Regulacja ogrzewania w domu

Energooszczędność stała się bardzo ważna ze względu na ciągły wzrost cen paliw. „Darmowe ciepło” produkowane przez urządzenia grzewcze, zasilane alternatywnymi i odnawialnymi źródłami energii, to kosztowna inwestycja, która w konsekwencji wspomagana jest kotłem CO. Automatyka sterująca urządzeniami grzewczymi, może przyczynić się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania.

centralne ogrzewanie

fot. centralne ogrzewanie

Regulatory temperatury to nie wszystko
Technologia wykonania i izolacji domu odgrywa tu bardzo istotną rolę. Jeśli okna będą nieczelne, a mury nieocieplone, z regulacją czy bez – koszt ogrzewania domu będzie bardzo wysoki. Inwestycja w regulację, w przypadku dobrze ocieplonego domu, może się zwrócić w ciągu kilku lat.
Dobór urządzenia grzewczego i sterowników temperatury z instalatorem powinny odbywać się już na etapie projektowania inwestycji. Instalator rozeznany w tematyce urządzeń dobierze odpowiedni sprzęt zgodny z preferencjami klientów.

Montaż grzejników to kolejny ważny aspekt. Grzejnik musi mieć odpowiednią wielkość oraz umiejscowienie, które pozwoli na swobodne i efektywne rozchodzenie ciepłego powietrza. Powietrze ogrzane przez grzejnik cyrkuluje, a następnie unosi się do góry i rozprzestrzenia. Każde pomieszczenie powinno mieć grzejnik dobrany ze względu na: kubaturę wnętrza, moc cieplną, a także ilość i powierzchnię okien. Przy czym, do obliczeń przyjmuje się inne wartości dla starego i nowego budownictwa.

Nieprawidłowa praca grzejników: szumy, bulgotanie lub gwizdy mogą być oznaką zapowietrzenia. Odpowietrzanie grzejników nowych można wykonać samodzielnie. Są one wyposażone w odpowietrzniki. Urządzenia starszej generacji wymagają pomocy fachowca. Nie należy lekceważyć oznak zapowietrzenia. Obecność powietrza w instalacji może być przyczyną powstawania korozji. Produkty korozji, krążąc w instalacji mogą uszkodzić urządzenia regulacyjne. Uszkodzony termostat trzeba będzie wówczas wymienić na nowy, a to dodatkowy koszt.

Termostaty

bezprzewodowy termostat

fot. bezprzewodowy termostat

Zobacz również: Klimatyzacja w domu

Termostat CO to regulator kotła, który włącza i wyłącza palnik pieca w zależności od wahań temperatury. Nie jest to urządzenie „inteligentne” i wymaga sterowania ręcznego.

Termostat pokojowy to regulator, który znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Urządzenie komunikuje się z piecem „radiowo” lub elektrycznie. Gdy temperatura spada regulator włącza piec i wyłącza go gdy zostanie osiągnięta żądana temperatura.

Regulatory pogodowe dostosowują temperaturę wewnątrz pomieszczeń według warunków pogodowych. Urządzenie odczytuje temperaturę zewnętrzną, po czym steruje pracą kotła w taki sposób, by uzyskać żądaną temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

W nowym regulatorze pogodowym krzywa grzewcza ustawiona jest automatycznie na jedną wartość. Każdy dom ma inną charakterystykę cieplną, w związku z czym należy ją ustawić indywidualnie.

Regulator pogodowy może działać wspólnie z regulatorem wewnątrz pomieszczenia. Dzięki takiej współpracy urządzenie wybierze samodzielnie, najbardziej optymalne nachylenie krzywej grzewczej.

Sterownik temperatury, wewnątrz pomieszczenia, montuje się 1,5 m nad podłogą, z daleka od miejsc mocno nasłonecznionych, grzejników, kuchenek i przeciągów. To czynniki, które mogły by zakłócać pracę urządzenia.
Nie należy też łączyć pracy termostatu pokojowego z głowicą termostatyczną przy zaworze grzejnika. Oba czujniki nie będą zgodnie współpracowały.

Przyjęło się, że średnia temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym to 19 – 21 stopni C. Każde podwyższenie temperatury o 1 stopień, to wzrost rocznych kosztów ogrzewania nawet o 7%. Nie należy z tego powodu popadać w skrajność. Zbytnie obniżenie temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności domowników to nie oszczędność. Koszt ogrzania zimnych murów może okazać się dużo wyższy niż utrzymanie jednakowej temperatury.
Dom w technologii szkieletowej nagrzeje się znacznie szybciej niż dom z cegły, pustaków, czy bloczków. W pierwszym wypadku możemy pozwolić sobie na obniżenie temperatury nawet o kilka stopni, natomiast w przypadku technologii murowanych nie warto ryzykować dużych redukcji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)