X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Psianki

kwiaty
Psianka to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Ten wiecznie zielony krzak jest blisko spokrewniony z pomidorem. Posiada niewielkie owoce przypominające wyglądem małe pomidorki, które mają kolor pomarańczowy lub czerwony. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą uzyskać formę pienną, która może osiągnąć nawet metr wysokości.


Kwiaty psianki są niepozorne, białe i pojawiają się w kątach liści, w okresie od maja do czerwca. Niezwykle dekoracyjne są owoce psianki pojawiające się jesienią, które mają postać białych, czerwonych lub pomarańczowych kuleczek, utrzymujących się przez kilka tygodni.

Uprawa
kwiatyPsianki lubią stanowiska jasne i słoneczne. Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju rośliny nie powinna przekraczać 20ºC. Od października do lutego psianka jest w stanie spoczynku. Wówczas potrzebuje chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10ºC - 15ºC. W okresie letnim dobrze jest roślinę wynieść na zewnątrz, lub trzymać przy otwartym oknie. Każdego roku przesadzamy psiankę jeszcze przed pojawieniem się nowych pędów, do ziemi kompostowej i troszkę większej doniczki.Od wiosny do lata roślinę powinno się regularnie i obficie podlewać. Jesienią ten zabieg powinniśmy stopniowo ograniczać, tak by zimą podlewać tylko tak, aby bryła korzeniowa nie przeschła.

Psiankę rozmnażamy z nasion, które wysiewamy w marcu, w ciepłą ziemię (18ºC). W momencie pojawienia się siewek pikujemy je do skrzynki, a w czerwcu przesadzamy do doniczki.

kwiatyNajpopularniejsze psianki:
- Psianka czarna (Solanum nigrum) - kwitnie od czerwca do października. Jest owadopylna lub samopylna. Występuje na terenie całej Europy. Należy wiedzieć, że ziele i owoce tej odmiany psianki zawierają saponiny i glikoalkaloidy, które są trujące, szczególnie dla dzieci;
- Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) - ma silne właściwości trujące. Rośnie dziko w Europie, Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Kwitnie od lipca do końca sierpnia. Ten gatunek psianki można najczęściej spotkać w wilgotnych zaroślach, lasach olsowych oraz nad brzegami wód;
- Psianka jaśminowa (Solanum jasminoides) - jest to ciekawe pnącze pochodzące z Brazylii. Kwitnie bardzo obficie, aż do późnej jesieni. Kwiaty tej psianki są bardzo podobne do kwiatów jaśminu wielkokwiatowego. Pędy tej odmiany są długie i wiotkie dlatego roślina ta potrzebuje podpory;
- Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) - jest to roślina ozdobna uprawiana w doniczkach. Jest to roślina trująca - zjedzenie jej owoców może spowodować zaburzenia żołądkowe.
-Psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum) - Roślina kwitnie w czerwcu i w lipcu, ale prawdziwą jej atrakcją są jagody, które zaczynają się przebarwiać w październiku;
- Psianka podłużna (Solanum melongena) - jest to roślina znana pod nazwami takimi jak oberżyna lub bakłażan. Jest to roślina uprawna, a owoce są chętnie wykorzystywane w kuchni, przyrządzane na wiele sposobów: pieczone, faszerowane czy smażone. Bakłażan jest bogaty w błonnik, żelazo, fosfor, potas oraz liczne witaminy. Należy jednak uważać, ponieważ niedojrzały jest trujący, z uwagi na dużą zawartość solaniny.
- Psianka ziemniak (Solanum tuberosum) - nazwa ziemniak odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jadalnej jej części, czyli bulwy. Ugotowane bulwy stanowią cenny pokarm człowieka. Pozostałe części rośliny mogą być trujące. Ziemniak jest także ważną rośliną pastewną, a także przemysłową - używa się go do produkcji spirytusu i mączki ziemniaczanej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny ozdobne
Autor: Anna Dębiec
2016-05-07 07:09:24
Tagi do artykułu: kwiaty | rośliny | pnącze
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwiaty

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.

Mineralne nawożenie roślin

Idealnie płaski trawnik
W roślinach wykryto około 60 pierwiastków mineralnych. Oczywiście nie wszystkie są potrzebne roślinom, jednakże istnieje wyraźna relacja między zaopatrzeniem roślin w pierwiastki mineralne a wzrostem i plonem. Rośliny podobnie jak zwierzęta i ludzie, do wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko wody i słońca. Rośliny potrzebują również składników mineralnych.

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Dracena

dracena
Dracena, zwana także smokowcem, jest rośliną, która w naturalnym środowisku rośnie min. w Ameryce Środkowej. W naturalnym środowisku występuje ok. 4 gatunków tej rośliny. Natomiast w naszych warunkach jest to roślina typowo domowa, która jest łatwa w uprawie. Draceny posiadają dekoracyjne, zielone lub wielobarwne liście. Przy odpowiednich warunkach, osobniki dorosłe mogą zakwitnąć. Kwiaty są białe lub kremowo-białe, o charakterystycznym słodkim zapachu. Aby nasza roślina w warunkach domowych zakwitła, należy ją troskliwie i bardzo długo pielęgnować.