X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ochrona winorośli

Winorośl
Nie zapominajmy o regularnej ochronie chemicznej winorośli przed chorobami grzybowymi. Przeciwko mączniakowi rzekomemu (Plasmopara viticola), dającemu żółte i brązowe plamy na liściach, powinniśmy stosować opryski ochronne, co 2-3 tygodnie lub po dniach deszczowych. Przeciwko mączniakowi prawdziwemu (Uncinula necator), białemu nalotowi na spodzie liści, opryski profilaktyczne po deszczach. Przeciwko szarej pleśni, zasychaniu liści i gron, oprysk powinniśmy wykonywać przed i po kwitnieniu.


Pamiętajmy, iż gęste ulistnienie krzewu i krzyżujące się pędy, będące najczęściej wynikiem zaniedbania w usuwaniu nadmiernej ilości pąków na wiosnę, niewłaściwym podwiązywaniem i nadmiernym nawożeniem, sprzyjają rozwojowi chorób. Musimy zwrócić uwagę na wystarczające prześwietlenie krzewów. Chrońmy winorośl przed gąsienicami motyli z rodzaju Cochylis, Eudemis i Eulia, które uszkadzając skórkę owoców, ułatwiają zarażenie. Usuwajmy zaatakowane pędy i palmy je. Nie zostawiajmy obciętych pędów leżących w międzyrzędziach. Pamiętajmy o stosowaniu różnych rodzin związków, nie stosujmy kilku oprysków pod rząd środkami należącymi do tej samej grupy, ze względu na uodparnianie się roślin. Środki chemiczne stosujmy w jednym lub w kilku z czterech stadiów: przekwitaniu, tuż przed zamykaniem gron, 10 dni przed wybarwianiem, 3-4 tygodnie przed zbiorami. O ile stosowanie tych środków uzależnione jest głównie od warunków klimatycznych, o tyle w okresie przed wybarwianiem jest konieczne. Ochrona chemiczna porażonych krzewów jest trudna, najczęściej udaje się jedynie zatrzymać rozwój choroby. Dlatego głownie winniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią profilaktykę. Zwracajmy uwagę na każdą deformacje czy wybrzuszenie liści, na naloty na spodniej stronie blaszki liściowej czy w zagłębieniach.Z każdego pozostawionego oczka wybije ulistniona latorośl. Musimy zaplanować więc jak będzie rosła, do czego ją podwiążemy, po czym będzie się pięła, czy przypadkiem jej liście nie odetną nam promieni słonecznych od innych gron oraz czy zbyt gęsto wyrastające latorośle i ich liście nie tylko, że zasłonią słońce gronom, to jeszcze ich zbytnie zagęszczenie spowoduje słabe przewietrzanie krzewu, a tym samym stworzy warunki do rozwoju chorób grzybowych. To bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać formując winorośl. Pamiętajmy o tym, by winorośl posadzić w dogodnym dla niej miejscu, dbać o nią i pielęgnować, odpłaci nam ona soczystymi doskonałymi do jedzenia owocami oraz jeśli tylko znajdziemy czas, przepysznym aromatycznym winem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Winorośla
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-19 15:11:14
Tagi do artykułu: Winorośl | choroby roślin | szara pleśń | krzewy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Uprawa winogron

Opłacalność uprawy winorośli w Polsce

Ostatnio dość popularny jest temat polskich winnic i win, które nie odbiegałyby jakością od win Europy Południowej i Zachodniej. Pamiętajmy, iż w Polsce nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące uprawy winorośli oraz wytwarzania wina domowymi sposobami na własny użytek. Dopiero w momencie, jeśli zdecydują się Państwo na sprzedaż wina, potrzebne będą m. in. zezwolenia i rejestracja działalności gospodarczej.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - listopad

owoce
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.

Rok w ogrodzie - wrzesień

ognik szkarłatny,krzew
We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!

Szkodniki i choroby - ciągła walka

rabataSzkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba, lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.

Choroby malin i jeżyn i ich zapobieganie

malina
Wśród najczęstszych chorób atakujących maliny i jeżyny znajdziemy choroby wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Na początku omówimy największą grupę chorób – wywoływane przez grzyby. Zamieranie pędów malin to najgroźniejsza choroba malin, a zakażeniu nią pędy ulegają już w pierwszym roku rozwoju.