X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Lebiodka pospolita

Oregano
Powszechnie znane oregano to nic innego jak nasza wieloletnia, odporna na chłody lebiodka pospolita (Origanum vulgare) występująca w Polsce dość często w okolicach ciepłych i nasłonecznionych. Ta spokrewniona z majerankiem roślina, hodowana bywa na liście i kwiatostany. Oregano charakteryzuje się przyjemnym i delikatnym zapachem oraz korzennym, lekko gorzkawym smakiem.


Lebiodkę można łatwo uprawiać z nasion. Wybierzmy dla niej miejsce słoneczne, o zasadowej glebie, np. skalniak. Roślina nie ma dużych wymagań, jest łatwa w uprawie, nie lubi jedynie nadmiaru wilgoci. Lekka i piaszczysta gleba byłaby idealna pod uprawę lebiodki i innych ziół. Niestety taka, szybko wysycha. Warto więc wzbogacić ją poprzez dodanie kompostu lub obornika. Młode roślinki powinny być sadzone na wiosnę lub wczesnym latem, w odległości 30 centymetrów od siebie. Raz posadzone na słonecznym stanowisku, z roku na rok rozrastać się będą coraz bardziej. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu. Oregano można rozmnażać przez podział starszych okazów.Nie zdrewniałe wierzchołki pędów lub same liście zbieramy podczas kwitnienia, na przełomie lipca i września, najlepiej w godzinach porannych.

Oregano posiada właściwości dietetyczne, pobudzające apetyt i ułatwiające trawienie. W kuchni służy nam do przyprawiania warzyw, serów i ryb. Dodaje się je do potraw mięsnych, sosów i zawiesistych zup. Należy do głównych przypraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Zioła
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-22 13:17:14
Tagi do artykułu: Oregano | majeranek | nasiona | skalniaki | zioła lecznicze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ogród warzywny

Jak zacząć przygodę ze zdrowym żywieniem?

Temat zdrowego odżywiania pojawia się dzisiaj we wszystkich środkach masowego przekazu. Niemal wszędzie da się usłyszeć o tym, że naturalne i ekologiczne jedzenie jest tym czego, potrzebuje każdy organizm. Wiele osób ma tego świadomość, jednak niezwykle ciężko jest im z dnia na dzień zmienić swoją dietę. Jeśli i Ty należysz do tego grona osób, to być może nasz krótki przewodnik w tym Ci pomoże.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czyściec wełnisty

liście
Rośliny okrywowe wyglądają bardzo ciekawie i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. W ogrodach skalnych ze swoją dynamiką i siłą wzrostu stanowić będą doskonały kontrast dla głazów i wapiennych kamieni.

Szałwia

Szałwia
Szałwia (Salvia) to wieloletni, wiecznie zielony krzew dorastający do 60 centymetrów wysokości. Jej łacińska nazwa pochodząca od słowa salvus oznaczającego zdrowie, kryje w sobie prawdę o niej. Najwartościowsze są jej świeże liście, miękkie w dotyku, zielono srebrne, zrywane przed okresem kwitnienia, równie zdrowe co piękne, doskonałe na obrzeża rabat bylinowych.

Mięta

Mięta
Mięta (Mentla) to bylina o drobnych, fioletowych kwiatach. Jej płożące się pędy mają zdolność ukorzeniania się i wydawania nowych pędów. Pędy pionowe mogą osiągać nawet do 80 centymetrów wysokości. Zimotrwała mięta odznacza się specyficznym orzeźwiającym zapachem, dzięki zawartości olejku.

Trawy mniej znane

Bambusy
Trawy, jako element aranżacji ogrodowych i parkowych, wykorzystywane były już w ubiegłych stuleciach. Trawy należą do grupy najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwość uprawy, trwałość oraz odporność traw na niekorzystne warunki, choroby i szkodniki zapewnia powodzenie uprawy. Zróżnicowany pokrój, atrakcyjne barwy oraz wymagania siedliskowe powodują, że są one interesującym elementem ozdobnym, służącym do nasadzeń pojedynczych (gatunki wysokie) lub w grupach oraz w kompozycjach z bylinami.