X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak wybrać parapet wewnętrzny i zewnętrzny?

okno
Jaki parapet wybrać? To element zewnętrzny i wewnętrzny, który nieodłącznie towarzyszy oknom. Oferta producentów na rynku jest bardzo bogata. Co należy wiedzieć, żeby wybrać odpowiedni parapet?

Podstawową rolą parapetów jest ochrona muru przed zanieczyszczaniem i wilgocią. Ponadto parapet pełni funkcję estetyczną. Jego wygląd musi być dopasowany do stylistyki elewacji i wnętrza.

Oto kilka porad dotyczących: wyboru, montażu wad oraz zalet parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

Parapety wewnętrzne
Pod parapetem wewnętrznym zwykle montuje się kaloryfer. Z tego względu powinien być odporny na działanie wysokich temperatur. Warto zatem odpowiednio dobrać materiał, z którego będzie on wykonany. Obecnie mamy duży wybór parapetów wewnętrznych. Na rynku znajdziemy drewniane, kamienne, z ceramiki lub kompozytów. Ciekawym rozwiązaniem są te z PVC – materiał ten bowiem jest lekki i odporny na wilgoć. Zwykle takie parapety pokryte są laminatem, który zabezpiecza je dodatkowo przed zarysowaniami czy wysoką temperaturą – mówi Wioleta Maniecka, Manager ds. Szkoleń, OKNOPLAST.Każdy rodzaj parapetu, niezależnie od materiału, z którego został wykonany, musi być prawidłowo osadzony. W przeciwnym razie nie będzie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Przy montażu parapetów wewnętrznych bardzo ważna jest właściwa izolacja, dzięki niej bowiem unikniemy mostków termicznych. Nie należy też zbyt głęboko wsuwać parapetu pod ościeżnicę – wystarczy 1,5 cm, pozostałą przestrzeń zaś wypełnia się materiałem termoizolacyjnym – mówi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.
parapety
Firma OKNOPLAST oferuje parapety wewnętrzne wykonane z laminowanego PVC. Specjalna warstwa laminatu znacznie zwiększa ich odporność na zarysowania i wysokie temperatury.
Parapet powinien znajdować się z bezpiecznej odległości od grzejnika (min. 15 cm). Klej montażowy można nabyć w każdym markecie budowlanym.

Parapety zewnętrzne
Parapety zewnętrzne dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej i stylistycznej. Przed zakupem warto upewnić się, że produkt został zabezpieczony lakierem odpornym na intensywne działanie promieni słonecznych, zmienność temperatury i opady atmosferyczne. W przeciwnym razie stracą swoją barwę i wzór.

Parapety zewnętrzne, zwane inaczej podokiennikami najczęściej produkuje się z kamienia, stali ocynkowanej czy aluminium. Spełniają one ważne zadanie – chronią ściany przed wilgocią. Dlatego przy montażu warto pamiętać, że parapety powinny wysuwać się ok. 5 cm poza ścianę. Aby woda nie spływała bezpośrednio na mur, warto też nachylić podokiennik pod kątem 5 stopni – mówi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.
W ofercie OKNOPLAST znajdziemy parapety aluminiowe. Pokryte są one poliestrowym lakierem proszkowym, który chroni je przed utratą koloru pod wpływem dużego nasłonecznienia, ulewnego deszczu czy obfitego śniegu.
Większość parapetów ma odpowiednio zakończoną krawędź zewnętrzną – tzw. kapinos. Zapobiega on podciekaniu wody pod spód i zawilgoceniu ściany.

Parapety sprężają się i rozprężają wraz ze zmianą temperatury, dlatego nie można montować ich na styk ze ścianą elewacyjną. Szczelinę, dzięki której parapet będzie mógł swobodnie pracować, należy uszczelnić, ponieważ będzie przez nią uciekało ciepło.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
2011-12-13 11:35:46
Tagi do artykułu: parapety | OKNOPLAST | parapety wewnętrzne | parapety zewnętrzne
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
 
    Najlepsze projekty domów