X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekty pensjonatów

pensjonat
Działalność w branży turystycznej wymaga olbrzymich nakładów finansowych, pracy i cierpliwości. Zanim hotel, motel, lub pensjonat zacznie przynosić regularne zyski musi zdobyć pozycję, zaufanie klientów i dobrą opinię wśród usług hotelarskich.

Prowadzenie obiektu hotelowego może przynosić duże zyski, pod warunkiem, że: spełnia on wymogi określone w przepisach, cieszy się dobrą opinią klientów, jest atrakcyjny pod względem ofertowym i architektonicznym.


O standardach obiektu turystycznego mówi ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.).
Według przepisów ustawy, obiekt hotelowy musi mieć odpowiednią wielkość, wyposażenie, a także określony zakres usług, ze względu na rodzaj i kategorię obiektu. Do tego dochodzą jeszcze wymagania sanitarne i przeciwpożarowe.


Najwyższe rangą są hotele, motele i pensjonaty. Ustala się dla nich pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami. Zgodnie z Art. 36. wyżej wymienionej ustawy:
„1) hotele - obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;
2) motele - hotele położone przy drogach, zapewniające możliwość korzystania z usług motoryzacyjnych i dysponujące parkingiem;
3) pensjonaty - obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie;”


Kiedy inwestycja w obiekt hotelowy jest opłacalna?
Przed podjęciem decyzji o inwestycji w obiekt turystyczny, należy zapoznać się z lokalnym rynkiem i nakreślić biznesplan. Ponadto proponowana oferta nie może powielać schematu. To aspekt, który w znaczącej części odpowiada za „obłożenie” miejsc noclegowych, zarówno w sezonie, jak i poza nim. Cenna wiedza na temat potencjalnego turysty jest kluczem do sukcesu. Oprócz standardowych usług, hotel, czy też pensjonat może oferować dodatkowe usługi medyczno-estetyczne, lub medyczno-sanatoryjne, najbardziej popularne w miejscowościach uzdrowiskowych. Obecnie, do pakietów standardowych na stałe weszły zabiegi odnowy biologicznej i SPA, które klienci mogą nabyć w ramach pobytu lub dodatkowo płatnej usługi.

Kiedy znane są już kluczowe wytyczne, w tym: grupa docelowa klientów, ilość miejsc noclegowych, pokoi, oraz zakres usług, rodzaj obsługi gastronomicznej, medycznej i kosmetycznej, można przystąpić do poszukiwania odpowiedniego obiektu, lub przeglądnąć projekty hoteli lub projekty pensjonatów dostępne w sieci.

Warto wiedzieć, że na budowę lub modernizację obiektów niemieszkalnych takich jak: zajazdy, karczmy lokale handlowe itp., można uzyskać dotacje UE w ramach Programu skierowanego na rozwój obszarów wiejskich w wysokości 50% realizowanej inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 300 tys.

Jak wybrać projekt pensjonatu lub hotelu?
Tak jak w przypadku projektów domów jednorodzinnych, gotowy projekt pensjonatu i hotelu jest tańszy niż dokumentacja wykonywana na indywidualne zlecenie klienta. W tym wypadku należy się spodziewać kosztu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Projekty na zlecenie klienta wyceniane są indywidualnie.
Projekty pensjonatów agroturystycznych oraz obiektów, które mają powstać na terenach restrykcyjnie potraktowanych w lokalnych MPZP, będą wymagały indywidualnego podejścia. Bardzo często wytyczne konserwatorskie wymuszają by projekt pensjonatu oparł się o ściśle określone rozwiązania i technologie. Jego powierzchnia zabudowy, wysokość, stylistyka, technologia, rodzaj i pokrycie dachu, a nawet stolarka i kolorystyka budynku mogą zawierać się w warunkach zabudowy dla obiektów hotelowych w konkretnym obszarze.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-14 11:38:38
Tagi do artykułu: pensjonaty | usługi | projekty | hotele
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cennik usług budowlanych

Kalkulator
Prace budowlane i remontowe, wbrew pozorom, nie są domeną każdego mężczyzny. Zwykle, planując budowę domu, adaptację nowych pomieszczeń, dobudowy i remonty zdajemy się na umiejętności fachowców. Przed zatrudnieniem wykonawców, dla własnego dobra, warto zagłębić się w zagadnienia techniczne prac, które mają zostać wykonane i poznać przybliżone ceny usług wykonawczych.

Firma budowlana

ekipa budowlana
Budowa domu lub generalny remont mieszkania z rynku wtórnego, wymaga zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców. Mnóstwo profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem ruszyło na podbój rynków zagranicznych. Dla pracownika branży budowlanej zagraniczne kontrakty są atrakcyjniejsze płacowo.

Kompleksowy nadzór budowlany ułatwia życie

projektowanie
Budowa domu to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Nie wszyscy czują się na siłach, by samodzielnie podejmować decyzje w tak mało znanym dla siebie obszarze. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na korzystanie z pomocy fachowego doradcy.

Stylizacja mieszkania, czyli jak sprzedać mieszkanie

malowanie
Przeciętny czas potrzebny na sprzedaż nieruchomości w Polsce, wynosi ponad sto dni. Jak sprzedać mieszkanie w możliwie krótkim czasie? Dzięki niskobudżetowym metodom oferowanym przez Home Staging, nieruchomość zostanie odpowiednio przygotowana i ukierunkowana pod szybką sprzedaż.