X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Uprawa poziomek

Poziomki
Poziomka jest rośliną leśną, która wyglądem przypomina truskawkę. Najczęściej można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Można także ją spotkać na leśnych polanach, a także tam gdzie ma dostęp do światła - również w przydomowym ogródku.

Jest to roślina wieloletnia, której owoce są niewielkie, ale bardzo smaczne. Doskonale nadaje się do spożycia tuż po zerwaniu, a także na przetwory.

Poziomki lubią stanowiska słoneczne. Dobrze rosną także w miejscach półcienistych, jednak owoce są wtedy mniej słodkie i słabiej wybarwione. Rośliny te lubią glebę lekką, przewiewną z niezbyt głęboką wodą gruntową. Najlepiej czują się na ziemiach kwaśnych o odczynie pH 5-5-6.0.
Poziomki sadzimy w okresie od maja do października. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić ok. 30 cm. Przed wsadzeniem, warto glebę zasilić obornikiem lub kompostem. W kolejnych latach uprawy można poziomki nawozić tylko nawozami azotowymi.

PoziomkiUprawę poziomek warto również ściółkować słomą żytnią, pszenną lub korą. Innym sposobem jest posadzenie ich na czarnej folii lub włókninie. Przed końcem kwitnienia materiały należy podsunąć pod roślinę. Od czasu do czasu należy je odsłonić w celu spulchnienia gleby, usunięcia lub spryskania chwastów, ponieważ chwasty pod folią lub agrowłókniną rosną szybciej i w większej ilości.Podczas uprawy poziomek doskonale spisze się automatyczny system nawadniania, a w szczególności nawadnianie kropelkowe. W przypadku dużych upraw, warto zastosować deszczownie. Oczywiście na potrzeby naszego własnego ogródka na którym uprawiamy zaledwie kilka sadzonek, w zupełności wystarczy konewka lub wąż ogrodniczy.

Sadzonki poziomek możemy nabyć lub wyhodować samodzielnie, jednak pierwszy sposób o ile sadzonki będą zdrowe, jest o wiele łatwiejszy.
Nasiona wysiewamy wiosną do skrzynek, które powinniśmy umieścić w ciepłym pomieszczeniu na kilka tygodni. Po wykiełkowaniu, przenosimy go w chłodniejsze miejsce. Po wyhodowaniu odpowiedniej ilości sadzonek, przesadzamy poziomki w miejsce przeznaczenia.

PoziomkiNależy pamiętać, że poziomek nie sadzimy w tym samym miejscu, a także gdzie wcześniej były uprawiane truskawki, maliny, pomidory, ogórki oraz ziemniaki. W jednym miejscu powinny być uprawiane przez maksymalnie 3 lata.
Podczas kupowania sadzonek powinniśmy dokładnie sprawdzić czy nie mają one żadnych oznak chorób oraz działania szkodników. Warto także zwrócić uwagę na okres ich owocowania. Sadząc odmiany o różnym czasie owocowania będziemy mogli cieszyć się poziomkami przez długi czas. Niektóre odmiany nadają się także do sadzenia w pojemnikach. Dzięki temu można te smaczne rośliny uprawiać na balkonie lub werandzie.

Poziomki zbieramy, gdy są dojrzałe i w pełni nabrały kolorów. Owoce najlepiej zrywać bez kielicha i szypułek. Owoce będą smaczniejsze, jeśli zerwiemy je do godziny 10.00. Ponieważ do późnego poranka wiele warzyw i owoców ma w sobie najwięcej substancji aromatycznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-07 13:49:17
Tagi do artykułu: sadzonki | Truskawki | maliny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby truskawek

poziomki
W ostatnich latach obserwujemy wzrost produkcji truskawek w Polsce. Pojawiają się nowe plantacje, produkujące owoce zarówno dla przetwórstwa, jak i deserowe. Wciąż odkrywamy nowe odmiany i kupujemy nowe sadzonki. Wraz z nimi łatwo rozprzestrzeniają się groźne patogeny, które bardzo trudno jest zwalczyć. Na plantacjach pojawiają się choroby i szkodniki, na które często nie jesteśmy przygotowani.

Malinojeżyna Tayberry - urodziwa szkocka krzyżówka

Tayberry
Tayberry to niezwykła, wieloletnia krzyżówka jeżyny i maliny wyhodowana w Szkockim Instytucie Produkcji Roślinnej w Dundee. Jej duże, cylindryczne, ciemno bordowe, długości do około 4-6 centymetrów owoce, mogą poszczycić się wyśmienitym słodkim, smakiem. Te deserowe, odznaczające się przyjemnym aromatem owoce, doskonałe będą również na przetwory.

Sterowana uprawa truskawek

poziomki
Sterowanie produkcją truskawek - co kryje się pod tą z pozoru skomplikowaną nazwą? Przyspieszanie lub opóźnianie zbiorów owoców, którego celem jest uzyskiwanie ich w konkretnym, wybranym przez nas, optymalnym terminie, w czasie, kiedy tradycyjne truskawki jeszcze nie owocują lub też zakończyły już owocowanie. Sterowanie produkcją owoców w taki sposób, byśmy mogli cieszyć się ich smakiem już na początku maja oraz od połowy lipca do pierwszych przymrozków.

Truskawki na balkonie

truskawki
Truskawki znają chyba wszyscy. Te niskie byliny nadają się do uprawy w większości ogrodów. Niewielu z nas wie jednak, że truskawki doskonale rosną również w pojemnikach. Posiadając nawet maleńki balkon możemy stać się właścicielami małej plantacji, a świeże, pyszne, aromatyczne i zdrowe owoce będziemy mieli na wyciągnięcie ręki.