X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Jodła koreańska - odmiany, odporność, choroby

szyszki
Jodła jest jednym z ładniejszych drzew iglastych. Osiąga nawet do 50 metrów wysokości. Początkowo ma regularny, stożkowy pokrój, który z wiekiem drzewa staje się coraz bardziej nieregularny. Jodły preferują miejsca słoneczne, gleby żyzne, zasobne i dostatecznie wilgotne. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków tych drzew. W Polsce w naturalnych warunkach można spotkać tylko jeden gatunek - jodłę pospolitą.


Pośród wszystkich odmian jodły, ze względu na urodę, z pewnością można wyróżnić Abies koreana. Występuje w górach południowej Korei. Do Europy została sprowadzona w 1908 roku. Drzewo to cieszy się niesłabnącą popularnością i sympatią wśród ogrodników. Osiąga po 30 latach do 3-4 metrów wysokości. Jodłę można rozpoznać po błyszczących, zielonych igłach z białymi paskami na spodniej stronie. Już na młodych roślinach, można dostrzec charakterystyczne niebiesko-fioletowe szyszki, które ciekawie prezentują się na tle ciemnozielonych igieł.


szyszki

Jodły z tego gatunku do wzrostu potrzebują odpowiednich warunków zarówno glebowych jak i klimatycznych. Drzewa te preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Lubią gleby żyzne, zasobne składniki pokarmowe i odpowiednio wilgotne. Odczyn gleby, na której je uprawimy powinien być lekko kwaśny lub obojętny.

Jodła koreańska jest stosunkowo odporna na mrozy. Bardzo dobrze radzi sobie w warunkach panujących na zachodzie Polski, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy.
Jak każdy iglak, co roku pozbywa się starych igieł, które zazwyczaj opadają jesienią od wewnątrz korony. Jeżeli igły zaczną opadać masowo na wierzchołku drzewa oznacza to, że została zaatakowana przez grzyby. Choroby jodły koreańskiej są także spotykane na borówkach amerykańskich. W celu wyleczenia należy spryskiwać chore drzewo przez ok. 2-3 tygodnie specjalnym środkiem grzybobójczym.
szyszki

Innym powodem żółknięcia i opadania igieł są mszyce na jodle koreańskiej. Niestety walka z tymi szkodnikami jest żmudna i trudna. Pod igłami możemy zauważyć kolonie owadów, a na pędach widoczny będzie woskowy nalot. W przypadku, gdy stwierdzimy, że nasze drzewo zostało zaatakowane należy wykonać opryski odpowiednim preparatem.

Jodła koreańska doskonale nadaje się do przydomowych ogrodów, sprawdzi się także pośród zieleni miejskiej i osiedlowej. Można ją delikatnie przycinać (najlepiej wiosną),w szczególności wyrastające „dziko” pędy boczne. Bardzo dobrze prezentuje się w grupie roślin, soliter, a także jako tło do niższych nasadzeń.
szyszka

Obecnie dostępne jest wiele ciekawych odmian ogrodowych tego iglaka, dzięki którym każdy ogrodnik będzie mógł znaleźć coś specjalnego do swojego ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
Autor: Anna Dębiec
2012-01-04 11:57:52
Tagi do artykułu: drzewa | iglaki | mszyce
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Modrzew w ogrodzie

Modrzew europejski
Modrzew (Larix) to wyjątkowe, szybko rosnące drzewo iglaste, które może osiągnąć nawet 40 metrów wysokości. Jego wyjątkowość wynika z faktu, że jako jedyny wśród iglaków gubi igły na zimę. Modrzew zachwyca także swoim wyjątkowym pokrojem, ciekawymi liśćmi, szyszkami, a także łatwą uprawą.

Wierzba płacząca

drzewo liściaste
Wierzba, symbol naszych rodzimych krajobrazów, bardzo często wykorzystywana jest jako ozdoba przydomowych ogrodów. Znanych jest około 350 gatunków wierzb, z czego w Polsce występuje 28. Wierzby w naturze rosną na półkuli północnej, nieliczne występują w Ameryce Południowej. Gatunki wierzb łatwo krzyżują się ze sobą i w ten sposób tworzą liczne mieszańce, które często są trudne do rozpoznania.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Oczko wodne

Oczko
Jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowych jest oczko wodne. Pomimo, iż jego założenie i utrzymanie w idealnej formie wymaga wielu wysiłków, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ stanie się magicznym miejscem relaksu. Zanim przystąpimy do wykonania, najpierw musimy zaplanować jego kształt i głębokość oraz miejsce, w którym będzie się znajdować.