Kaktusy

kaktus

fot. kaktus

Kaktusy to niesamowite rośliny, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zdumiewają swoją różnorodnością i bogactwem odmian. Mogą być okrągłe jak piłka lub wydłużone i rozgałęzione. Cechą charakterystyczną kaktusów są ciernie, które są przekształconymi liśćmi. Mogą one być długie, krótkie sztywne i kłujące lub miękkie jak włoski.

Istnieje około 2000 gatunków występujących w naturze w Ameryce Południowej i Północnej. Wszystkie cechy budowy tych niezwykłych roślin wynikają z konieczności przystosowania się do warunków środowiska – magazynujące wodę zgrubiałe pędy, mięsista skórka czy właśnie ciernie, które wyrastają z tzw. aureoli i u każdego gatunku mają inny, specyficzny układ.

Ale są też takie rodzaje kaktusów, które wyróżniają się gęstymi, wełnistymi lub jedwabistymi włoskami, które wyglądają jak "futerko". Chroni w dzień przed nadmiernym nagrzaniem rośliny, a w nocy, gdy temperatura znacznie spadnie, zabezpiecza kaktusa przed chłodem.

Kaktus

fot. Kaktus

Kaktusy w pomieszczeniu są bardzo często spotykane. Zdobią nasze mieszkania, domy i przydomowe oranżerie. Decydując się na ich uprawę, warto zdecydować się na gatunki sprawdzone i długowieczne takie jak mamilarie, echinopsisy, opuncje, notokaktusy czy rebucje. Warto zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Dlatego należy wybrać bezwietrzne, spokojne miejsca, a podłoże, w którym je posadzimy powinno być przepuszczalne. Kaktusy należy sadzić od kwietnia do sierpnia. Ich wzrost jest powolny, a pielęgnacja ogranicza się do odchwaszczania oraz podlewania podczas długotrwałej suszy. Podlewanie kaktusów pochodzących z terenów pustynnych powinno odbywać się wiosną i latem, ponieważ od października do marca większość gatunków zimuje. Wówczas rośliny nie kwitną ani nie rosną. Natomiast kaktusy z wilgotnych lasów, potrzebują 3-4 miesiące spoczynku. Należy jednak nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi.

Nasłonecznienie kaktusów powinno być bardzo duże, szczególnie dla gatunków o zgrubiałych łodygach. Gdy brakuje światła pędy przybierają bladozielony kolor i się zwężają. Jednak trzeba być czujnym, ponieważ rośliny postawione przy zamkniętym i bardzo nasłonecznionym oknie, mogą ulec poparzeniu.

Kaktus

fot. Kaktus

Kaktusy nie przepadają za zbyt częstym przesadzaniem. Robimy to tylko wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Najlepszym na to czasem jest koniec okresu spoczynku kaktusów, ale zanim pojawią się pąki kwiatowe.

Rośliny te od maja do września mogą także zdobić nasze tarasy i balkony. Bardzo atrakcyjnie będą wyglądać różne gatunki i odmiany umieszczone w jednym pojemniku. Warto zwrócić uwagę czy wybrane rośliny mają podobne wymagania wobec gleby, nasłonecznienia oraz nawadniania. Kompozycja będzie dobrze wyglądała, jeśli najwyższe okazy posadzimy głębiej, natomiast bliżej te mniejsze, a na samym froncie formy kuliste.

Ciekawostką jest fakt, że wiele kaktusów zakwita porą nocną. Kwiaty zapylane są przez owady nocne, nietoperze i kolibry.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)