X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wegetatywne rozmnażanie agrestu

Agrest
Odmiany uprawne krzewów owocowych rozmnażane z nasion dają potomstwo zróżnicowane pod względem cech i właściwości, dziedziczące w niewielkim stopniu zalety rośliny matczynej. Chcąc otrzymać w krótkim czasie osobniki identyczne z rośliną macierzystą powinniśmy zastosować rozmnażanie wegetatywne. Rośliny otrzymane z sadzonek i odkładów będą wierną kopią rośliny matczynej.


Agrest rozmnaża się najczęściej przez odkłady zwykłe, pionowe lub poziome. Jedne z najczęściej stosowanych metod w produkcji krzewów owocowych, polegające na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Po ukorzenieniu się pędu oddziela się go, otrzymując nową roślinę. Zabieg ten najlepiej wykonywać z końcem lutego, bądź z początkiem wiosny. Trzyletnie krzewy są już gotowe do rozmnażania.

Rozmnażanie przez odkłady zwykłe polega na otrzymaniu nowych, ukorzenionych pędów z oczek pędu ubiegłorocznego, położonego płasko na ziemi i przysypanego cienką warstwą ziemi. Odkłady zwykłe wykorzystuje się najczęściej w przypadku rośliny o elastycznych pędach. Wykorzystując tą metodę, na każdym krzewie zostawmy jeden pęd, umożliwiający nam potem weryfikację tożsamości odmianowej na podstawie owoców. Starając się rozmnożyć w ten sposób krzew, wzruszmy nieco glebę wokół rośliny, a jeden pęd zeszłoroczny, elastyczny i zdrowy przygnijmy ostro i umieśćmy w dołku głębokości 30-40 centymetrów. W miejscu, w którym pęd dotyka ziemi usuńmy liście i pędy boczne. Dobrze jest spód pędu w miejscu jego zetknięcia z ziemią lekko naciąć nożem, a w miejsce nacięcia wsunąć mały kamyk. Przyśpieszy to ukorzenienie. Dobrze jest też miejsce nacięcia zanurzyć w ukorzeniaczu. Tak przygięty pęd przymocujmy drewnianymi kołeczkami i przysypmy ziemią. Koniec pędu przywiążmy do wbitego w ziemię, tuż obok sadzonki, palika i przytnijmy na 2-3 oczka. Dbajmy by gleba w miejscu sadzenia nie przesychała. Do jesieni pęd, w miejscu przysypania powinien się ukorzenić.Przy zastosowaniu odkładów zwykłych, z jednego pędu otrzymać możemy jedną roślinę. Przy odkładach poziomych wielokrotnych otrzymamy wiele roślin. Wykorzystujemy całą długość pędu, uzyskując w ten sposób więcej ukorzenionych sadzonek. Odkład poziomy, obok odkładu zwykłego to doskonały sposób rozmnażania agrestu oraz innych roślin o długich i giętkich pędach. Wybierzmy jeden pęd, ułóżmy go poziomo w rowku głębokości 5 centymetrów, przymocowując do dna rowka w 2-3 miejscach i przysypując ziemią. Pomiędzy kolejnymi nacięciami pędu pozostawmy nad ziemią przynajmniej po jednym pąku, to z nich roślina wypuści pędy nadziemne. Z przysypanych pąków wyrosną ukorzenione pędy. W miarę ich wyrastania przygięty pęd w dalszym ciągu przysypujmy ziemią. Zapewni to roślinom lepsze ukorzenienie się. Na jesieni, po usunięciu ziemi i pocięciu pędu otrzymamy sadzonki gotowe do posadzenia na miejsce stałe. Uzyskane w ten sposób rośliny będą nieco słabiej rozwinięte od otrzymanych wcześniej opisaną metodą, niemniej jednak odkład poziomy dostarczy nam większej ich ilości.

Odkłady pionowe stosujemy najczęściej w przypadku krzewów o pędach wzniesionych i mało elastycznych, w przypadku których trudno jest zastosować metodę odkładów poziomych. Kopczykowanie jest jednak również skuteczną metodą rozmnażania agrestu. Pędy krzewu, nie zmieniając ich położenia, obsypujemy u nasady ziemią. Przycięcie pędów nad 2-3 pąkiem zwiększy liczbę dobrze ukorzenionych roślin. Po osiągnięciu przez nowe pędy 10-15 centymetrów wysokości, obsypmy je ziemią tworząc kopczyki. W miarę wzrostu sadzonek, kopczyki powiększajmy. Po raz drugi przysypmy krzew gdy przyrosty odrosną do 20-25 centymetrów. Dbajmy, by były odchwaszczane i podlewane, tylko w takich warunkach sadzonki dobrze się ukorzenią. Po roku, w kwietniu rozgarnijmy delikatnie kopczyk i odetnijmy sekatorem dobrze ukorzenione pędy.

