Yarn bombing

Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Yarn bombing jest międzynarodową akcją dziergania wszelkiego rodzaju elementów wełnianych i umieszczanie ich na przedmiotach codziennego użytku. Jest to forma sztuki ulicznej, w której używane są miękkie tkaniny i włóczki zamiast farb i sprayów. Pierwotnie takie uliczne ubieranie różnych przedmiotów, w tym także drzew, miało na celu ocieplenie wizerunku mało atrakcyjnych i zimnych miejsc publicznych.

Takie ubieranie drzew jest niezwykle pracochłonny, w związku z czym może trwać nawet parę lat. Warto jednak tak długo czekać, ponieważ efekty końcowe są na prawdę zachwycające. Istotne jest to, że taką instalację, w przeciwieństwie do graffiti, da się usunąć.

Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Ta uliczna sztuka została zapoczątkowana przez tkaczy w Texasie, USA. Próbowali oni znaleźć kreatywny sposób na wykorzystanie resztek z niedokończonych projektów. Pomysł bardzo szybko przyjął się na całym świecie.
Inna historia głosi, że takie ubieranie elementów użyteczności publicznej zostało zapoczatkowane przez Magdę Sayeg z Huston, która w 2005 roku ubrała klamkę swojego domu, by była bardziej przytulna dla odwiedzających ją gości.
Z czasem ubieranie przedmiotów zaczęło być postrzegane jako działanie artystyczne, a nie tylko jako wybryki młodzieży.

Przeczytaj również: Suche tynki
Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Podczas ubierania drzewa najciekawsze jest to, że na każdym etapie roślina wygląda interesująco. Można ubrać niewielki fragment, zastosować wzór czy ciekawy ścieg. Planując takie pracochłonne przedsięwzięcie warto pamiętać, że najciekawiej wyglądają drzewa ubrane w jaskrawe, kontrastujące kolory. Ciekawym dodatkiem kompozycji mogą być także pompony.

Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Yarn bombing

fot. Yarn bombing

Tak kolorowo ubrane drzewa można z pewnością zobaczyć w Occidental Park w Seattle. Autorką tej niezwykłej instalacji jest Suzanne Tidwell, która ubrała 27 drzew, 16 lamp i 57 słupków w wełniane, kolorowe wdzianka. Dekoracje mają różne formy i kolory – jedne z nich przedstawiają znane postacie, inne mają różne symbole np. misie czy serduszka. Suzanne Tidwell jadąc autem przez miasto, zauważyła 4 obumarłe drzewa. Postanowiła je ozdobić za pomocą różnych elementów wełnianych tak by krajobraz miejski został ożywiony i urozmaicony. Kobieta przekonała miasto do swojego pomysłu. Instalacja odniosła sukces.
11 czerwca 2011 roku odbył się pierwszy Międzynarodowy Yarnbombing Day, którego pomysłodawcą był Joann Matvichuk z Lethbridge z USA.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)