X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

ogród
Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.


Uporządkowanie i ukształtowanie terenu wokół domu
Na pierwszy rzut oka, uporządkowanie terenu działki, po zakończeniu prac budowlanych, zdaje się być zadaniem niemożliwym do realizacji. Na początek należy zadbać o kształt i jakość gruntu. W części ogrodowej, warstwa zewnętrzna ziemi powinna być przydatna do zasiewu trawnika i roślin ozdobnych. Nierówności podłoża należy więc zniwelować tak, aby zlikwidować różnice wysokości przekraczające 20% spadku. Idealny trawnik uprawia się na gruncie, którego nachylenie nie przekracza 3%.
taras
Może się zdarzyć, że grunt jest małoprzepuszczalny, a po większym deszczu powstają duże kałuże. Oznacza to, iż niezbędne jest wykonanie warstwy odsączającej na całej powierzchni trawnika. Polega to na wykopaniu 30 cm szczelin do warstwy przesiąkania, w odstępach co 2 metry. Szczeliny wypełnia się gruboziarnistym piachem. Po wypełnieniu szczelin, tym samym piaskiem wysypuje się 10cm warstwę odsączającą na całej powierzchni terenu pod wysiew trawnika. Następnie, warstwę odsączającą wyrównuje się i przykrywa warstwą gleby nośnej.Strefa wejściowa domu charakteryzuje się nieco innym zagospodarowaniem. Grunt pod ścieżki piesze, podjazdy i placyki wymaga innego przygotowania niż strefa rekreacyjna za domem, dlatego w tej kwestii najlepiej zdać się na fachowców. Obecnie firmy produkujące i dystrybuujące materiały nawierzchniowe, oferują także usługi projektowe, doradcze i wykonawcze w kwestii aranżacji posesji.
kostka brukowa
Projektowanie i zakładanie ogrodów
Projektowanie ogrodów to bardzo przyjemne zajęcie. Pamiętajmy jednak żeby aranżacje roślinne i kreacja naszego prywatnego fragmentu krajobrazu nawiązywały do stylistyki architektury domu i wyglądu strefy reprezentacyjnej. Aranżacje ogrodów i pielęgnacja ogrodów to czynności, które sprawiają, że mieszkanie za miastem, na swoim kawałku ziemi, jest nad wyraz wspaniałe.
ogród
Nawadnianie ogrodów z sieci wodociągów miejskich jest bardzo drogie. Prawdziwe szczęście mają posiadacze studni. Jeśli pragniemy uprawiać rośliny wymagające szczególnej troski i regularnego nawadniania, warto zainteresować się metodami zbierania i przechowywania wód z opadów atmosferycznych. Nie jest to w prawdzie metoda całkowicie zastępująca nawadnianie wodą z kanalizacji, jednakże może przynieść zauważalne oszczędności.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wokół domu
Autor: Agnieszka Bykowska
2012-03-01 13:51:15
Tagi do artykułu: ogrody | trawniki | gleba | ścieżki | podjazdy | ogród
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
zegar słoneczny

Porcelanowy czas ogrodu

Niezależnie od tego, jak współczesny człowiek daleko rozwinie swoje umiejętności techniczne i technologiczne, niezależnie od tego, jak bardzo rozwinie się sama cywilizacja, ludzkość zawsze będzie podporządkowana prawom natury. Ten nierozłączny związek, namiętny i burzliwy romans budzi od zawsze chęć ubrania w słowa i kształty człowieczego oddania naturze.

Jedną ze słynniejszych światowych firm, której designerzy traktują przyrodę jako źródło nieustających inspiracji, jest luksusowa, duńska marka MENU...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fortuna ukryta w ogrodzie

ogród japoński
Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń - każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

Budujemy ogrodowe ścieżki

Kostka brukowa
Ścieżki ogrodowe to jeden z najważniejszych elementów ogrodowych. Wykonane z dekoracyjnego betonu, kostki czy naturalnego kamienia nadadzą przydomowej przestrzeni atrakcyjnego wyglądu, a także ułatwią utrzymanie jej w czystości. Na co więc należy zwrócić uwagę budując ścieżki, a czego lepiej unikać?