Rozmnażanie przez odkłady poziome jest bardziej kłopotliwe i wymaga więcej pracy w porównaniu z odkładami pionowymi, jest jednak bardziej wydaje. Stosując metodę odkładów poziomych, z jednego krzewu matecznego możemy uzyskać prawie dwukrotnie więcej, około 15-25 sztuk jednorocznych, ukorzenionych roślin, niż stosując metodę odkładów pionowych.

Pamiętajmy, że niezależnie od sposobu rozmnażania agrestu stosuje się jednakową odległości między rzędami 150-220 centymetrów, a zmienną jednak w rzędzie. Sposób rozmnażania ma bowiem wpływ na gęstość sadzenia roślin w rzędzie. Stosując metodę odkładów pionowych rośliny mateczne wysadźmy w odległości 25-40 centymetrów od siebie, stosując metodę odkładów poziomych zachowajmy odległość 50-70 centymetrów.

Przez cały okres wegetacji zwalczajmy chwasty i kontrolujmy dostateczną wilgotność gleby, w miarę potrzeb podlejmy nasze sadzonki. Regularnie chrońmy rośliny przez chorobami i szkodnikami. Przed nadejściem zimy nasady roślin zabezpieczmy okrywając je ziemią. W przypadku ulewnych deszczy zmywających usypane kopczyki, pamiętajmy o obsypywaniu pędów.

Do jesieni rośliny powinny się już ukorzenić. Najczęściej w połowie października, odejmujemy odkłady i odcinamy wszystkie ukorzenione pędy. Odejmując odkłady pionowe po raz pierwszy w nowo założonym mateczniku, odcinajmy je sekatorem powyżej ich nasady. Odejmując odkłady poziome odcinamy je od przygiętych poziomo ubiegłorocznych pędów. Odcięte ukorzenione pędy z końcem października sadzimy w rozstawie 25x75 centymetrów. Wczesną wiosną przytnijmy pędy na 2-3 oczka nad ziemią dla zachowania równowagi między uszkodzonym systemem korzeniowym, a częścią nadziemną. Przez pierwsze dwa lata nie przycinajmy pędów matecznych przeznaczonych do rozmnażania przez odkłady, umożliwiając im silne ukorzenienie i rozwój części nadziemnej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-23 13:44:59
Tagi do artykułu: krzewy owocowe | nasiona | sadzonki | Agrest | choroby roślin | szkodniki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Anagalis - ogrodowa pogodynka

Anagalis
Anagalis (Anagallis grandiflora) to roślina jednoroczna osiągająca wysokość około 20 centymetrów. Rozkwitając bardzo obficie od czerwca do września, zwraca uwagę na niezwykłe zachowanie swych kwiatów, zamykających się wieczorem lub w pochmurne dni. Otwarte rano kwiaty anagalisu będą z całą pewnością zwiastunem dobrej pogody.

Sadzenie, pielęgnacja i cięcie malin

malina
Maliny to owoce o najbardziej chyba wszechstronnym zastosowaniu. Wyśmienite jako świeży deser, doskonałe jako dżemy, kompoty czy soki. Owoce malin ze względu na zawartość kwasu elagowego, charakteryzującego się właściwościami antybakteryjnymi, wspomagają leczenie przeziębień. Znane jest również ich działanie uspokajające, przeciwbólowe i obniżające ciśnienie krwi.

Malinojeżyna Tayberry - urodziwa szkocka krzyżówka

Tayberry
Tayberry to niezwykła, wieloletnia krzyżówka jeżyny i maliny wyhodowana w Szkockim Instytucie Produkcji Roślinnej w Dundee. Jej duże, cylindryczne, ciemno bordowe, długości do około 4-6 centymetrów owoce, mogą poszczycić się wyśmienitym słodkim, smakiem. Te deserowe, odznaczające się przyjemnym aromatem owoce, doskonałe będą również na przetwory.

Porzeczki - odmiany i ich dojrzewanie

porzeczki
Krzewy porzeczek mają małe wymagania zarówno glebowe, jak i klimatyczne. Doskonale będą czuły się na terenie całej Polski. Wybierając dla nich stanowisko pamiętajmy o pH gleby. Porzeczka najlepiej owocuje na glebie lekko kwaśniej o odczynie 6,2-6,7, wilgotnej, próchnicznej.