X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Jodła koreańska - odmiany, odporność, choroby

szyszki
Jodła jest jednym z ładniejszych drzew iglastych. Osiąga nawet do 50 metrów wysokości. Początkowo ma regularny, stożkowy pokrój, który z wiekiem drzewa staje się coraz bardziej nieregularny. Jodły preferują miejsca słoneczne, gleby żyzne, zasobne i dostatecznie wilgotne. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków tych drzew. W Polsce w naturalnych warunkach można spotkać tylko jeden gatunek - jodłę pospolitą.


Pośród wszystkich odmian jodły, ze względu na urodę, z pewnością można wyróżnić Abies koreana. Występuje w górach południowej Korei. Do Europy została sprowadzona w 1908 roku. Drzewo to cieszy się niesłabnącą popularnością i sympatią wśród ogrodników. Osiąga po 30 latach do 3-4 metrów wysokości. Jodłę można rozpoznać po błyszczących, zielonych igłach z białymi paskami na spodniej stronie. Już na młodych roślinach, można dostrzec charakterystyczne niebiesko-fioletowe szyszki, które ciekawie prezentują się na tle ciemnozielonych igieł.


szyszki

Jodły z tego gatunku do wzrostu potrzebują odpowiednich warunków zarówno glebowych jak i klimatycznych. Drzewa te preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Lubią gleby żyzne, zasobne składniki pokarmowe i odpowiednio wilgotne. Odczyn gleby, na której je uprawimy powinien być lekko kwaśny lub obojętny.

Jodła koreańska jest stosunkowo odporna na mrozy. Bardzo dobrze radzi sobie w warunkach panujących na zachodzie Polski, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy.
Jak każdy iglak, co roku pozbywa się starych igieł, które zazwyczaj opadają jesienią od wewnątrz korony. Jeżeli igły zaczną opadać masowo na wierzchołku drzewa oznacza to, że została zaatakowana przez grzyby. Choroby jodły koreańskiej są także spotykane na borówkach amerykańskich. W celu wyleczenia należy spryskiwać chore drzewo przez ok. 2-3 tygodnie specjalnym środkiem grzybobójczym.
szyszki

Innym powodem żółknięcia i opadania igieł są mszyce na jodle koreańskiej. Niestety walka z tymi szkodnikami jest żmudna i trudna. Pod igłami możemy zauważyć kolonie owadów, a na pędach widoczny będzie woskowy nalot. W przypadku, gdy stwierdzimy, że nasze drzewo zostało zaatakowane należy wykonać opryski odpowiednim preparatem.

Jodła koreańska doskonale nadaje się do przydomowych ogrodów, sprawdzi się także pośród zieleni miejskiej i osiedlowej. Można ją delikatnie przycinać (najlepiej wiosną),w szczególności wyrastające „dziko” pędy boczne. Bardzo dobrze prezentuje się w grupie roślin, soliter, a także jako tło do niższych nasadzeń.
szyszka

Obecnie dostępne jest wiele ciekawych odmian ogrodowych tego iglaka, dzięki którym każdy ogrodnik będzie mógł znaleźć coś specjalnego do swojego ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
Autor: Anna Dębiec
2016-06-04 22:55:02
Tagi do artykułu: drzewa | iglaki | mszyce
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów