Rynny: metalowe, plastikowe, miedziane…

System rynnowy chroni elewację domu przed zalaniem wodą opadową, spływającą z dachu. Poza funkcją użytkową, jest to element wykończenia, który ma znaczący wpływ na estetykę budynku. Dobrze dobrany system rynnowy, powinien więc pełnić funkcję ochronną i estetyczną. Na rynku producentów odwodnień jest olbrzymi wybór rynien, wyprodukowanych z różnych materiałów. Który z nich wybrać?

Rodzaj systemu rynnowego dobiera się w zależności od materiału, którym zostanie pokryty dach. Niektóre rodzaje, wymagają montażu jeszcze przed ułożeniem pokrycia. Podstawowa zasada mówi o tym, że do bardzo trwałego pokrycia dachu, należy wybrać bardzo trwałe orynnowanie – nigdy na odwrót. Trwałość i sposób eksploatacji, zależy od materiałów, z których został wykonany system rynnowy.

Uwaga: Pamiętajmy, że do wyceny kompletnego systemu rynnowego należy doliczyć koszty pojedynczych łączników i akcesoriów, np.: denka rynien, kolanka, haki, kosze zlewowe, rury spustowe.

Rynny stalowe, powlekane

Rynny stalowe oceniane są jako bardzo trwałe, odporne na nadmierne obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej i powleka z zewnątrz: cyną, lakierocynkiem, tytanocynkiem, lakierem bądź plastisolem, co zapobiega korzji.
Rynny aluminiowe i tytanowo-cynkowe są nieco mniej wytrzymałe od stalowych. Ich wierzchnia warstwa pokrywana jest poliestrem akrylem, lub farbą.

Rynny z miedzi

System rynnowy

fot. System rynnowy

Rynny z miedzi są bardzo trwałe i mają długi okres żywotności – nawet kilkaset lat! Na systemy miedziane decydują się zwykle osoby, które pokrywają dach dachówką ceramiczną. Pokrycia z miedzi widuje się się przede wszystkim na obiektach zabytkowych. Systemy rynnowe z miedzi są drogie. Kosztują nawet do dwóch razy więcej niż system rynnowy z PVC.

Rynny tytanowo-cynkowe
To jedne z najtrwalszych produktów rynnowych. Poszczególne elementy wykonuje się ze stopu cynku, miedzi, aluminium i tytanu. Decydując się na taki system rynnowy, należy liczyć się z wysokimi kosztami.

Rynny z PVC

System orynnowania

fot. System orynnowania

Systemy rynnowe z utwardzonego polichlorku winylu, ze względu na przystępną cenę, cieszą się największą popularnością wśród nabywców. Ich trwałość określa się na blisko 40 lat. Montaż systemu jest intuicyjny, a elementy łączą się między sobą za pomocą zatrzasków, dlatego można go wykonać samodzielnie.
Dodatkowym atutem rynien z PVC, jest duży wybór kolorystyki. Produkt jest barwiony w masie, dlatego nie straszne mu zarysowania i przetarcia.

Rynny drewniane
Ekologiczne domy z drewna, pokryte gontem, czciną lub wiórem ośkowym, można wykończyć rynnami z drewna. Nie jest to popularny produkt, dostępny w markecie budowlanym. Dotychczas niewiele firm w Polsce specjalizuje się produkcją tych nietypowych systemów rynnowych.
Dawniej rynny drewniane stosowane były przede wszystkim na wsiach.
Najlepszym materiałem do ich produkcji jest drewno rosnące na obszarach górskich (modrzew, jodła, świerk i dąb). Gotowe rynny drewniane impregnuje się metodą próżniowo-ciśnieniową, natomiast spód rynny nawęgla się.
Rynny drewniane mogą być: klejone, massive (wytwarzane z jednolitego materiału, frezowane wewnątrz i na zewnątrz w kształt litery C), massive-manual (wyrabiane ręcznie z jednolitego materiału przy pomocy dłuta, ośnika oraz siekiery) i w kształcie litery „V” (zbijana z dwóch desek).

rynny drewniane

fot. rynny drewniane

Rynny drewniane montuje się na krokwiach, przy pomocy kutych haków, łączy się je między sobą w system przy pomocy obcych piór i dybli (kołków), lub na kontrłatach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)