Piece wolnostojące – czym jest piec wolnostojący koza i jak z niego korzystać?

Piecyk wolnostojący

Piece wolnostojące cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a na rynku wciąż pojawiają się ich nowe wzory, zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie nie kierują się jednak często wyłącznie względami estetycznymi. Piecyk wolnostojący ma tę zasadniczą zaletę, że można zamontować go tam, gdzie na tradycyjny kominek brakuje miejsca.

Piecyk wolnostojący żeliwny czy stalowy?

Piece żeliwne lub stalowe są przede wszystkim lżejsze i mniejsze od tradycyjnych kominków. Niestety trzeba się jednak liczyć z tym, że pojedynczy piec wolnostojący koza nie pozwoli nam ogrzać kilku pokoi, nie mówiąc już o całym domu, a tylko pomieszczenie, w którym został zamontowany. Decydując się na piecyk wolnostojący tego typu, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, bo to przede wszystkim on będzie decydował o wydajności grzewczej urządzenia.

Piece stalowe

Piece wolnostojące wykonane ze stali cechują niewielkie możliwości akumulacyjne przede wszystkim ze względu na małą grubość ścian. Zaczynają one oddawać ciepło tuż po rozpaleniu ognia, ale też przestają je wydzielać zaraz po wygaśnięciu żaru. Podczas użytkowania pieca temperatura ścian jest bardzo wysoka, dlatego ze względów bezpieczeństwa warto zastanowić się nad wykorzystaniem okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli. Pomoże to także zwiększyć zdolność do akumulacji ciepła, dzięki czemu nasz piecyk wolnostojący stanie się bardziej wydajny. Niektóre kominki stalowe wyposażone są dodatkowo w płytę grzejną przeznaczoną do gotowania.

Najbardziej popularne piece wolnostojące to te o przekroju kołowym, kwadratowym bądź ośmiobocznym. Zdarzają się jednak bardziej wymyślne modele, na przykład kwadratowe z półkolistą ścianą frontową.

Piece żeliwne

Piece żeliwne mają przeważnie tradycyjną formę. Nierzadko zdobi się je dodatkowo motywami dekoracyjnymi. Żeliwne piece wolnostojące od wewnątrz wykłada się cegłą szamotową, dzięki czemu po wygaśnięciu ognia dłużej utrzymują ciepło. Żaroodporna szyba umieszczona w drzwiczkach pozwala na obserwowanie ognia jak w standardowym kominku, a przy okazji kontrolowanie stanu paleniska.

Klasyczny piecyk wolnostojący

fot. Klasyczny piecyk wolnostojący

Piecyk wolnostojący – montaż

Piec wolnostojący koza wymaga podłączenia do własnego, szczelnego, odpornego na wilgoć, a także wysokie temperatury przewodu kominowego o minimalnym przekroju 14×14 cm lub średnicy 15 cm i wysokości co najmniej 4 m od miejsca podłączenia do wylotu komina. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym chcemy postawić piecyk wolnostojący, nie ma przewodu dymowego, trzeba dobudować komin zewnętrzny.

Czym palić w kominku wolnostojącym?

W tego rodzaju piecach pali się przede wszystkim wysokokalorycznym drewnem z twardych drzew liściastych, takich jak buk, brzoza czy dąb lub brykietem drzewnym. Nie poleca się wykorzystywania do tego celu drzew iglastych, ponieważ podczas ich spalania powstaje dużo dymu oraz sadzy. Oferowane obecnie przez producentów kozy mają emitować do atmosfery jak najmniejszą ilość szkodliwych dla zdrowia substancji.

Przeczytaj: Izolacja wentylacji

Wykorzystuje się tu dwie podstawowe technologie:

  • spalanie wtórne – odpowiednia konstrukcja pieca umożliwia osiągnięcie wyższych temperatur, a także spalenie cząstek znajdujących się w dymie. Dzięki temu mniej szkodliwych gazów przedostaje się do atmosfery;
  • dopalenie spalin przy użyciu katalizatora – najnowsza oraz najbardziej wydajna metoda spalania. Dzięki katalizatorowi reakcja dopalania gazów i resztek w dymie zachodzi w o wiele niższych temperaturach niż w porównaniu do spalania wtórnego.
 Czym palić w kominku wolnostojącym

fot. Czym palić w kominku wolnostojącym

Jak działają piece wolnostojące?

Standardowa funkcja piecyka to regulacja mocy za pomocą szybra lub przepustnicy ograniczającej dopływ powietrza. W najbardziej nowoczesnych urządzeniach zadanie to spełnia termostat, który w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu automatycznie zmienia przekrój wlotu powietrza do komory spalania.

Drewno lub brykiet najczęściej dokłada się przez frontowe drzwiczki, jednak coraz częściej można spotkać piece wolnostojące posiadające z boku małe drzwiczki, które umożliwiają dokładanie opału. Aby nasz piecyk wolnostojący działał wydajnie, należy po każdym użyciu usunąć popiół. Warto także zainwestować w model posiadający oddzielny pojemnik z pokrywą zabezpieczającą przed wywiewaniem popiołu podczas przenoszenia go do śmietnika.

Kaflowe piece wolnostojące

fot. Kaflowe piece wolnostojące

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)