X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Uprawa i pielęgnacja roślin w pojemnikach

Rośliny w pojemnikach
Hodowanie roślin w pojemnikach jest idealną formą szczególnie dla miłośników ogrodnictwa mieszkających w mieście, którzy nie mogą wygospodarować dużego zaplecza w postaci domowego ogródka, czy sadu. Szczególnie chętnie hodują rośliny doniczkowe umieszczając je na balkonach, parapetach, schodach. Jednak również zagorzali ogrodnicy, posiadający wielkie przestrzenie, często są zwolennikami donic, ponieważ uporządkowane w nich rośliny ubarwiają tarasy czy aleje urozmaicając w pełni architekturę zieleni.


Wsadzając rośliny do pojemników musimy pamiętać o tym, aby miały one rozległą przestrzeń do wzrostu (najlepiej minimum 20 cm doniczki) oraz były często podlewane i nawożone. Wszystkie pojemniki powinny mieć otwory zapewniające odpływ wody i przewiew a także stabilne podłoże. Kiedy sadzimy rośliny w pojemnikach, możemy umieścić kilka sadzonek w jednym pojemniku, lub każdą w osobnym. Oczywiście korzystniej jest sadzić je osobno, ponieważ pozwala to zaspokoić indywidualne potrzeby rośliny.Jeśli jednak decydujemy się na sadzenie grupowe, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że rośliny należy dobrać proporcjonalnie do rodzaju i wielkości pojemnika. Idealnie jest w tym przypadku, aby łączyć średniej wielkości rośliny o sztywnych pędach z bujnie rosnącymi płożącymi. Na dobór roślin wpływa również ich lokalizacja, ponieważ niektóre lubią stanowiska słoneczne, a inne miejsca zacienione. Ogrodnicy mają do dyspozycji szeroko dostępne na rynku pojemniki o różnorodnych kształtach i rozmiarach. Jednym z najatrakcyjniejszych materiałów do wyrobu pojemników jest terakota. Do jej minusów należy jednak fakt, że jest kosztowna, ciężka i podatna na działanie niskich temperatur. Lekki i tani, choć mnie efektowny jest plastik. Wykonane z niego pojemniki można wykorzystać jako bazę do większych donic lub kwietników okiennych. Pojemniki wykonane ze sztucznego kamienia są wytrzymałe i z biegiem czasu nabierają ciekawszych walorów estetycznych. Istnieje możliwość wypłukania ich w roztworze wapiennym lub obsadzenia mchami i porostami. Aby zapełnić puste miejsca i umożliwić lepsze wyeksponowanie rośli, często stosujemy pojemniki wiszące. Umieszczamy je na ścianach, słupkach czy drzewach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-14 15:04:28
Tagi do artykułu: rośliny doniczkowe | balkon | donice | taras | Rośliny w pojemnikach | sadzonki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Winogrona na tarasie

Winogrona na tarasie
Przepyszne wino własnej roboty na 10 piętrze wysokiego bloku? Czy brak hektarów pod budowę winnicy może stanąć nam na przeszkodzie w posiadaniu smacznych owoców? Z całą pewnością nie! Wystarczą chęci i nasłoneczniony balkon lub taras. Każdy z nas może stać się właścicielem winnicy, nawet małej, jednodoniczkowej.

Fuksja

Fuksja
Ogrodzenia mogą spełniać nie tylko wymogi użyteczności i funkcjonalności. Ściany balkonów nie muszą szpecić przestarzałą szarością bieli. Nawet niewielkim płotkom, czy kratkom możemy nadać cechy indywidualne i sprawić, że znowu staną się ciekawe, a my stworzymy prześliczne, letnie ustronie. Pomyślmy o piennych odmianach fuksji.