstać samodzielnie, jednakże i my możemy pobudzić ich kwitnienie cięciem, które wykonujemy od późnej jesieni aż do późnej wiosny, ewentualnie w lecie.
Tworzenie ostrogi polega na skróceniu pędu bocznego przy pierwszym pąku kwiatowym. W miarę wzrostu drzewa zagęszczą nam się ostrogi i wymagać od nas będą przerzedzenia.

Pędy boczne wydające owoceTworzenie ostrogi rozpoczynamy w pierwszym roku, kiedy to w okresie od późnej jesieni do późnej zimy powinniśmy skrócić cześć bocznych wiosennych pędów przy czwartym pąku. Tniemy tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Nowa gałąź wyrośnie wtedy na zewnątrz, pędy i konary nie będą się plątać w środku korony. Zapewnimy tym samym koronie lepszy dostęp do światła i powietrza.W drugim roku od późnej jesieni do późnej zimy powinniśmy obciąć wszystkie pędy boczne przy grubym pąku kwiatowym, usuwając tym samym letni przyrost.
W trzecim roku od połowy lata do początku jesieni przycięty pęd boczny wyda owoce. Zaczną tworzyć się ostrogi.

Cięcie odnawiające jabłoni i gruszyInną metodą cięcia uformowanych jabłoni i gruszy jest cięcie odnawiające. Jabłonie i grusze tworzą pąki kwiatowe na nieprzycinanych dwuletnich pędach bocznych. Tak pozostawione pędy wydadzą owoce, potem obcinamy je.
W pierwszym roku powinniśmy wybrać najsilniejsze i najlepiej rozmieszczone pędy boczne. Wybrane przez nas pędy pozostawmy, resztę usuńmy.
Na pozostawionych przed nas pędach w drugim roku powstaną pąki kwiatowe. Od późnej jesieni do późnej zimy skróćmy je, obcinając niezderwniałe końce.
Od połowu lata do połowy jesieni przycięte wcześniej pędy wydadzą owoce.
W trzecim roku od późnej jesieni do późnej zimy, skracamy owocujące pędy, pozostawiając 3 centymetrowe kikuty.
Te nowe pędy, które wyrosną, pozostawiamy nie przycinając ich, tak by zacząć cały cykl od nowa.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-06-16 14:24:16
Tagi do artykułu: ogród | drzewa owocowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Tarasy

Odpowiedni impregnat to podstawa

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.
Drzewo owocowe   brzoskwinia

Drzewa owocowe - sadzenie

Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.