X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Uprawa i pielęgnacja truskawki

poziomki
Truskawka to niska bylina zielna, która może być uprawiana w większości ogrodów. Rośnie w jednym miejscu przez kilka lat, wielokrotnie kwitnąc i owocując. Jej uprawa jest łatwa, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Gatunek ten powstał przez przypadkowe skrzyżowanie poziomki chilijskiej i poziomki wirginijskiej. Powstają przez silne rozrośnięcie dna kwiatowego i jest to tzw. owoc rzekomy. Owocem właściwym są małe orzeszki. Nasiona znajdujące się wewnątrz orzeszków, wydzielają substancje wzrostowe powodujące rozrost dna kwiatowego. Owoce truskawki nadają się do spożycia na surowo, a także są doskonałe na mrożonki i różnego rodzaju przetwory.


Na rynku dostępne są trzy typy sadzonek truskawek:
- sadzonki zielone - są świeże, które pobrane z matecznika sadzone są na miejsce stałe. Najlepszym terminem do sadzenia tego rodzaju sadzonek jest jesień. Dobrze jest je przesadzić jak najwcześniej, tak by miały czas na rozrośnięcie się i wytworzenie systemu korzeniowego. Przy zbyt późnym sadzeniu istnieje niestety niebezpieczeństwo przemarzania roślin. Dodatkowo trzeba liczyć się z niskimi plonami w pierwszym roku uprawy.


- sadzonki doniczkowane - są to truskawki ukorzeniane w doniczkach, które łatwiej się przyjmują, szybciej rosną i obficiej owocują. Tego rodzaju sadzonki są niestety droższe niż sadzonki zielone.
- frigo - są to jednoroczne sadzonki, które pobierane są z matecznika w okresie spoczynku zimowego, sortowane i przechowywane w chłodni. Wykorzystywane są do uprawy sterowanej przez ogrodników zawodowych, chociaż coraz popularniejsze stają się także pośród amatorów. Takie sadzonki mogą być w dowolnym czasie przeznaczone do sadzenia w gruncie jak i pod osłonami. Na ich korzyść przemawia to, że owoce truskawek możemy zbierać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego oraz to, że oszczędzamy jeden rok pielęgnacji plantacji - zbiory mamy już w pierwszym roku. Sadzonki frigo pierwsze plony wydają w 8 - 10 tygodniu po posadzeniu.

Przygotowanie gleby
owoceTruskawki najlepiej rosną i owocują na stanowiskach słonecznych oraz na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, dostatecznie przewiewnych. Gleba powinna być ściółkowana słomą lub folią, ponieważ dzięki temu jest mniej chwastów, gleba nadmiernie nie paruje oraz owoce tak łatwo się nie brudzą. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ truskawki lubią dużą ilość wody. Optymalne pH dla truskawki wynosi 5,5-6,5, na glebach bardziej kwaśnych i zasadowych truskawki gorzej rosną i owocują.

Przed posadzeniem należy dokładnie oglądnąć sadzonki czy nie są pokryte pleśnią lub czarnymi plamkami na korzeniach. Sadźmy je w taki sposób, aby nie zasypać nasady liści z nowymi pąkami. Rozstaw pomiędzy sadzonkami powinien wynosić 40-50 cm., a między rzędami 70 cm.

Dobrym przedplonem pod truskawki są rośliny zbożowe, rzepak, gorczyca. Po grochu, fasoli, kapuście, kalafiorze, nie powinno się sadzić odmian wrażliwych na wertycyliozę korzeni, takich jak "Honeoy" "Elsanta" czy "Camarosa". Doskonałym przedplonem - coraz częściej stosowanym jest aksamitka ozdobna (Tagetes patula nana). Już po 4-ro miesięcznej uprawie potrafi ona ograniczyć występowanie populacji nicieni o 90%.

Szczególną uwagę przed posadzeniem truskawek powinniśmy zwrócić na oczyszczenie stanowiska z chwastów wieloletnich (perz, rdest ziemnowodny), gdyż później będzie bardzo trudno usunąć je z kwitnącej i owocującej plantacji.

