X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jak wybrać parapet wewnętrzny i zewnętrzny?

okno
Jaki parapet wybrać? To element zewnętrzny i wewnętrzny, który nieodłącznie towarzyszy oknom. Oferta producentów na rynku jest bardzo bogata. Co należy wiedzieć, żeby wybrać odpowiedni parapet?

Podstawową rolą parapetów jest ochrona muru przed zanieczyszczaniem i wilgocią. Ponadto parapet pełni funkcję estetyczną. Jego wygląd musi być dopasowany do stylistyki elewacji i wnętrza.

Oto kilka porad dotyczących: wyboru, montażu wad oraz zalet parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

Parapety wewnętrzne
Pod parapetem wewnętrznym zwykle montuje się kaloryfer. Z tego względu powinien być odporny na działanie wysokich temperatur. Warto zatem odpowiednio dobrać materiał, z którego będzie on wykonany. Obecnie mamy duży wybór parapetów wewnętrznych. Na rynku znajdziemy drewniane, kamienne, z ceramiki lub kompozytów. Ciekawym rozwiązaniem są te z PVC – materiał ten bowiem jest lekki i odporny na wilgoć. Zwykle takie parapety pokryte są laminatem, który zabezpiecza je dodatkowo przed zarysowaniami czy wysoką temperaturą – mówi Wioleta Maniecka, Manager ds. Szkoleń, OKNOPLAST.Każdy rodzaj parapetu, niezależnie od materiału, z którego został wykonany, musi być prawidłowo osadzony. W przeciwnym razie nie będzie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Przy montażu parapetów wewnętrznych bardzo ważna jest właściwa izolacja, dzięki niej bowiem unikniemy mostków termicznych. Nie należy też zbyt głęboko wsuwać parapetu pod ościeżnicę – wystarczy 1,5 cm, pozostałą przestrzeń zaś wypełnia się materiałem termoizolacyjnym – mówi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.
parapety
Firma OKNOPLAST oferuje parapety wewnętrzne wykonane z laminowanego PVC. Specjalna warstwa laminatu znacznie zwiększa ich odporność na zarysowania i wysokie temperatury.
Parapet powinien znajdować się z bezpiecznej odległości od grzejnika (min. 15 cm). Klej montażowy można nabyć w każdym markecie budowlanym.

Parapety zewnętrzne
Parapety zewnętrzne dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej i stylistycznej. Przed zakupem warto upewnić się, że produkt został zabezpieczony lakierem odpornym na intensywne działanie promieni słonecznych, zmienność temperatury i opady atmosferyczne. W przeciwnym razie stracą swoją barwę i wzór.

Parapety zewnętrzne, zwane inaczej podokiennikami najczęściej produkuje się z kamienia, stali ocynkowanej czy aluminium. Spełniają one ważne zadanie – chronią ściany przed wilgocią. Dlatego przy montażu warto pamiętać, że parapety powinny wysuwać się ok. 5 cm poza ścianę. Aby woda nie spływała bezpośrednio na mur, warto też nachylić podokiennik pod kątem 5 stopni – mówi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.
W ofercie OKNOPLAST znajdziemy parapety aluminiowe. Pokryte są one poliestrowym lakierem proszkowym, który chroni je przed utratą koloru pod wpływem dużego nasłonecznienia, ulewnego deszczu czy obfitego śniegu.
Większość parapetów ma odpowiednio zakończoną krawędź zewnętrzną – tzw. kapinos. Zapobiega on podciekaniu wody pod spód i zawilgoceniu ściany.

Parapety sprężają się i rozprężają wraz ze zmianą temperatury, dlatego nie można montować ich na styk ze ścianą elewacyjną. Szczelinę, dzięki której parapet będzie mógł swobodnie pracować, należy uszczelnić, ponieważ będzie przez nią uciekało ciepło.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
2011-12-13 11:35:46
Tagi do artykułu: parapety | OKNOPLAST | parapety wewnętrzne | parapety zewnętrzne
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
okno

Montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego

Prawidłowo zamontowana stolarka okienna gwarantuje długoletnią trwałość okien, a także zapewnia najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną. Dotyczy to także parapetu. Błędy popełnione podczas osadzania go mogą spowodować zawilgocenie murów w obrębie okna. Cieknąca po elewacji woda będzie wsiąkać w tynk, powodując jego kruszenie, a w konsekwencji rozwinie się pleśń.
rolety

Dekorowanie okna

Okno jest nie tylko otworem w ścianie, przez który do wnętrza domu czy mieszkania wpada światło dzienne i świeże powietrze. Jest także elementem wystroju wnętrza.
malowanie

Malowanie okien i drzwi drewnianych

Okna i drzwi drewniane sprawiają, że wnętrze jest przytulne. W połączeniu z zadbaną drewnianą podłogą z desek są doskonałą bazą dla wystroju w stylu klasycznym lub skandynawskim. Należy jednak wiedzieć, ze stolarka drewniana, zwłaszcza stara, wymaga wyjątkowej opieki i odpowiedniej konserwacji.
okno

Ciepły montaż okien

Podczas wyboru okien ważną rolę odgrywa ich wygląd, materiał, z którego zostały wykonane oraz parametry techniczne. Przeważnie prym wiodą okna energooszczędne, które chronią budynek przed zimnem i wilgocią, a także wpływają na poprawę bilansu energetycznego mieszkania. Jednak o skuteczności stolarki okiennej decydują nie tylko parametry, ale także prawidłowy montaż.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Parapet jako element dekoracyjny

Parapet wewnętrzny
Parapety okienne wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są ważnym elementem wykończenia każdej wnęki okiennej. Pełnią one funkcje zarówno dekoracyjne jak i konstrukcyjne. Odpowiednio dobrane, powinny harmonizować z pozostałymi elementami wystroju naszego domu. Są tak samo ważnym detalem jak kolor elewacji, ścian czy wykończenia tarasu.

Wyjątkowe ozdoby do okien

parapety
Co zrobić, żeby okna w naszym domu nie wyglądały przeciętnie? W jaki sposób możemy je ozdobić, nie zabierając jednocześnie wpadającego do pomieszczenia światła? Producenci okien rozumieją te oczekiwania klientów i proponują liczne elementy wyposażenia okien, znacznie dodające im oryginalności i estetyki...

Jak wybrać parapet?

parapet
Parapet jako element wykończenia okna bywa przez nas na ogół pomijany. Tymczasem to niezmiernie ważny detal we wnętrzach i ozdoba elewacji.

Od parapetów możemy wymagać wiele: funkcjonalności, trwałości oraz tego, aby były zwyczajnie ładne. Jeśli są dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału – posłużą nam długie lata.

Jak zamontować parapet?

parapety
Długoletnią trwałość oraz najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną gwarantuje prawidłowo wykonany montaż stolarki okiennej. Niestety źle zamontowany parapet może wszystko zepsuć. Popełnienie błędów w tym zakresie skutkuje zawilgoceniem murów wokół okna, kruszeniem tynku, przeciekaniem wody i powstawaniem pleśni.