X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Rynny: metalowe, plastikowe, miedziane...

System rynnowy chroni elewację domu przed zalaniem wodą opadową, spływającą z dachu. Poza funkcją użytkową, jest to element wykończenia, który ma znaczący wpływ na estetykę budynku. Dobrze dobrany system rynnowy, powinien więc pełnić funkcję ochronną i estetyczną. Na rynku producentów odwodnień jest olbrzymi wybór rynien, wyprodukowanych z różnych materiałów. Który z nich wybrać?


Rodzaj systemu rynnowego dobiera się w zależności od materiału, którym zostanie pokryty dach. Niektóre rodzaje, wymagają montażu jeszcze przed ułożeniem pokrycia. Podstawowa zasada mówi o tym, że do bardzo trwałego pokrycia dachu, należy wybrać bardzo trwałe orynnowanie – nigdy na odwrót. Trwałość i sposób eksploatacji, zależy od materiałów, z których został wykonany system rynnowy.

Uwaga: Pamiętajmy, że do wyceny kompletnego systemu rynnowego należy doliczyć koszty pojedynczych łączników i akcesoriów, np.: denka rynien, kolanka, haki, kosze zlewowe, rury spustowe.

Rynny stalowe, powlekane


rynnaRynny stalowe oceniane są jako bardzo trwałe, odporne na nadmierne obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej i powleka z zewnątrz: cyną, lakierocynkiem, tytanocynkiem, lakierem bądź plastisolem, co zapobiega korzji.
Rynny aluminiowe i tytanowo-cynkowe są nieco mniej wytrzymałe od stalowych. Ich wierzchnia warstwa pokrywana jest poliestrem akrylem, lub farbą.

Rynny z miedzi
System rynnowyRynny z miedzi są bardzo trwałe i mają długi okres żywotności – nawet kilkaset lat! Na systemy miedziane decydują się zwykle osoby, które pokrywają dach dachówką ceramiczną. Pokrycia z miedzi widuje się się przede wszystkim na obiektach zabytkowych. Systemy rynnowe z miedzi są drogie. Kosztują nawet do dwóch razy więcej niż system rynnowy z PVC.

Rynny tytanowo-cynkowe
To jedne z najtrwalszych produktów rynnowych. Poszczególne elementy wykonuje się ze stopu cynku, miedzi, aluminium i tytanu. Decydując się na taki system rynnowy, należy liczyć się z wysokimi kosztami.

Rynny z PVC
System orynnowaniaSystemy rynnowe z utwardzonego polichlorku winylu, ze względu na przystępną cenę, cieszą się największą popularnością wśród nabywców. Ich trwałość określa się na blisko 40 lat. Montaż systemu jest intuicyjny, a elementy łączą się między sobą za pomocą zatrzasków, dlatego można go wykonać samodzielnie.
Dodatkowym atutem rynien z PVC, jest duży wybór kolorystyki. Produkt jest barwiony w masie, dlatego nie straszne mu zarysowania i przetarcia.

Rynny drewniane
Ekologiczne domy z drewna, pokryte gontem, czciną lub wiórem ośkowym, można wykończyć rynnami z drewna. Nie jest to popularny produkt, dostępny w markecie budowlanym. Dotychczas niewiele firm w Polsce specjalizuje się produkcją tych nietypowych systemów rynnowych.
Dawniej rynny drewniane stosowane były przede wszystkim na wsiach.
Najlepszym materiałem do ich produkcji jest drewno rosnące na obszarach górskich (modrzew, jodła, świerk i dąb). Gotowe rynny drewniane impregnuje się metodą próżniowo-ciśnieniową, natomiast spód rynny nawęgla się.
Rynny drewniane mogą być: klejone, massive (wytwarzane z jednolitego materiału, frezowane wewnątrz i na zewnątrz w kształt litery C), massive-manual (wyrabiane ręcznie z jednolitego materiału przy pomocy dłuta, ośnika oraz siekiery) i w kształcie litery „V” (zbijana z dwóch desek).
rynny drewniane
Rynny drewniane montuje się na krokwiach, przy pomocy kutych haków, łączy się je między sobą w system przy pomocy obcych piór i dybli (kołków), lub na kontrłatach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rynny i odwodnienia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-23 16:52:31
Tagi do artykułu: rury spustowe | rynny stalowe | rynny aluminiowe | rynny | systemy rynnowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Systemy rynnowe

System rynnowy
Aby dach był funkcjonalny i służył nam przez wiele lat, trzeba wyposażyć go w dodatkowe elementy.
W większości domów niezbędny jest system, który umożliwi nam odprowadzenie wody opadowej z dachu. Będzie on nie tylko chronił ściany przed zawilgoceniem, ale także umożliwi odprowadzenie wody do odpływu i skierowanie jej z dala od budynku.

Jak można wykorzystać deszczówkę?

rynny i odwodnienia
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wodę deszczową można praktycznie wykorzystać. Możemy nią zastąpić w dużej części wodę w domu, za którą nieraz słono płacimy. Co więc zrobić z wodą deszczową, która rwącym strumieniem spływa z rynien zamontowanych na dachu?

Jak obliczyć ilość rynien i rur spustowych do odwodnienia dachu?

rynny
System rynnowy ma za zadanie w sposób sprawny i skuteczny odprowadzić wodę deszczową z daleka od ścian budynku. Rynny i rury spustowe muszą być właściwie dobrane i poprawnie zamontowane aby system był szczelny i skuteczny.

Ochrona elewacji przed zaciekami

rynny balkonowe
Jesienią i zimą na tarasach gromadzi się woda, która nie odprowadzana ścieka po murze tworząc nieestetyczne zacieki oraz powodując jej niszczenie. Aby uniknąć kosztownego remontu elewacji, warto zastosować Balkonową rynnę wciskaną RHEINZINK®...