X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Uprawa borówki amerykańskiej Bluecrop - sadzonki i nawożenie

Owoce borówki
Borówka amerykańska Bluecrop to jedna z odmian borówki wysokiej, rośliny wywodzącej się z Ameryki Północnej. Jej hodowla oraz uprawa została rozpoczęta na początku XX wieku w USA. Pierwsze plantacje towarowe borówki zostały założone w Polsce w latach siedemdziesiątych. Ten niepozorny krzew ma bardzo smaczne i bogate w mikro- i makro elementy owoce. Zawierając sole mineralne, witaminy i pektyny, które wywierają korzystny wpływ przy leczeniu chorób pokarmowych, serca i oczu.


Borówka amerykańska Bluecrop jest wytrzymała na mrozy, a nawet ostre zimy z temperaturą rzędu - 25°C. Jedynie spadek temperatury do -7°C podczas kwitnienia krzewu może stać się przyczyną obniżenia plonu. Wzrostowi borówki sprzyjają także opady oraz wilgotność utrzymująca się w glebie po zimie. Warto jednak pamiętać, by w okresach suszy zadbać o dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody. Susza może być szkodliwa dla borówki, a szczególnie dla uprawianej na glebie lekkiej o niskiej zawartości próchnicy.Najlepsza do uprawy borówki amerykańskiej jest gleba kwaśna, o wysokiej zawartości próchnicy, przewiewna i przepuszczalna. Istotna jest także wilgotność gleby, ponieważ roślina ta ma duże zapotrzebowanie na wodę. Warto również wybrać pod uprawę tereny sprzyjającą nagrzewaniu się gleby. Borówka najlepiej rośnie na glebie nagrzanej do temperatury 18-21°C. Wyższe lub niższe temperatury niestety osłabiają jej wzrost i mogą stać się przyczyną chlorozy.
Decydując się na uprawę borówki powinniśmy pamiętać, że plantację zakłada się na okres mniej więcej 20-30 lat, a młode rośliny w okres owocowania wejdą w 4-5 roku po posadzeniu.

Borówka amerykańskaDo uprawy borówki warto wybrać teren równinny. Nie należy sadzić jej na terenach podmokłych, glebach ciężkich, zwięzłych, wapiennych. Do hodowli borówki amerykańskiej najlepsze jest stanowisko słoneczne i bezwietrzne.
Choć borówka nie ma dużych wymagań pokarmowych, warto przed posadzeniem wykonać analizę gleby, na której będzie rosnąć. Wybrany teren dobrze jest przygotować pod uprawę już jesienią roku poprzedzającego sadzenie.

Wybrane przez nas 2-3 letnie sadzonki powinny pochodzić od sprawdzonego hodowcy lub kwalifikowanej szkółki. Sadzenie przeprowadźmy wczesną wiosną. Jeżeli zakupiliśmy rośliny w pojemnikach, możemy sadzić je przez cały sezon wegetacyjny. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna być nie mniejsza niż 2-2.5 metra. Natomiast odległość pomiędzy sadzonkami w rzędzie wynoszą około 1,5 metra. W momencie sadzenia umieszczajmy krzewy o około 5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce.

Przed posadzeniem borówki należy odpowiednio przygotować pod nią dołki, które powinny mieć średnicę ok. 80 cm. i głębokości 35 cm. Na dno takiego wgłębienia należy wysypać 50 litrów kwaśnego torfu zmieszanego z wcześniej wykopaną glebą. Kwaśny torf możemy również wymieszać z piaskiem lub korą drzew iglastych. Następnie po posadzeniu, ziemię wokół krzewu należy dokładnie ubić, a samą roślinkę obficie podlać.

Borówka amerykańska Blucecrop charakteryzuje się przede wszystkim silnym wzrostem i średnio zwartym, kulistym pokrojem.
Po posadzeniu borówki w gruncie, wczesną wiosną należy wykonać pierwsze cięcie krzewu. Z kolei krzewy starsze niż 3 lata nie wymagają cięcia. W przypadku krzewów młodszych, wycinamy pędy najsłabsze, a pozostałe przycinamy na kilka oczek. Przez kilka kolejnych lat po posadzeniu usuwajmy pędy z oznakami chorób, połamane, słabe oraz skracajmy zbyt długie przyrosty.

OwoceW pierwszych latach po posadzeniu należy pamiętać o spulchnianiu gleby w międzyrzędziach. W dalszych latach możemy w międzyrzędzia wysiać trawę. Natomiast ziemię wokół krzewów ściółkujemy, wykorzystując do tego trociny drzew iglastych, liście dębu, torf, słomę, czy korę drzew iglastych. W ten sposób zabezpieczymy nasze krzewy przed utratą wody. Za pomocą takiego mulczy będzie także łatwiej utrzymać stałą temperaturę gleby w okresie letnim. Natomiast zimą, mulcz zabezpieczy korzenie przed mrozem, a rozkładające się trociny będą stanowić świetne źródło składników pokarmowych przy jednoczesnym utrzymaniu stałego pH. Ściółka ochroni również przed rozrostem chwastów. Jednak warto nadal pamiętać o ewentualnym odchwaszczaniu.

Borówka amerykańska wymaga także systematycznego nawożenia azotem oraz ograniczonego nawożenia potasem i fosforem. W tym celu należy wykonać dokładne analizy gleby. Nawożenie fosforem i potasem przeprowadzamy po zbiorze owoców, a azotowe w trzech dawkach: w połowie kwietnia, w połowie maja i w połowie czerwca. Orientacyjne dawki wynoszą około 45 kg potasu na hektar, 25 kg fosforu na hektar i 35 kg azotu na hektar. Pamiętajmy o różnicach w dawkach w zależności od rodzaju gleby. Dla przykładu - na glebie mineralnej powinniśmy zwiększyć ilość azotu nawet do 100 kg/ha.

Aby nasza borówkowe krzewy uzyskały silne jednoroczne przyrosty i dorodnie owocowały nie można zapominać o wykonywaniu cięć prześwietlających. Cięcie prześwietlające wykonujemy w 4-5 roku po posadzeniu. Regułą jest, iż Bluecrop tniemy umiarkowanie. Odmiany słabiej rosnące tniemy silniej. Intensywne cięcie nigdy nie jest zalecane.

Odmładzanie borówek przeprowadzamy po mniej więcej 15-20 latach. W związku z tym pod koniec zimy należy wyciąć wszystkie pędy u ich nasady, tuż przy ziemi. Wiosną z przyciętych krzewów wyrosną nowe, liczne pędy, z których to następnie powinniśmy zostawić te najsilniejsze. Zbędnych, słabych pozbywamy się w maju lub czerwcu. Takie cięcie niesie ze sobą niestety dwuletnią utratę plonu. Jednak wykonanie takie zabiegu z pewnością odmłodzi i poprawi kondycję naszych krzewów. Dzięki temu z pewnością odpłacą nam się obfitością przepysznych owoców. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2010-09-24 15:54:02
Tagi do artykułu: Borówka | Borówka amerykańska | krzewy | krzewy owocowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów