X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

ogród
Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.


Uporządkowanie i ukształtowanie terenu wokół domu
Na pierwszy rzut oka, uporządkowanie terenu działki, po zakończeniu prac budowlanych, zdaje się być zadaniem niemożliwym do realizacji. Na początek należy zadbać o kształt i jakość gruntu. W części ogrodowej, warstwa zewnętrzna ziemi powinna być przydatna do zasiewu trawnika i roślin ozdobnych. Nierówności podłoża należy więc zniwelować tak, aby zlikwidować różnice wysokości przekraczające 20% spadku. Idealny trawnik uprawia się na gruncie, którego nachylenie nie przekracza 3%.
taras
Może się zdarzyć, że grunt jest małoprzepuszczalny, a po większym deszczu powstają duże kałuże. Oznacza to, iż niezbędne jest wykonanie warstwy odsączającej na całej powierzchni trawnika. Polega to na wykopaniu 30 cm szczelin do warstwy przesiąkania, w odstępach co 2 metry. Szczeliny wypełnia się gruboziarnistym piachem. Po wypełnieniu szczelin, tym samym piaskiem wysypuje się 10cm warstwę odsączającą na całej powierzchni terenu pod wysiew trawnika. Następnie, warstwę odsączającą wyrównuje się i przykrywa warstwą gleby nośnej.Strefa wejściowa domu charakteryzuje się nieco innym zagospodarowaniem. Grunt pod ścieżki piesze, podjazdy i placyki wymaga innego przygotowania niż strefa rekreacyjna za domem, dlatego w tej kwestii najlepiej zdać się na fachowców. Obecnie firmy produkujące i dystrybuujące materiały nawierzchniowe, oferują także usługi projektowe, doradcze i wykonawcze w kwestii aranżacji posesji.
kostka brukowa
Projektowanie i zakładanie ogrodów
Projektowanie ogrodów to bardzo przyjemne zajęcie. Pamiętajmy jednak żeby aranżacje roślinne i kreacja naszego prywatnego fragmentu krajobrazu nawiązywały do stylistyki architektury domu i wyglądu strefy reprezentacyjnej. Aranżacje ogrodów i pielęgnacja ogrodów to czynności, które sprawiają, że mieszkanie za miastem, na swoim kawałku ziemi, jest nad wyraz wspaniałe.
ogród
Nawadnianie ogrodów z sieci wodociągów miejskich jest bardzo drogie. Prawdziwe szczęście mają posiadacze studni. Jeśli pragniemy uprawiać rośliny wymagające szczególnej troski i regularnego nawadniania, warto zainteresować się metodami zbierania i przechowywania wód z opadów atmosferycznych. Nie jest to w prawdzie metoda całkowicie zastępująca nawadnianie wodą z kanalizacji, jednakże może przynieść zauważalne oszczędności.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wokół domu
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-12 04:34:45
Tagi do artykułu: ogrody | trawniki | gleba | ścieżki | podjazdy | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Fortuna ukryta w ogrodzie

ogród japoński
Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń - każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.