X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kominki wolnostojące

Kominek wolnostojący
Piece wolnostojące tzw. kozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich walory w niczym nie ustępują tradycyjnym kominkom z wkładem. Na rynku dostępne są zarówno piece o klasycznym wyglądzie lub bardzie nowoczesnym designie, duże lub małe. Wybór jest ogromny. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je montować tam, gdzie na tradycyjny kominek jest za mało miejsca.


Piecyki wolnostojące są lżejsze i mniejsze od tradycyjnych kominków. Niestety nie będziemy w stanie ogrzać przy pomocy jednego pieca kilku pokoi nie mówiąc już o całym domu, a tylko pomieszczenie, w którym się znajduje.
Decydując się na tego rodzaju piec warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Wybór materiału konstrukcyjnego ma bardzo duże znaczenie na charakter takiej kozy.

Piece stalowe mają niewielkie możliwości akumulacyjne, ze względu na cienkie ściany. Oddawanie ciepła rozpoczyna się tuż po rozpaleniu ognia, natomiast kończy zaraz po wygaśnięciu. Podczas użytkowania pieca, temperatura ścian jest bardzo wysoka, dlatego ze względów bezpieczeństwa można użyć okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli. Dzięki temu zostanie zwiększona zdolność do akumulowania ciepła i nasz piec po wygaśnięciu ognia będzie długo ciepły. Niektóre z kominków stalowych wyposażone są dodatkowo w płytę grzejną do gotowania. Taki stalowy piecyk może mieć przekrój kołowy, kwadratowy, ośmioboczny lub bardziej wymyślny np. kwadratowy z półkolistą ścianą frontową.


Piece żeliwne przeważnie mają tradycyjną formę. Nierzadko są one zdobione dekoracyjnymi motywami. Tego rodzaju piece od wewnątrz wyłożone są cegłą szamotową, dzięki której po wygaśnięciu ognia nasza koza dłużej trzyma ciepło. Żaroodporna szyba umieszczona w drzwiczkach, pozwala na obserwowanie ognia i kontrolowanie stanu paleniska.

Kominek wolnostojącyKoza wymaga podłączenia do własnego, szczelnego, odpornego na wilgoć i wysokie temperatury przewodu kominowego. Musi mieć także przekrój min. 14x14 cm lub średnicę 15 cm, a wysokość min 4 m od miejsca podłączenia do wylotu komina. Jeżeli w pomieszczeniu w którym chcemy postawić piecyk nie ma przewody dymowego, trzeba wtedy dobudować komin zewnętrzny.

W tego rodzaju piecach pali się przede wszystkim wysokokalorycznym drewnem. Obecnie produkowane są kozy, które podczas spalania emitują do atmosfery jak najmniejszą ilość szkodliwych dla zdrowia substancji. Stosowane są dwa rodzaje spalania:
- wtórne - odpowiednia konstrukcja pieca umożliwia osiągnięcie wyższych temperatur, a także spalenie cząstek znajdujących się w dymie. Dzięki temu szkodliwe gazy nie uciekają do atmosfery,
- dopalenie spalin przy użyciu katalizatora - jest to najnowsza i najbardziej wydajna metoda spalania. Dzięki katalizatorowi reakcja dopalania gazów i resztek w dymie zachodzi w o wiele niższych temperaturach niż w porównaniu do wtórnego spalania.

Obecnie w podstawowym wyposażeniu pieca wolnostojącego jest regulacja mocy. Za pomocą szybra lub przepustownicy reguluje się dopływ powietrza, dzięki czemu możemy zmieniać wydajność pracy takiego kominka. W najbardziej nowoczesnych urządzeniach moc grzewcza regulowana jest przez termostat, który w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu automatycznie reguluje przekrój wlotu powietrza do komory spalania.

Drewno lub brykiet najczęściej dokładane jest przez frontowe drzwiczki. Jadnak coraz częściej można spotkać piece posiadające z boku małe drzwiczki, które umożliwiają dokładanie opału.

Aby nasz wolnostojący piec sprawnie działał, należy po każdym paleniu usuwać popiół. Warto także zainwestować w taką kozę, która posiada oddzielny pojemnik z pokrywą, która zabezpiecza przed wywiewaniem popiołu podczas przenoszenia go do śmietnika.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kominki
Autor: Anna Dębiec
2016-07-31 02:42:43
Tagi do artykułu: piece | kominki | termostaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
biokominki

Biokominki

Strzelający ogień w kominku, rozchodzące się ciepło i rodzina zebrana wokół. Takie marzenie z dzieciństwa wyniósł prawie każdy z nas. Jeszcze do niedawna spełnienie go, było zarezerwowane tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków musieli obejść się smakiem, gdyż metraż i istniejąca instalacja skutecznie uniemożliwiała im posiadanie kominka. Istnieją wprawdzie kominki gazowe czy elektryczne, jednak ich cena i efekt pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście nadeszła era biokominków.
ogród

Kominek w ogrodzie

Wiosna zbliża się dużymi krokami. Kiedy dookoła zaczyna się zielenić wszystko sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mimo,że nie czas jeszcze na relaks poza domem, warto już teraz zacząć planować gdzie i jak będziemy spędzać letnie popołudnia. Spotkania w gronie znajomych nie obejdą się bez wspólnego biesiadowania, a nic tak od wieków nie zbliża ludzi jak ciepło domowego ogniska. Idealnie do tego celu nadaje się taras wyposażony w przydomowy kominek.
palenisko

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek to wspaniały element dekoracyjny. Żywy ogień wprowadza do pomieszczeń urokliwy klimat. Poza plastyczną funkcją pełni często rolę dodatkowego źródła taniego ciepła. Poprzez specjalną instalację ciepłe powietrze rozprowadzane jest po domu. Taki system kanałów rozmieszczonych w stropach i ścianach wykonujemy jeszcze na etapie budowy domu. W przypadku domu istniejącego nastręcza to dużych trudności, a czasami jest wręcz niemożliwe do wykonania.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Formy ogrzewania domów i mieszkań

instalacje
Wybierając sposób ogrzewania kierujemy się zazwyczaj aspektem ekonomicznym. Chcemy aby opłata była możliwie niska, a komfort cieplny jak najwyższy.
Zdecydowanie najmniej problemów mają osoby, które mogą skorzystać z możliwości podpięcia do gotowej sieci miejskiej.

Piece na ekogroszek

piec
Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.

Piece kaflowe, piece kominkowe

piece
Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.

Piec chlebowy ogrodowy

Piec chlebowy
Entuzjastów własnoręcznie pieczonego chleba przybywa. Najlepiej smakuje ten, upieczony tradycyjnie, w piecu. Warto zatem zadać sobie trud i zbudować w ogrodzie własny piec. To nie jest trudne. Na początek, trzeba przemyśleć jego konstrukcję, usytuowanie oraz dobrać odpowiednie materiały.