Cięcie jabłoni i gruszy

Cięcie pędów jabłoni

fot. Cięcie pędów jabłoni

W tych ogrodach, w których nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, jabłonie i grusze możemy formować. Uzyskać możemy do wyboru: korony wachlarzowe, wrzecionowate, sznury skośne lub poziome.
Po uformowaniu podstawowego szkieletu drzewa, jabłonie i grusze przycinamy głównie pobudzając wzrost ostróg oraz bocznych kwitnących pędów.

Przeczytaj również: Cień nie jest wadą

Ostrogi mogą powstać samodzielnie, jednakże i my możemy pobudzić ich kwitnienie cięciem, które wykonujemy od późnej jesieni aż do późnej wiosny, ewentualnie w lecie.
Tworzenie ostrogi polega na skróceniu pędu bocznego przy pierwszym pąku kwiatowym. W miarę wzrostu drzewa zagęszczą nam się ostrogi i wymagać od nas będą przerzedzenia.

Pędy boczne wydające owoce

fot. Pędy boczne wydające owoce

Tworzenie ostrogi rozpoczynamy w pierwszym roku, kiedy to w okresie od późnej jesieni do późnej zimy powinniśmy skrócić cześć bocznych wiosennych pędów przy czwartym pąku. Tniemy tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Nowa gałąź wyrośnie wtedy na zewnątrz, pędy i konary nie będą się plątać w środku korony. Zapewnimy tym samym koronie lepszy dostęp do światła i powietrza.

W drugim roku od późnej jesieni do późnej zimy powinniśmy obciąć wszystkie pędy boczne przy grubym pąku kwiatowym, usuwając tym samym letni przyrost.
W trzecim roku od połowy lata do początku jesieni przycięty pęd boczny wyda owoce. Zaczną tworzyć się ostrogi.

Cięcie odnawiające jabłoni i gruszy

fot. Cięcie odnawiające jabłoni i gruszy

Inną metodą cięcia uformowanych jabłoni i gruszy jest cięcie odnawiające. Jabłonie i grusze tworzą pąki kwiatowe na nieprzycinanych dwuletnich pędach bocznych. Tak pozostawione pędy wydadzą owoce, potem obcinamy je.
W pierwszym roku powinniśmy wybrać najsilniejsze i najlepiej rozmieszczone pędy boczne. Wybrane przez nas pędy pozostawmy, resztę usuńmy.
Na pozostawionych przed nas pędach w drugim roku powstaną pąki kwiatowe. Od późnej jesieni do późnej zimy skróćmy je, obcinając niezderwniałe końce.
Od połowu lata do połowy jesieni przycięte wcześniej pędy wydadzą owoce.
W trzecim roku od późnej jesieni do późnej zimy, skracamy owocujące pędy, pozostawiając 3 centymetrowe kikuty.
Te nowe pędy, które wyrosną, pozostawiamy nie przycinając ich, tak by zacząć cały cykl od nowa.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)