Truskawka bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe. Przed założeniem plantacji nawozimy pole obornikiem w dawce 300 - 500 kg/ar, lub stosujemy nawozy zielone. Najpopularniejsze to łubin, gorczyca lub mieszczanki bobowatych z żytem lub rzepakiem do przyorania wiosną. Z nawozów mineralnych stosujemy nawozy fosforowe (ok. 2 kg superfosfatu potrójnego/ar) i potasowe (ok. 2,5 kg soli potasowej lub siarczanu potasu/ar). Nawozy azotowe - ponieważ bardzo łatwo są wypłukiwane z gleby - stosujemy dopiero po posadzeniu sadzonek w dawce 0,4 - 0,6 kg/ar, podzielonej na 2-3 dawek. Ostatnia dawka powinna być stosowana najpóźniej w sierpniu, aby rośliny mogły przygotować się do zimy.

Pielęgnacja
kwiatyPlantacja truskawek powinna być pielęgnowana od momentu posadzenia aż do zakończenia zbiorów w ostatnim roku jej użytkowania. Po posadzeniu sadzonek , należy pamiętać o stosowaniu nawozu mineralnego.

Duże problemy mogą sprawiać rosnące chwasty, które zagłuszają truskawki, znacznie obniżając ich plony. Bardzo często stosowane jest ściółkowanie plantacji włókniną lub czarną folią w rzędach i zwalczanie chwastów tylko w międzyrzędziach.

Zabiegiem bardzo polecanym jest ściółkowanie truskawek pociętą słomą. Umożliwia ono uzyskanie czystych i zdrowych owoców. Jest to szczególnie korzystne w okresie deszczowej pogody. Dodatkowo słoma zapobiega przesuszaniu i przegrzewaniu gleby. Rozkładamy ją pod koniec kwitnienia truskawek, po zbiorach nie usuwamy, lecz staramy się wymieszać z glebą. Dokarmiamy w ten sposób nawozami organicznymi, przyczyniając się do wzrostu ilości próchnicy.

Często stosowany zabiegiem jest koszenie liści. Takie koszenie przyczynia się m.in. do zwiększenia plonów w roku następnym. Jeżeli plantacja jest niezachwaszczona, możemy liści nie usuwać.

Innym zabiegiem, który powinien być wykonywany jest niszczenie rozłogów. Rozrastające się młode rośliny konkurują z roślinami macierzystymi o wodę i składniki mineralne, przyczyniając się do znacznego obniżenia plonu.

Truskawki po owocowaniu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, tak by mogły owocować także w roku następnym. Wart usunąć rozłogi, których nie będziemy chcieli wykorzystać jako sadzonek na jesień. Liście porażone chorobą lub po prostu stare warto usunąć.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-12-31 00:00:00
Tagi do artykułu: byliny | Truskawki | sadzonki | bylina | ogrodów | poziomek
 
Grzesiek_1971...
nie martw się... z Chin przywiozą ich dużo ;P
orzechowe_oczy @ 2011-04-06 09:22:24
czytałem dzisiaj, że obecny rok pod względem truskawek ma być najgorszy od 30 lat, a ja tak lubię truskawki
Grzesiek1971 @ 2011-04-06 01:19:37
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Tarasy

Odpowiedni impregnat to podstawa

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.
jagody

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny)

Jagoda kamczacka (Lonicera coerulea var. kamtschatica Sevast.) znana jest także jako suchodrzew jadalny lub suchodrzew siny. Jest to długowieczny krzew owocowy, o kulistym, zwartym pokroju, żyjącym do 35 lat, osiągającym 1,5-2m wysokości. Jagoda kamczacka uprawiana jest w Rosji, Chinach, i Japonii. Sprzyjający jest także klimat północnej Europy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Astry bylinowe

kwiaty
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.

Sasanka - symbol wiosny

Sasanki
Te niezwykle charakterystyczne, pojawiające się na wysokogórskich łąkach byliny, to oznaka wiosny. Choć górskie gatunki rozkwitają dopiero w lipcu, już dziś pomyślmy o przeniesieniu wiosennych odmian do naszych ogrodów.