X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Róże i ich sadzenie

kwiaty
Róże są uprawiane niemal od 5000 lat. Są jednymi z najbardziej znanych krzewów. Różnorodność form i barw sprawia, że każdy znajdzie kwiat dla siebie. Większość łodyg tego krzewu ma charakterystyczne kolce. Liście są matowe lub błyszczące, bardzo często pokryte srebrzystym nalotem. Kwiaty pojedyncze lub zebrane w kwiatostany mają jedno lub dwubarwne płatki.


Róże najlepiej sadzić w porze jesiennej, ponieważ zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą. W ostateczności można wiosną - w marcu lub w kwietniu. Wiosną zaleca się sadzenie jedynie róż piennych. Przez cały rok możemy sadzić róże wyhodowane w pojemnikach.

Wybierając krzewy róż warto zwrócić uwagę na to by róża posiadała przynajmniej dwa silne i nieuszkodzone pędy. Korzenie powinny być mocne i posiadać wiele drobnych włośników. Najlepiej sadzić krzewy jednoroczne, które dobrze się ukorzeniają i szybko rosną. Krzewy dwuletnie mają już niestety ograniczone zdolności przyjmowania się na nowym miejscu. Można je rozpoznać po ściętych pędach zeszłorocznych z wyrastającymi pędami tegorocznymi. Warto zwrócić uwagę na pędy czy nie mają szarych lub brunatnych plam, które mogą być oznaką choroby.krzewy liściasteDecydując się na kupno róż w pojemnikach należy zwrócić uwagę na powierzchnię ziemi, w której posadzony jest krzew. Jeśli na powierzchni ziemi nie ma mchu, przeważnie oznacza to, że krzew trafił do pojemnika niedawno i nie posiada typowych właściwości dla róż sprzedawanych w pojemnikach. Niestety taki krzew róży może nie nadawać się do sadzenia o każdej porze roku. Dobrze wiedzieć, że róże kupione u dobrych producentów będą zaopatrzone w etykiety, z których będziemy mogli dowiedzieć się o właściwościach i wymaganiach danej odmiany.

Najlepszą glebą do sadzenia krzewów róży jest ziemia gliniasto-piaszczysta. Na glebach zbyt lekkich i ciężkich róże rosną słabiej. Natomiast krzewy te nie tolerują gleb suchych, piaszczystych, podmokłych oraz gliniastych.
Idealnym współczynnikiem pH gleby, na której chcemy posadzić krzewy wynosi od 6 do 6.5. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, należy dodać do niej wapna nawozowego lub kredę. Można także poprawić strukturę gleby, dodając materiały organiczne np. torf, kora sosnowa, węgiel brunatny lub obornik. Prócz dodania odpowiednich składników organicznych, glebę należy spulchnić nawet na głębokość 60cm, ponieważ krzewy te ukorzeniają się dość głęboko. Wyjątkiem jest gleba piaszczysta,której nie przekopujemy tak głęboko, ponieważ woda będzie bardzo szybko wsiąkać w ziemię.

Róże lubią stanowiska słoneczne i przewiewne. Natomiast nie lubią gwałtownych podmuchów wiatru oraz przeciągów, które mogą uszkodzić długie łodygi i kwiaty. Warto także unikać miejsc zacienionych i wilgotnych, ponieważ gnicie korzeni może spowodować rozwój niektórych chorób.

koraPrzed posadzeniem róż należy usunąć podłamane części korzeni, a pozostałe skrócić do długości ok.25 cm. Następnie tak przycięte moczymy w wodzie z dodatkiem fungicydów. Po wyjęciu z zaprawy, różę należy jak najszybciej posadzić.

Przed posadzeniem róż należy przygotować dołek, który powinien być na tyle głęboki, by korzenie mogły w nim zwisać pionowo. Zasypując dołek, krzew należy delikatnie podnieść do góry, co zapewni lepsze przyleganie gleby do korzeni. Sadząc róże nie można zapomnieć o odstępach między roślinami. Zbyt duże spowodują wysuszenie gleby. Natomiast zbyt małe sprawią, że rośliny zaczną sobie przeszkadzać i staną się bardziej podatne na choroby. Odległość przede wszystkim zależy od sadzonej odmiany oraz żyzności gleby. Róże wielkokwiatowe sadzimy w półmetrowych odstępach, róże pnące co 120 cm., natomiast róże pienne co 60-80 cm.
Po posadzeniu krzewu, ziemię należy mocno ubić oraz obficie podlać. Wokół krzewu robimy 30 cm. kopczyk z ziemi, tab by uchronić roślinę przed przymrozkami. W grudniu, po nastaniu większych przymrozków, wokół krzewów należy rozsypać warstwę kory lub okryć sadzonkę warstwą gałązek z drzew iglastych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat róż, zapraszamy do lektury artykułów:
Róże
Szczepienie róż
Jak sadzić róże?
Róże z kalendarza ogrodnika
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-03 08:18:54
Tagi do artykułu: Róże | krzewy | choroby roślin | Róże pnące | Róże pienne | sadzenie
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Róże zimą

Zabezpieczenie róż na zimę

Późna jesień to czas na ostatnie prace ogrodowe. Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, by rośliny rozkwitły w następnym sezonie wegetacyjnym w pełnej krasie. Ochrona roślin przed zimnem dotyczy przede wszystkim odmian pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, jak na przykład róże.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Róże

róże
Róże uchodzą za najstarsze rośliny uprawiane przez człowieka. Pierwsze ich krzewy sadzone były w Chinach ponad 5 tysięcy lat temu. Już w starożytności uchodziły za najpiękniejsze rośliny ozdobne. Dziś róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych, występującymi niemal w każdym ogrodzie.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Szczepienie róż

róże
Róże to królowe kwiatów, krzewy spotykane niemal w każdym ogrodzie. Najpopularniejsze róże to „mieszańce” złożone z dwóch roślin. Korzeń wraz z szyjką korzeniową stanowią jedną część, druga to część nadziemna. Zanim staną się jedną, przepięknie kwitnącą rośliną muszą zostać poddane szczepieniu. Potem część nadziemna zrasta się z podkładką.