X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Skandynawska prostota w ogrodzie

taras
Kiedy zbytni przepych i nadmiar różnego rodzaju ozdób zaczyna nas męczyć, zaczynamy marzyć o prostocie. Idealny wówczas może okazać się styl skandynawski, który doskonale sprawdza się nie tylko tylko w domu, ale także w ogrodzie.


Ciągły pośpiech i codzienny brak czasu sprawia, że coraz bardziej potrzebujemy odpoczynku i wytchnienia w domowym zaciszu. Pragniemy w nim odpocząć i zapomnieć o wszystkich kłopotach, które najchętniej zostawilibyśmy za drzwiami. Jednak, aby było to możliwe, także w naszej kuchni czy salonie musi panować ład i porządek.

Jasne światło, prostota i naturalność sprawia, że łatwiej nam się zrelaksować. To także cechy stylu skandynawskiego, który sprawia, że zamieszkiwana przez nas przestrzeń jest lekka i świetlista. Pewnie dlatego jest on wciąż tak bardzo popularny nie tylko we wnętrzach, ale także na tarasach i ogrodach, gdzie z przyjemnością spędzamy wiosenne wolne chwile.Światło i prostota
nawierzchniaNie każdy jest miłośnikiem ogrodów w stylu angielskim lub francuskim. Za to skandynawska oszczędność wyrazu tuż za naszym oknem, to coś co może się spodobać. Dlatego też wiele osób urządzając otoczenie swojego domu stara się, aby było ono maksymalnie naturalne, nienarzucające się mnóstwem niepotrzebnych dekoracji i łatwe w utrzymaniu.

Proste linie, naturalne materiały, a także jasne barwy to cechy charakteryzujące ogrody utrzymane w skandynawskim stylu. Doskonale sprawdzą się tutaj alejki ułożone z jasnej kostki brukowej w kolorze beżu lub szarości, bez dodatkowych zdobień. Natomiast wprowadzą one do naszego ogrodu ład i harmonię. Także płyty tarasowe lub kostki brukowe w eleganckim odcieniu nadmorskiego piasku, dobrze dopełnią tą wyjątkowo spokojną atmosferę. Z podobnych materiałów warto zbudować elementy małej architektury, takie jak schody czy klomby, które podkreślą naturalność ogrodowego otoczenia.

Atmosfera spokoju
tarasTakże wybierając rośliny na taką posesję warto zwrócić uwagę szczególnie na te, które będą łatwe w utrzymaniu, a ich pielęgnacja nie będzie wymagała wiele czasu i uwagi. Doskonale spiszą się tutaj różnego rodzaju trawy ozdobne, wrzosy oraz iglaki.

Dopełnieniem takiego ogrodu będą proste meble, funkcjonalne i minimalistyczne, które równocześnie charakteryzują ciepło i przytulność.
Dom w stylu skandynawskim z pewnością przypadnie do gustu nie tylko młodym, ale także nieco starszym osobom. Zarówno jego wnętrze, jak i ogród to neutralna, bardzo przyjazna przestrzeń, w którą wpisana jest wyjątkowo ciepła i spokojna atmosfera. Takie miejsce po prostu zaprasza do odpoczynku i wyciszenia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2012-03-19 10:48:39
Tagi do artykułu: styl skandynawski | ogrody | tarasy | kostka brukowa | mała architektura
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Detale podkreślające piękno naszego ogrodu

ścieżka
Kostki brukowe i płyty tarasowe stwarzają dziś niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dobrze zaprojektowana nawierzchnia wokół domu harmonijnie łączy w całość architekturę, roślinność, obecne w ogrodzie i na tarasie kolory. Ale o urodzie i ostatecznym efekcie wymarzonej stylizacji decydują jak zwykle detale – takie jak na przykład elementy brzegowe nawierzchni.

Na okrągło w ogrodzie

nawierzchnia ogrodowa
Kto powiedział, że wszystkie ścieżki muszą prowadzić bezpośrednio do celu? W naszym własnym ogrodzie z pewnością ta zasada nie musi być obowiązująca. Kręte ogrodowe alejki doprowadzą nas zawsze tam gdzie trzeba, ale bardziej atrakcyjnym szlakiem.

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.