X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Szałwia

Szałwia
Szałwia (Salvia) to wieloletni, wiecznie zielony krzew dorastający do 60 centymetrów wysokości. Jej łacińska nazwa pochodząca od słowa salvus oznaczającego zdrowie, kryje w sobie prawdę o niej. Najwartościowsze są jej świeże liście, miękkie w dotyku, zielono srebrne, zrywane przed okresem kwitnienia, równie zdrowe co piękne, doskonałe na obrzeża rabat bylinowych.

Świeże liście doskonałe są do mięs, drobiu, ryb i sosów, sałatek czy deserów. Ich silne działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w leczeniu chorób jamy ustnej, a przygotowywane napary łagodzą zapalenia skóry. Szałwia obniża również poziom cukru we krwi i poprawia pracę układu trawiennego. Działa pozytywnie na objawy zmęczenia czy wyczerpania. Powinny jej jednak unikać kobiety w ciąży. Pamiętajmy również, iż szałwia jest silnym lekiem antyseptycznym i stosowana w nadmiarze może powodować lekkie zatrucia.


Decydując się na uprawę szałwii powinniśmy jej nasiona wysiać na przełomie marca i kwietnia do ciepłego inspektu lub skrzyneczek. Nasiona ukorzenią się bez problemów już po 3 tygodniach. Po wytworzeniu przez nie 2-3 par liści, w połowie kwietnia, przesadzamy sadzonki do gruntu, zachowując rozsadę 50-60 centymetrów. W drugim roku wegetacji drewnieje łodyga szałwii, dobrze jest więc wymienić rośliny na nowe, bądź też zastosować sadzonkowanie, odkłady powietrzne lub kopczykowanie. Sadzonki pędowe pobieramy latem.Szałwia podobnie jak i inne zioła wymaga przede wszystkim stanowisk suchych, ciepłych i słonecznych, uwielbia glebę spulchnioną, żyzną i zasadową. Źle znosi gleby ciężkie. Jeśli jednak posiadamy taka glebę, rozluźnijmy ją i dodajmy odpowiednią ilość piasku i kompostu. Pamiętajmy, by nie sadzić szałwii tam, gdzie wcześniej były uprawiane rośliny należące do tej samej rodziny.

Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę szałwii w domu przygotowanie rozsady powinno wyglądać podobnie, z tą różnicą, że sadzonki przesadzamy w późniejszym okresie do doniczek o średnicy kilkunastu centymetrów.
W przypadku szałwii warto zastosować zabieg uszczykiwania, usunięcia pędów wierzchołkowych, wstrzymujący rośnięcie pędów na długość i przy jednoczesnym rozkrzewieniu się rośliny
Na przełomie maja i czerwca krzew okryje się niebieskimi, fioletowymi, czasem różowymi lub białymi, zebranymi w grona kwiatami. Po kwitnieniu silnie go przytnijmy.
Proces suszenia nasila smak liści szałwii. Pamiętajmy jednak, susząc samodzielnie, iż ma ona skłonności do pleśnienia. Suszone liście można przechowywać nawet do 3 lat, szczelnie zamknięte w szklanym lub porcelanowym pojemniku. Po upływie 3 lat tracą cały swój aromat.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Zioła
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-30 11:17:29
Tagi do artykułu: Szałwia | krzewy | rabaty | nasiona | sadzonki | zioła lecznicze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ogród warzywny

Jak zacząć przygodę ze zdrowym żywieniem?

Temat zdrowego odżywiania pojawia się dzisiaj we wszystkich środkach masowego przekazu. Niemal wszędzie da się usłyszeć o tym, że naturalne i ekologiczne jedzenie jest tym czego, potrzebuje każdy organizm. Wiele osób ma tego świadomość, jednak niezwykle ciężko jest im z dnia na dzień zmienić swoją dietę. Jeśli i Ty należysz do tego grona osób, to być może nasz krótki przewodnik w tym Ci pomoże.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Żółty oleander

kwiaty
Kwitnący przez całe lato żółty oleander (Thevetia peruviana), aż do późnej jesieni krzew, z długimi (do 7 cm), intensywnie żółtymi kwiatami. Liście długie, lancetowate, przypominające liście oleandra. Ozdobne są również bardzo ciemne, prawie czarne,intensywnie błyszczące owoce.
W czasie letnich miesięcy wymaga stanowiska jasnego i ciepłego, zimowanie powinno być przeprowadzone w pomieszczeniu możliwie jasnym, w którym temperatura nie przekracza 15°C.

Róże

róże
Róże uchodzą za najstarsze rośliny uprawiane przez człowieka. Pierwsze ich krzewy sadzone były w Chinach ponad 5 tysięcy lat temu. Już w starożytności uchodziły za najpiękniejsze rośliny ozdobne. Dziś róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych, występującymi niemal w każdym ogrodzie.

Byliny zadarniające

Byliny zadarniające
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach, jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, iglakom oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia "przywróciły" jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy "rozkwit" popularności tych roślin.