X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Sadzenie cebulek kwiatowych

Krokusy
Aby wiosną nasze ogrodowe rabaty i pojemniki na tarasie zapełniły się kolorowymi kwiatami, należy posadzić rośliny cebulowe. Uprawa takich roślin nie przysparza problemów, nawet początkującym ogrodnikom. To właśnie rośliny cebulowe wczesną wiosną przynoszą nam wiele radości.


Pierwsze ranniki, przebiśniegi i krokusy potrafią zakwitnąć, gdy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Następnie przychodzi czas na tulipany i narcyzy, które pięknie ożywią ogrodowe rabaty, a w lecie będzie można podziwiać lilie lub czosnki.

Rośliny kwitnące wczesną wiosną należy posadzić już na przełomie września i października. Wybierając odpowiednie cebulki, należy zwrócić uwagę czy nie widać pierwszych objawów chorób, gnijących plam czy nalotów pleśni. Przed wysadzeniem do gruntu można je zanurzyć na pół godziny w roztworze z środka grzybobójczego.
kwiaty

Cebulki kwiatowe będą najlepiej czuć się w zacisznym miejscu, w glebie próchnicznej i przepuszczalnej. Jeżeli jednak ziemia jest ciężka, należy na dnie dołka wysypać gruboziarnisty piasek. Natomiast, jeśli chcemy aby wiosną nasz trawnik pokrył się pięknymi kwiatami, należy delikatnie zdjąć kawałek darni, a dołek użyźnić ziemią kompostową. Po posadzeniu cebulek, darń delikatnie kładziemy na dawne miejsce.Cebulki roślin powinny znaleźć się na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich wysokość. Drobne cebulki krokusów, szafirków i cebulic powinny być posadzone na głębokości 5 cm. Cebulki tulipanów i narcyzów powinny znajdować się na głębokości 15 cm, a cebule lilii i szachownicy cesarskiej na około 20-25 cm.
kwiaty

Podczas sadzenia przydatne mogą okazać się specjalne koszyczki wypełnione ziemią kompostową, które wraz z cebulami umieszcza się w gruncie. Miejsce, w którym posadziliśmy cebule kwiatowe warto oznaczyć patyczkiem lub etykietką. Rabaty podlewamy, a przed pierwszymi przymrozkami okrywamy gałązkami iglaków lub korą.

Dobrym pomysłem jest sadzenie cebulek kwiatowych na rabatach bylinowych. Wiosną, gdy gatunki cebulowe przekwitną, ozdobą będą rozrastające się, kolorowe byliny.
kwiaty

Na okazałe rabaty doskonale nadadzą się gatunki i odmiany o dużych kwiatach takie jak tulipany, wielkokwiatowe narcyzy, hiacynty, szachownice cesarskie i czosnki. Dobrym uzupełnieniem będą gatunki dwuletnie - bratki, niezapominajki lub stokrotki. W ogródku skalnym bardzo dobrze spiszą się niskie odmiany narcyzów, krokusów czy szafirków. Ciekawie może wyglądać także śnieżyczka przebiśnieg oraz karłowy czosnek. Natomiast pod koronami drzew liściastych dobrze będą czuły się duże grupy przebiśniegów, śnieżyc czy cebulic.

Kwitnące rośliny cebulowe to jeden z piękniejszych wczesnowiosennych widoków. Dlatego warto jesienią pamiętać o tych wspaniałych kwiatach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Autor: Anna Dębiec
2016-08-16 06:27:17
Tagi do artykułu: rośliny cebulowe | Przebiśniegi | Krokusy | Tulipany | Narcyzy | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.

Kwiaty wiosenne

Szafirki, narcyzy i tulipany
Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.

Krokusy

krokusy
Krokusy kwitną na wiosnę lub jesienią, dlatego warto sadzić oba gatunki razem, by móc długo cieszyć się kwitnącymi kwiatami. Wśród znanych 80 gatunków krokusów najczęściej uprawiane są praktycznie trzy gatunki krokusa wiosennego - Crocus neapolitanus, Crocus vernus oraz Crocus chrysantus.

Tulipany

kwiaty
Wyobraźmy sobie wiosenne ogrody i bukiety bez przepięknych tulipanów. Czegoś brak, prawda? Nie zapomnijmy, więc o nich projektując nasz ogród. Wśród wyhodowanych w ciągu dziesiątek lat, kilkunastu tysięcy odmian, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Do wyboru mamy wiele grup, m.in. tulipany pojedyncze wczesne, tulipany pełne wczesne, hybrydy Darwina, papuzie, tulipany liliokształtne, tulipany Triumph.