X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Truskawki na balkonie

Truskawki na balkonie
Truskawki znają chyba wszyscy. Te niskie byliny nadają się do uprawy w większości ogrodów. Niewielu z nas wie jednak, że truskawki doskonale rosną również w pojemnikach. Posiadając nawet maleńki balkon możemy stać się właścicielami małej plantacji, a świeże, pyszne, aromatyczne i zdrowe owoce będziemy mieli na wyciągnięcie ręki.

Idealne do spożycia na surowo, doskonałe na mrożonki, dżemy i konfitury. Bogate w witaminy, minerały, pektynę i błonnik, obniżają poziom cholesterolu i neutralizują substancje toksyczne. Dzięki obecnym fitocynom, posiadają bakteriobójcze działanie. Mają właściwości zasadotwórcze i moczopędne.


Pamiętajmy, że do uprawy na balkonie najlepsze będą odmiany powtarzające owocowanie, oraz te wytwarzające dużo rozłogów, nadające się tym samym do prowadzenia przy podporach.
Wśród wielu odmian powtarzających owocowanie mamy do wybory m.in.: jasnoczerwoną, bardzo smaczną odmianę Kent, oraz odporne na choroby odmiany Ostara i Rapella. Doskonała do uprawy w pojemnikach będzie również odmiana o zwisających oraz pokładających się pędach - TemptationJeśli zdecydujemy się na uprawę truskawek na balkonie, nie tylko staną się one ozdobą naszej werandy, czy tarasu, ale również będą kwitły i owocowały od wiosny do jesieni. Ich plon nigdy nie będzie obfity w jednym czasie. Łączny jednak z pewnością będzie duży. Truskawki powtarzające kwitnienie nie przerywają kwitnienia i owocowania także po pierwszych przymrozkach. Z pewnością będą, więc doskonałe do uprawy na balkonie.

Uprawa truskawek na balkonie nie odbiega tak bardzo od znanej wszystkim normy.
Z pewnością więc udadzą się na stanowisku słonecznym. To jeden z najważniejszych warunków powodzenia uprawy. Okazy uprawiane w cieniu słabiej rozkwitną i zaowocują, a ich owoce nie będą tak aromatyczne i słodkie, jak tych utrzymywanych w słonecznym miejscu.
Do donic wybierzmy glebę żyzną i zasobną w próchnicę. Nie wybierajmy gleb ciężkich. Optymalne pH dla truskawki powinno utrzymywać się na poziomie od 5,5 do 6,2. Pamiętajmy, gleby bardziej kwaśne oraz bardziej zasadowe obniżą nam plon.

Doskonałym podłożem do uprawy truskawek w donicach będzie substrat torfowy, który zasilimy na początku sezonu nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu. Stosowany przez nas nawóz może być również płynny, taki jednak stosujemy przez cały sezon.
Jeżeli decydujemy się na uprawę z nasion powinniśmy je wysiewać do inspektu. Młode siewki pikujemy, gdy mają 2-3 listki. Rozsadę wysadzamy z końcem maja do doniczek i pojemników.

Najczęściej decydujemy się jednak na gotowe sadzonki. Odpowiednio dobrane odmiany i właściwa opieka sprawią, że nasze truskawki będą owocować już po 4 miesiącach od wysadzenia.
Jesienią przed nastaniem mrozów młode truskawki polowe okrywamy słomą lub liśćmi. Nie zapomnijmy o truskawkach balkonowych i zabezpieczeniu ich przed mrozem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-01 08:05:54
Tagi do artykułu: Truskawki | ogród | balkon | nasiona | sadzonki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Bacopa i bidens

Bacopa
Co roku w kwietniu i maju właściciele setek balkonów robią wiele by stworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, niewielkie ogrody ograniczone różnorodnymi kształtami donic i skrzynek. Naprawdę nie potrzeba wysiłku i wielu starań by upiększyć swoje najbliższe otoczenie przepianymi roślinami.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Byliny zadarniające

Byliny zadarniające
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach, jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, iglakom oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia "przywróciły" jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy "rozkwit" popularności tych roślin.