Schody ogrodowe

Schody ogrodowe

fot. Schody ogrodowe

Schody ułatwią nie tylko komunikację pomiędzy poziomami. Przyczynią się również do znacznego poprawienia estetyki lub staną się głównym elementem kompozycji ogrodu. Stopnie powinny być wygodne i bezpieczne. To podstawowy warunek.
Stopnie niskie i szerokie, z pewnością staną się bezpieczne dla biegających dzieci, a i nam nie utrudnią przemieszczania się po ogrodzie.
Szerokość, jaką powinny mieć schody, powinna, podobnie jak w przypadku arek i pergoli być taka, by swobodnie mogły nimi wspiąć się dwie osoby.

Materiały zastosowane do budowy stopni, powinny być zharmonizowane ze stylem ogrodu oraz zabudowy. Jeśli schody znajdują się w pobliżu domu, będą musiały pasować do elewacji budynku, barwy podmurówki, czy też posadzki tarasu. Zupełnie inny charakter powinny mieć, te prowadzące nad wodę lub wgłąb ogrodu.

Trwałość schodów zależeć będzie od materiałów, z jakich będą wykonane. Najtrwalsze, najmocniejsze i najbezpieczniejsze będą połączenia cegieł i betonu oraz płyt okrywających powierzchnie poziome. Do naturalnych ogrodów pasują stopnie napełnione żwirem, o wybranym przez nas kolorze i odcieniu.

Zbudowanym przez nas stopniom warto nadać odrobinę charakteru. W zagłębieniach, szparach z powodzeniem przyjmą się wolno rosnące roślinki: zawciąg pospolity, żagwin zwyczajny, dzwonek, ubiorek wiecznie zielony, czy naparstnica angielska, a także rozchodniki, macierzanki, dąbrówka rozłogowa, czy tojeść rozesłana. Zmiękczą one rysy świeżo postawionej budowli i upiększą teren.

Stopnie z cegieł i płyt

fot. Stopnie z cegieł i płyt

Stopnie z cegieł i płyt
Z uwagi na proporcję budowli oraz bezpieczeństwo proponujemy budowę stopni o wysokości 15 centymetrów i szerokości minimum 40 centymetrów licząc od brzegu jednego stopnia do podstawy kolejnego. Długość stopnia wybierzcie Państwo sami. Po określeniu długości i szerokości powinniśmy zdecydować o ilości stopni. Wynik uzyskamy dzieląc długość stoku przez wysokość stopnia. Otrzymany wynik nie musi być ostatecznością, z powodzeniem możemy dopasować nasze oczekiwania do wyniku. Pamiętajmy, że jeśli schodów ogrodowych wypadło nam więcej niż pięć, warto rozdzielić je spocznikiem. Znając już liczbę stopni możemy określić liczbę cegieł i płyt potrzebnych nam do budowy.

Przeczytaj również: Eleganckie panele prysznicowe

Budowę rozpoczynamy formując na stoku stopnie. Najprostsze będzie wytyczenie za pomocą kołków i sznurków – boków i krawędzi stopi. Przy użyciu łopaty i siły własnych rąk i nóg formujemy stopnie ziemne. Po uzyskaniu tej formy powinniśmy przystąpić do budowy betonowego podkładu dla najniższego stopnia. Po zbudowaniu podkładu powinniśmy dać sobie kilka dni przerwy, tak by zaprawa wystarczająco stwardniała. Budowę podkładu rozpoczynamy od wykopania rowku o głębokości od 5 centymetrów do nawet 50, w zależności jak stabilny i mocny ma być podkład pod schody i szerokości dwa razy większej niż szerokość cegieł. Po wykopaniu takiego prostokąta, wlewamy do niego wodę i czekamy aż wsiąknie. Potem wysypujemy do niego warstwę tłuczki i ubijamy. W dalszej kolejności wylewamy zaprawę cementową, mieszając ją lekko z tłuczką. Cement ubijamy i wygładzamy, aż do uzyskania powierzchni wypełniającej cały rowek. Po zakończeniu dajemy sobie i podkładowi kilka dni odpoczynku.

Po całkowitym zastygnięciu podkładu budujemy pierwszy stopień. I znowu przy pomocy kołków i sznurka wyznaczamy linie w obrębie, których zbudujemy stopień. Wykorzystajmy też poziomicę. Po wybudowaniu trzech ścian stopnia zagłębienie pomiędzy ścianami cegieł a stokiem wypełniamy tłuczką do wysokości górnych cegieł. Do środka wylewamy zaprawę o grubości jednego centymetra i na wierzch kładziemy przykrywającą całość, lekko wystającą poza krawędź cegieł, płytę. Kładąc płytę zapewnijmy jej lekki spadek, tak by spływająca woda nie zbierała się w kątach stopni. Na położonej płycie wyznaczamy kolejny stopień. Kładziemy cegły, przestrzeń wypełniamy zaprawą i tłuczką, a potem znowu przykrywamy ją płytą. Jeśli wykorzystujemy do budowy stopni kilka płyt szparki między nimi zamurujmy. W zależności od wielkości stoku kończymy budowę, bądź pniemy się wciąż w górę, dobudowując kolejne stopnie.

Stopnie żwirowe z drewnianą obudową.

fot. Stopnie żwirowe z drewnianą obudową.

Stopnie żwirowe z drewnianą obudową.
Na przygotowanych już wcześniej, w identyczny jak powyżej sposób, ziemnych stopniach rozkładamy po bokach deski, które stanowić będą granice naszych schodów. Brzegi stopni stanowić będą półokrąglaki zabezpieczone z przodu drewnianymi, wbitymi w ziemię kołkami. Kołki wbijamy głęboko w ziemię, minimum na 15 centymetrów. Utrzymają je one na miejscu. Przestrzenie pomiędzy deskami i półokrąglakami wypełniamy tłuczką i żwirem. Po wysypaniu tłuczki, ponownym ubiciu, na koniec wysypujemy drobny żwir, tzw. fasolkę. Fasolkę wysypujemy poniżej krawędzi desek i półokrąglaków. Na koniec żwir rozgrabiamy i ponownie ubijamy.

W szpary naszej konstrukcji warto nasadzić rośliny, które ożywią naszą konstrukcję. Pamiętajmy jednak by przygotowując miejsce pod roślinkę nie usunąć czegoś, co mogłoby osłabić nasze schody. Sadząc rośliny postarajmy się nie zaśmiecić schodów ich ogromem. Zrezygnujmy z płożących się gatunków. Pamiętajmy, iż rośliny posadzone w szczelinach będą miały zdecydowanie mniej substancji odżywczych i kompostu niż inne. Dbajmy o nie szczególnie!

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)