Truskawki na balkonie

Truskawki na balkonie

fot. Truskawki na balkonie

Truskawki znają chyba wszyscy. Te niskie byliny nadają się do uprawy w większości ogrodów. Niewielu z nas wie jednak, że truskawki doskonale rosną również w pojemnikach. Posiadając nawet maleńki balkon możemy stać się właścicielami małej plantacji, a świeże, pyszne, aromatyczne i zdrowe owoce będziemy mieli na wyciągnięcie ręki.
Idealne do spożycia na surowo, doskonałe na mrożonki, dżemy i konfitury. Bogate w witaminy, minerały, pektynę i błonnik, obniżają poziom cholesterolu i neutralizują substancje toksyczne. Dzięki obecnym fitocynom, posiadają bakteriobójcze działanie. Mają właściwości zasadotwórcze i moczopędne.

Pamiętajmy, że do uprawy na balkonie najlepsze będą odmiany powtarzające owocowanie, oraz te wytwarzające dużo rozłogów, nadające się tym samym do prowadzenia przy podporach.
Wśród wielu odmian powtarzających owocowanie mamy do wybory m.in.: jasnoczerwoną, bardzo smaczną odmianę Kent, oraz odporne na choroby odmiany Ostara i Rapella. Doskonała do uprawy w pojemnikach będzie również odmiana o zwisających oraz pokładających się pędach – Temptation

Jeśli zdecydujemy się na uprawę truskawek na balkonie, nie tylko staną się one ozdobą naszej werandy, czy tarasu, ale również będą kwitły i owocowały od wiosny do jesieni. Ich plon nigdy nie będzie obfity w jednym czasie. Łączny jednak z pewnością będzie duży. Truskawki powtarzające kwitnienie nie przerywają kwitnienia i owocowania także po pierwszych przymrozkach. Z pewnością będą, więc doskonałe do uprawy na balkonie.

Przeczytaj: Tuje szmaragdowe 

Uprawa truskawek na balkonie nie odbiega tak bardzo od znanej wszystkim normy.
Z pewnością więc udadzą się na stanowisku słonecznym. To jeden z najważniejszych warunków powodzenia uprawy. Okazy uprawiane w cieniu słabiej rozkwitną i zaowocują, a ich owoce nie będą tak aromatyczne i słodkie, jak tych utrzymywanych w słonecznym miejscu.
Do donic wybierzmy glebę żyzną i zasobną w próchnicę. Nie wybierajmy gleb ciężkich. Optymalne pH dla truskawki powinno utrzymywać się na poziomie od 5,5 do 6,2. Pamiętajmy, gleby bardziej kwaśne oraz bardziej zasadowe obniżą nam plon.

Doskonałym podłożem do uprawy truskawek w donicach będzie substrat torfowy, który zasilimy na początku sezonu nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu. Stosowany przez nas nawóz może być również płynny, taki jednak stosujemy przez cały sezon.
Jeżeli decydujemy się na uprawę z nasion powinniśmy je wysiewać do inspektu. Młode siewki pikujemy, gdy mają 2-3 listki. Rozsadę wysadzamy z końcem maja do doniczek i pojemników.

Najczęściej decydujemy się jednak na gotowe sadzonki. Odpowiednio dobrane odmiany i właściwa opieka sprawią, że nasze truskawki będą owocować już po 4 miesiącach od wysadzenia.
Jesienią przed nastaniem mrozów młode truskawki polowe okrywamy słomą lub liśćmi. Nie zapomnijmy o truskawkach balkonowych i zabezpieczeniu ich przed mrozem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)