X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Instalacje

instalacje
O funkcjonalności domu, czy mieszkania nie stanowi jedynie układ pomieszczeń użytkowych i przestrzeni komunikacyjnych. Taki rozkład funkcjonalny jest podstawą do przemyślanej aranżacji wnętrz i lokalizacji urządzeń, które trzeba wygodnie podłączyć do instalacji.


Instalacje są elementami niezbędnymi i nad wyraz niemobilnymi. Pragnienie życia w inteligentnym otoczeniu ma się nijak do prostej i łatwej do zamaskowania instalacji. Aby nie rozkuwać ścian i stropów po stokroć zastanów się uważnie co chcesz podłączyć i w jakim miejscu.

Średni koszt wykonania instalacji (rozumianej jako podłączenie: ciepłej i zimnej wody, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji odpływowej i kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej, spalinowej, wentylacyjnej, gazowej, odgromowej czy instalacji centralnego odkurzania) w standardowym domu jednorodzinnym szacuje się na 10-20% całości nakładu.

Instalacje sanitarne
Do budowy tej instalacji wody ciepłej i zimnej stosuje się rury ze stali, miedzi lub tworzyw sztucznych. Powszechnie zaleca się rury miedziane. Są odporne na różnicę temperatur, korozje i są elastyczne. Rury stalowe w prawdzie są odporne na działanie temperatur ale ławo ulegają korozji. Rury z tworzyw sztucznych są odporne na korozje, ale pod wpływem różnicy temperatur odkształcają się. Aby skutecznie zapobiec zamarzaniu, zaleca się stosowanie otulin izolacyjnych.Do instalacji kanalizacyjnej zaleca się tworzywa sztuczne. Zastąpiły dotychczas stosowany beton, kamionkę, żeliwo i ceramikę.

Instalacje elektryczne
Podstawowymi składowymi instalacji elektrycznej są: okablowanie, system przeciwporażeniowy, licznik energii elektrycznej, łączniki klawiszowe i gniazdka. Instalacja i sposób prowadzenia kabli zależy od technologii budowy domu. Rozplanowanie gniazdek i włączników przynosi najwięcej problemów przyszłym mieszkańcom.

Instalacje gazowe
Wykonuje się je najczęściej z rur miedzianych lub stalowych bez szwu. Rury stalowe prowadzi się od przyłącza na zewnątrz do ściany domu. Pomiędzy sobą łączy się je poprzez spawanie. Wewnątrz domu instalację wykonuje się z rur miedzianych łączonych przez lutowanie. Przepisy zakazują ukrywania rur w ścianie i innych przestrzeniach niewentylowanych. Nie powinny przebiegać przez pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi. Gwarancją bezpieczeństwa jest fachowe wykonanie i szczelność. Dla dodatkowego komfortu warto zainwestować w detektory gazu. Po wykonaniu instalacji, powinna zostać sprawdzona pod względem zgodności wykonania z uzgodnionym projektem i protokołami. Sprawdzenie instalacji gazowej wiąże się z równoczesnym zatwierdzeniem funkcjonowania systemów wentylacyjnych.

System wentylacyjny
Zapewnia właściwą jakość, wymianę i cyrkulację powietrza. Musi być wykonany tak, aby nie zagrażał stanowi technicznemu budynku i jakości życia jego mieszkańców.
Wśród systemów wentylacyjnych wyróżniamy min. wentylację grawitacyjną. W przypadku gdy budynek ma szczelne okna, wentylacja grawitacyjna nie wystarczy. Warto wówczas zainstalować wentylatory mechaniczne, np. wentylatory wyciągowe.

Instalacja odgromowa
Jeżeli w pobliżu domu jednorodzinnego nie ma obiektu od niego wyższego warto pomyśleć nad instalacją odgromową jeszcze na etapie projektowym!.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-16 05:35:47
Tagi do artykułu: Instalacje sanitarne | rury | instalacja kanalizacyjna | Instalacje elektryczne | Instalacje gazowe | przyłącza | detektory gazu | System wentylacyjny | wentylatory | Instalacja odgromowa
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
burza

Elementy instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa, czyli nic innego jak piorunochron, przejmując prąd piorunowy i odprowadzając go do ziemi, ma za zadanie chronić nas oraz nasze mienie. Budując dom, bardzo często zastanawiamy się czy warto tego rodzaju zabezpieczenie zakładać. Mimo że montowanie piorunochronu nie jest obowiązkowe, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed czynnikami, które mogą go uszkodzić a nawet zniszczyć.
kask

Ocena stanu technicznego budynku: ekspertyza, czy opinia?

O obowiązku przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku stanowi art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Zobowiązanie ciąży na właścicielu bądź zarządcy obiektu. Kontrola powinna się odbyć raz w roku lub raz na pięć lat.
inteligentny dom

Zbuduj inteligentny dom

Jeśli myślisz o nowym domu – zbuduj go wykorzystując najnowsze technologie. Inteligentny dom sam się ogrzewa, pozyskuje energię elektryczną i broni przed nieproszonymi gośćmi.

Nowoczesne rozwiązania to także telewizory sterowane głosem oraz ruchem, inteligentne słuchawki które „wiedzą” ile wody mają zużyć i rolety które „uczą się” kiedy mają się zasłonić. Wszystkie te akcesoria można kupić już teraz.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak wyciszyć rury odpływowe i kanalizacyjne?

otulina
Zastąpienie masywnych rur odpływowych rurami wykonanymi z plastiku ma niewątpliwie wiele zalet. Niestety, ich cienkie ścianki znacznie gorzej radzą sobie z tłumieniem dźwięków, co może prowadzić do pogorszenia komfortu akustycznego w mieszkaniu. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – izolacja Tubolit AR Fonowave firmy Armacell.

System izolacji plastikowych rur

izolacja
Tubolit AR Fonowave to zaawansowana technologicznie izolacja, składająca się z otuliny i specjalnej samoprzylepnej taśmy. Dzięki jej zastosowaniu hałas generowany przez transportowane przez rury medium, groźna dla szczelności izolacji kondensacja pary wodnej, uszkodzenia mechaniczne i trudności w montażu już nigdy więcej nie będą stanowiły żadnego problemu...

Izolowanie rur wodno-kanalizacyjnych

rura
Ze względu na szeroki wachlarz zastosowania, uniwersalne piany poliuretanowe są chętnie wykorzystywane w pracach budowlanych. Pianki poliuretanowe po wypuszczeniu z puszki, pomimo podobnego wyglądu i podobnej konsystencji, mogą posiadać zupełnie różne właściwości oraz różną wydajność. Ich parametry różnią się od siebie, w zależności od dedykowanego miejsca stosowania oraz oczekiwanych właściwości, po zakończeniu aplikacji...

Rdzawa woda w kranie

kran
Pojawienie się rdzawej wody w kranie zwykle oznacza konieczność oczyszczenia lub wymiany instalacji przesyłowej. Zabarwiona woda w rurach pojawić się również może, gdy dostawcy Ciepła Systemowego sprawdzają szczelność wymienników ciepła.

Biorąc pod uwagę pochodzenie, zarówno zimna, jak i ciepła woda użytkowa jest tą samą wodą wodociągową. Wydobywana jest z naturalnych źródeł i filtrowana, a następnie przesyłana siecią rurociągów do kranów przez miejskie zakłady wodociągowe...