X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Schody ogrodowe

Schody ogrodowe
Schody ułatwią nie tylko komunikację pomiędzy poziomami. Przyczynią się również do znacznego poprawienia estetyki lub staną się głównym elementem kompozycji ogrodu. Stopnie powinny być wygodne i bezpieczne. To podstawowy warunek.
Stopnie niskie i szerokie, z pewnością staną się bezpieczne dla biegających dzieci, a i nam nie utrudnią przemieszczania się po ogrodzie.

Szerokość, jaką powinny mieć schody, powinna, podobnie jak w przypadku arek i pergoli być taka, by swobodnie mogły nimi wspiąć się dwie osoby.


Materiały zastosowane do budowy stopni, powinny być zharmonizowane ze stylem ogrodu oraz zabudowy. Jeśli schody znajdują się w pobliżu domu, będą musiały pasować do elewacji budynku, barwy podmurówki, czy też posadzki tarasu. Zupełnie inny charakter powinny mieć, te prowadzące nad wodę lub wgłąb ogrodu.

Trwałość schodów zależeć będzie od materiałów, z jakich będą wykonane. Najtrwalsze, najmocniejsze i najbezpieczniejsze będą połączenia cegieł i betonu oraz płyt okrywających powierzchnie poziome. Do naturalnych ogrodów pasują stopnie napełnione żwirem, o wybranym przez nas kolorze i odcieniu.Zbudowanym przez nas stopniom warto nadać odrobinę charakteru. W zagłębieniach, szparach z powodzeniem przyjmą się wolno rosnące roślinki: zawciąg pospolity, żagwin zwyczajny, dzwonek, ubiorek wiecznie zielony, czy naparstnica angielska, a także rozchodniki, macierzanki, dąbrówka rozłogowa, czy tojeść rozesłana. Zmiękczą one rysy świeżo postawionej budowli i upiększą teren.

Stopnie z cegieł i płytStopnie z cegieł i płyt

Z uwagi na proporcję budowli oraz bezpieczeństwo proponujemy budowę stopni o wysokości 15 centymetrów i szerokości minimum 40 centymetrów licząc od brzegu jednego stopnia do podstawy kolejnego. Długość stopnia wybierzcie Państwo sami. Po określeniu długości i szerokości powinniśmy zdecydować o ilości stopni. Wynik uzyskamy dzieląc długość stoku przez wysokość stopnia. Otrzymany wynik nie musi być ostatecznością, z powodzeniem możemy dopasować nasze oczekiwania do wyniku. Pamiętajmy, że jeśli schodów ogrodowych wypadło nam więcej niż pięć, warto rozdzielić je spocznikiem. Znając już liczbę stopni możemy określić liczbę cegieł i płyt potrzebnych nam do budowy.

Budowę rozpoczynamy formując na stoku stopnie. Najprostsze będzie wytyczenie za pomocą kołków i sznurków – boków i krawędzi stopi. Przy użyciu łopaty i siły własnych rąk i nóg formujemy stopnie ziemne. Po uzyskaniu tej formy powinniśmy przystąpić do budowy betonowego podkładu dla najniższego stopnia. Po zbudowaniu podkładu powinniśmy dać sobie kilka dni przerwy, tak by zaprawa wystarczająco stwardniała. Budowę podkładu rozpoczynamy od wykopania rowku o głębokości od 5 centymetrów do nawet 50, w zależności jak stabilny i mocny ma być podkład pod schody i szerokości dwa razy większej niż szerokość cegieł. Po wykopaniu takiego prostokąta, wlewamy do niego wodę i czekamy aż wsiąknie. Potem wysypujemy do niego warstwę tłuczki i ubijamy. W dalszej kolejności wylewamy zaprawę cementową, mieszając ją lekko z tłuczką. Cement ubijamy i wygładzamy, aż do uzyskania powierzchni wypełniającej cały rowek. Po zakończeniu dajemy sobie i podkładowi kilka dni odpoczynku.

Po całkowitym zastygnięciu podkładu budujemy pierwszy stopień. I znowu przy pomocy kołków i sznurka wyznaczamy linie w obrębie, których zbudujemy stopień. Wykorzystajmy też poziomicę. Po wybudowaniu trzech ścian stopnia zagłębienie pomiędzy ścianami cegieł a stokiem wypełniamy tłuczką do wysokości górnych cegieł. Do środka wylewamy zaprawę o grubości jednego centymetra i na wierzch kładziemy przykrywającą całość, lekko wystającą poza krawędź cegieł, płytę. Kładąc płytę zapewnijmy jej lekki spadek, tak by spływająca woda nie zbierała się w kątach stopni. Na położonej płycie wyznaczamy kolejny stopień. Kładziemy cegły, przestrzeń wypełniamy zaprawą i tłuczką, a potem znowu przykrywamy ją płytą. Jeśli wykorzystujemy do budowy stopni kilka płyt szparki między nimi zamurujmy. W zależności od wielkości stoku kończymy budowę, bądź pniemy się wciąż w górę, dobudowując kolejne stopnie.

Stopnie żwirowe z drewnianą obudową.Stopnie żwirowe z drewnianą obudową.
Na przygotowanych już wcześniej, w identyczny jak powyżej sposób, ziemnych stopniach rozkładamy po bokach deski, które stanowić będą granice naszych schodów. Brzegi stopni stanowić będą półokrąglaki zabezpieczone z przodu drewnianymi, wbitymi w ziemię kołkami. Kołki wbijamy głęboko w ziemię, minimum na 15 centymetrów. Utrzymają je one na miejscu. Przestrzenie pomiędzy deskami i półokrąglakami wypełniamy tłuczką i żwirem. Po wysypaniu tłuczki, ponownym ubiciu, na koniec wysypujemy drobny żwir, tzw. fasolkę. Fasolkę wysypujemy poniżej krawędzi desek i półokrąglaków. Na koniec żwir rozgrabiamy i ponownie ubijamy.

W szpary naszej konstrukcji warto nasadzić rośliny, które ożywią naszą konstrukcję. Pamiętajmy jednak by przygotowując miejsce pod roślinkę nie usunąć czegoś, co mogłoby osłabić nasze schody. Sadząc rośliny postarajmy się nie zaśmiecić schodów ich ogromem. Zrezygnujmy z płożących się gatunków. Pamiętajmy, iż rośliny posadzone w szczelinach będą miały zdecydowanie mniej substancji odżywczych i kompostu niż inne. Dbajmy o nie szczególnie!
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-12 10:47:04
Tagi do artykułu: ogród | schody | pergole | taras | zawciąg | rozchodniki
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Byliny miejsc suchych

kwiaty
Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce, czy posiadając kawałek leśnego terenu porośniętego starymi świerkami będziemy w stanie stworzyć przepiękny zakątek? Czy nieurodzajna, szybko wypłukująca dodatki użyźniające gleba może stać się podłożem pod urokliwą rabatę? Oczywiście! Odpowiednie gatunki i starannie przygotowana gleba rozwiążą wszystkie nasze obawy.

Jak sadzić róże?

różeRóże to wspaniałe krzewy mające wielu wielbicieli. Jeżeli chcesz aby zagościły również i w Twoim ogrodzie, poznaj zasady ich sadzenia. Oto jakie sadzonki wybrać, jak przygotować glebę oraz jak i kiedy sadzić róże...

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.