X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Cięcie kiwi - swobodne pnącza czy podwiązywane?

roślina egzotyczna
Na początku XX wieku, aktinidię chińską sprowadzono do Nowej Zelandii. W latach 30 rozpisano konkurs na imię dla niej. Od tego momentu chiński agrest nazywany jest kiwi.
Kiwi zna każdy. Brązowe, omszone, owalne, o jaskrawo zielonym środku owoce.

Uwielbiające ciepło roślinki nie nadają się w naszym klimacie do sadzenia ich w gruncie. Z powodzeniem możemy jednak uprawiać odmiany ostrolistną i pstrolistną, które z pewnością wytrzymają mrozy dochodzące do nawet -35°C.
Kiwi posadzone obok podpór owinie się wokół nich i stworzy prawdziwie przytulny, zielony kącik. Pamiętajmy o osłonie przed wiatrem i lekkim zacienieniu, zadbajmy o glebę żyzną, wilgotną i zdrenowaną.


Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pnącza w formie swobodnej, bez specjalnej troski. Przycinamy wtedy tylko nadmiernie zagęszczone okazy. Tak traktujemy te rośliny, które chcemy poprowadzić jako ozdobne.
Jeśli jednak naszym marzeniem są dorodne owoce... musimy nauczyć się władać sekatorem.Jeśli decydujemy się na hodowlę powinniśmy poprowadzić pnącze po rozpiętych pomiędzy słupami drutach, bądź też na drutach rozpiętych na ścianie budynku.
Pierwsze dwa, trzy, cztery lata poświęcimy na formowanie roślin. Kształtując je, tnijmy w styczniu, bądź lutym, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.

Cięcie kiwiW pierwszym roku po posadzeniu przycinamy pęd główny. Czynność tę wykonujemy około 2-5 centymetrów nad najniższym drutem. Tak wyprowadzamy silny przewodnik.
W drugim roku z wyrastających pędów bocznych wybieramy dwa najsilniejsze i przywiązujemy je poziomo. Najczęściej właśnie konstrukcja prowadzona na bazie litery T, jest najlepszą z wykorzystywanych na plantacjach towarowych. Takie prowadzenie zapewnia, bowiem najobfitsze owocowanie. Przewodnik prowadzimy pionowo do uzyskania następnego piętra.
Kolejnej zimy przycinamy wierzchołki naszych pędów, pozostawiając 8-12 pąków na każdej gałązce.

Kiwi zaczyna owocować najczęściej w czwartym roku po posadzeniu. Wiosną na przyciętych zimą gałązkach powinny pojawić się owoce. Te owocujące pędy rozprowadzamy na boki i w sierpniu przycinamy ich wierzchołki. Spowoduje to zawiązanie licznych pąków kwiatowych.
Po zbiorze owoców usuwamy od 30 do 70% owocujących pędów. Wycinamy je późną jesienią. Zostawiamy u ich podstawy rozgałęzienia, z których wyrosną nowe pędy owocujące. Czynność tę powtarzamy za każdym razem.
Dzięki takiemu prowadzeniu pnącza zapewnimy roślinie tak ważny dla niej dostęp światła. Latem i zimą usuwajmy więc wyrastające z pnia oraz nadmiernie zagęszczające krzew pędy.

Owoce możemy zbierać nawet wtedy, gdy są jeszcze twarde. Dojrzeją, przechowywane wraz z jabłkami, w temperaturze pokojowej. Dodatek wydzielających etylen jabłek, przyśpieszy dojrzewanie owoców. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-26 20:20:43
Tagi do artykułu: Agrest | kiwi | pnącza | krzewy | krzewy owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wegetatywne rozmnażanie agrestu

Agrest
Odmiany uprawne krzewów owocowych rozmnażane z nasion dają potomstwo zróżnicowane pod względem cech i właściwości, dziedziczące w niewielkim stopniu zalety rośliny matczynej. Chcąc otrzymać w krótkim czasie osobniki identyczne z rośliną macierzystą powinniśmy zastosować rozmnażanie wegetatywne. Rośliny otrzymane z sadzonek i odkładów będą wierną kopią rośliny matczynej.

Aktinidia

owoce kiwi
Aktinidia zwana także chińskim agrestem to długowieczne pnącze, które wiosną zdobi ogród białymi kwiatami a jesienią przepełnione jest aromatycznymi owocami. Roślina ta została sprowadzona w XX w. do Nowej Zelandii i od tego momentu nazywana jest kiwi.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Urokliwy powojnik "Jan Paweł II"

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania opisywanych już na stronach naszego tygodnika pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy...