X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki kamień elewacyjny wybrać?

dom jednorodzinny
Gustowne wykończenie elewacji stanowi wizytówkę naszego domu. Elementy wykonane z kamienia naturalnego sprawiają, że bryła nabiera monumentalnego charakteru. Jednak trafny dobór i zestawienie kompozycyjne tego materiału nie jest łatwe. Jakie materiały wybrać i czym kierować się przy ich wyborze?


Elewacja budynków – wizytówka naszego domu

Kupując projekt domu, otrzymujemy już gotową sugestię wykończenia elewacji, która zdaje się harmonijnie dopełniać całość założenia. Mimo tego zamiast tradycyjnie wykonanych tynków i opasek, pewnie elementy elewacji można wykonać z kamienia naturalnego.

Kamienie elewacyjne – który jest najlepszy?
Elewacja z kamieniaNa rynku materiałów budowlanych istnieje bardzo wiele rodzajów kamieni naturalnych, które można stosować na elewacji budynku. Najczęściej jednak wybierany jest piaskowiec, granit, wapień, bazalt, kwarcyt, łupek, marmur i onyks. Który wybrać?


Granit, to jeden z najtrwalszych kamieni, wyjątkowo odporny na zabrudzenia i uszkodzenia. Bazalt ma cechy porównywalne z granitem. Ów kamień pochodzenia wulkanicznego dostępny jest w odcieniach szarości. Wapień, o subtelnych ciepłych odcieniach, ma matową strukturę i dużą wytrzymałość, dzięki czemu wykazuje dużą odporność na intensywną eksploatację. Popularny piaskowiec ma porowatą strukturę, przez co wymaga regularnej konserwacji i impregnacji. Łupek ma dosyć surowy wygląd dzięki rozszczepieniom powierzchni. Kwarcyt to rodzaj kamienia łupanego z połyskującymi odłamkami kwarcu. Marmur można z łatwością dopasować do każdego typu elewacji, ponieważ jest dostępny w obszernej ofercie barw. Onyksy mają interesujące, różnokolorowe wzory. Zastosowanie ich na elementach elewacji może przynieść ciekawy efekt.

Ceny kamienia – czy tylko dla najbogatszych?
dom jednorodzinnyWykonanie całej elewacji z kamienia naturalnego było by drogą inwestycją. Jednak użycie go w roli dekoracji, która zdobi tylko pewne elementy wykończenia, może być dobrym pomysłem na nadanie szyku całości wykończenia. Koszt wykonania elewacji bądź elementów elewacji z kamienia zależy od powierzchni płaszczyzn do obłożenia. Ceny surowca można znaleźć na stronach dystrybutorów i tak przykładowe ceny bazaltu, kształtują się od 100 zł/m2, kamień wapienny od 60 zł/m2, kwarcyt i łupek od 170 zł/m2, piaskowiec od 350 zł/m2.

Jak pielęgnować kamień elewacyjny?
Chodź kamień naturalny, to jeden z najtrwalszych budulców, z czasem, pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, ulega erozji. Kluczem do nienagannego wyglądu przez długie lata jest odpowiednia i regularna pielęgnacja jego powierzchni. Kwaśne deszcze, gazy i pyły powodują, że porowata struktura piaskowców i wapieni jest wymywana, przez co tracą spoistość. Aby zapobiec erozji, plamom, naciekom i wykwitom, powierzchnia kamienia musi być odpowiednio zaimpregnowana po montażu na elewacji. Przestrzenie między kamieniami muszą być dokładnie zaspoinowane, aby woda nie zalegała w wolnych przestrzeniach. Granit i wapień powinno się wygładzić i wyszlifować. Dzięki takim zabiegom woda i zanieczyszczenia nie zatrzymują się w porowatej strukturze.

Piaskowanie stosuje się do oczyszczenia oraz szlifowania zanieczyszczonej i starej powierzchni piaskowca i porowatego granitu. Kamień można też czyścić wodą i parą pod ciśnieniem, a także specjalnymi środkami chemicznymi o odczynie zasadowym. Do poważnych zabrudzeń dopuszcza się użycie detergentu z kwasem – jednak nie jest to zalecana metoda pielęgnacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacyjne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-02 21:38:27
Tagi do artykułu: elewacje | kamień naturalny | piaskowce | granit | marmur
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kamień – idealny materiał do ogrodu

kamień
W dzień przynosi przyjemne wytchnienie oddając chłód nocy. Wieczorem rozgrzaną powierzchnią przypomina o minionym słonecznym dniu. Kamień – idealny materiał do ogrodu bez względu na to czy planujemy klasyczną czy nowoczesną przestrzeń wokół domu. Kolekcja Garden Stone Connection to odpowiednio wyselekcjonowane granity, marmury, łupki i trawertyny, idealne do zastosowania w ogrodach.

Kamień naturalny we wnętrzu

posadzka
Choć to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, to wciąż cieszy się niesłabnącym uznaniem architektów i projektantów. Mowa oczywiście o kamieniu. Oto kilka powodów, z uwagi na które powinniśmy przyjrzeć mu się z bliska...

Kamień dekoracyjny wewnętrzny – upiększamy wnętrze

posadzka
Stosowanie kamienia i drewna, poza funkcją dekoracyjną, ma na celu ocieplenie aranżacji wnętrza. Kamień dekoracyjny wewnętrzny może występować w wielu rolach. Wykonuje się z niego: okładziny ścienne, okładziny podłogowe, obudowy kominków, schody, blaty, parapety, lub dekoracyjne płyty ścienne.

Mrozoodporne materiały na taras

deski tarasowe
Mrozoodporne materiały wykończeniowe to trwałe rozwiązanie, dzięki któremu taras i ogród zachowają estetyczny wygląd na długie lata. Ponadto nie będzie wymagał częstej konserwacji, gdyż dobrej jakości produkty są wytrzymałe i prawidłowo zaimpregnowane. Z czego wynika mrozoodporna wytrzymałość materiałów?