X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Uprawa winorośli

Plantacja winorośli
Winorośl jest rośliną uprawianą od najdawniejszych czasów. To urokliwe pnącze daje jedne z najsmaczniejszych owoców. Dostarcza także surowca niezbędnego do wykonania jednego z najbardziej szlachetnego i znanego trunku - wina.

Obwieszone słodkimi i smacznymi gronami winorośle, to przedmiot westchnień niejednego ogrodnika. Uprawa winorośli w Polsce nie jest trudna, jak się powszechnie uważa. Istnieje wiele odmian tego silnie rosnącego krzewu, które smakiem i wyglądem dorównują owocom pochodzącym z cieplejszych rejonów świata. Dużą zaletą tej rośliny jest to, że nie może rosnąć nawet na niewielkiej działce, a nawet w pojemniku. Jest to pnącze niezwykle dekoracyjne z uwagi na pięknie przebarwiają się jesienią liście.


Uprawa winorośli powinna przede wszystkim cechować się zachowaniem równowagi pomiędzy zapewnieniem możliwości odżywczych części podziemnej i nadziemnej. Należy także zachować optymalne warunki dla wykształcenia się i dojrzewania owoców, którym niezbędne jest słońce.Uprawa winogronWybierając odpowiednie stanowisko powinniśmy pamiętać, iż jest ono jednym z najważniejszych elementów uprawy winorośli. Rośliny te są ciepłolubne, dlatego najlepiej rosną na nasłonecznionych miejscach, łatwo nagrzewających się. Najkorzystniejsze będą pola lekko nachylone w kierunku południowym, południowo-zachodnim lub zachodnim. Dzięki bardziej prostopadłemu padaniu promieni słonecznych, są one najcieplejsze. Stosując tarasy, bądź inne sztuczne zapory, możliwe jest zakładanie winnic na stokach o nachyleniu nawet 45 stopni. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że duże nachylenie stoków praktycznie uniemożliwia mechanizację. Jednak zimą na terenach wzniesionych mrozy są mniejsze, rzadziej też występują wiosenne przymrozki.Więcej na temat zakładania plantacji można przeczytać w artykule pt.: "Plantacja winorośli".

Jeżeli chodzi o glebę, winogrona nie mają specjalnych wymagań. Bardzo łatwo przystosowują się do środowiska, w którym są uprawiane. Bez obaw można stosować zwykłą ziemię ogrodową. Winogrona dobrze rosną w glebie przepuszczalnej i piaszczystej. Uprawa winogron na podmokłym podłożu nie jest zalecana, chyba, że wcześniej teren ten zostanie zdrenowany. Na glebach słabych i suchych przyrost masy winorośli jest słaby, owoce małe, mniej liczne, często jednak słodsze, a krzewy są lepiej przygotowane do zimowania i rzadziej przemarzają.

Młode sadzonki winorośli warto kupować w pojemnikach, ponieważ lepiej przyjmują się niż te wykopywane z gruntu. Wybierając rośliny trzeba zwrócić uwagę na to, czy liście są zdrowe, mają intensywny zielony kolor i nie noszą oznak chorób. Taka sadzonka powinna mieć około 50 cm wysokości.
Jeżeli sadzenie naszej winorośli będzie przypadać na koniec lata, powinny mieć zdrewniały pęd do wysokości ok 10 cm. Dzięki temu nasze młode rośliny lepiej zniosą zimę.

Sadzonki sprzedawane w pojemnikach można przesadzać do gruntu od połowy maja do października. Natomiast te wykopane z ziemi sadzimy do gruntu w okresie od października do nadejścia mrozów, lub wiosną po rozmarznięciu gleby, ale nie później niż do pierwszych dni maja.

Dół w którym znajdzie się nasza sadzonka powinna mieć średnice i głębokość koło 40 cm. Następnie należy wypełnić go żyznym podłożem, lub ziemią ogrodową wymieszaną na pół z kompostem. Optymalna odległości między sadzonkami powinny wynosić od100 do150 cm.

Uprawa winogron w Polsce jest coraz bardziej popularna. Na południu i zachodzie kraju udają się odmiany wczesne, średniowczesne oraz późne. Natomiast na północy kraju lepiej zasadzić odmiany wczesne. Więcej na temat uprawy winorośli w Polsce można dowiedzieć się w artykule pt.: "Uprawa winorośli w Polsce".

Więcej na temat winorośli możesz znaleźć tutaj:
Zakładamy plantację winorośli
Opłacalność uprawy winorośli w Polsce
Ochrona winorośli
Winogrona na tarasie
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Winorośla
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-25 16:50:13
Tagi do artykułu: pnącza | Winorośl | krzewy | sadzonki | pnącze
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Uprawa winogron

Opłacalność uprawy winorośli w Polsce

Ostatnio dość popularny jest temat polskich winnic i win, które nie odbiegałyby jakością od win Europy Południowej i Zachodniej. Pamiętajmy, iż w Polsce nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące uprawy winorośli oraz wytwarzania wina domowymi sposobami na własny użytek. Dopiero w momencie, jeśli zdecydują się Państwo na sprzedaż wina, potrzebne będą m. in. zezwolenia i rejestracja działalności gospodarczej.
Winorośl

Ochrona winorośli

Nie zapominajmy o regularnej ochronie chemicznej winorośli przed chorobami grzybowymi. Przeciwko mączniakowi rzekomemu (Plasmopara viticola), dającemu żółte i brązowe plamy na liściach, powinniśmy stosować opryski ochronne, co 2-3 tygodnie lub po dniach deszczowych. Przeciwko mączniakowi prawdziwemu (Uncinula necator), białemu nalotowi na spodzie liści, opryski profilaktyczne po deszczach. Przeciwko szarej pleśni, zasychaniu liści i gron, oprysk powinniśmy wykonywać przed i po kwitnieniu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Winogrona na tarasie

Winogrona na tarasie
Przepyszne wino własnej roboty na 10 piętrze wysokiego bloku? Czy brak hektarów pod budowę winnicy może stanąć nam na przeszkodzie w posiadaniu smacznych owoców? Z całą pewnością nie! Wystarczą chęci i nasłoneczniony balkon lub taras. Każdy z nas może stać się właścicielem winnicy, nawet małej, jednodoniczkowej.

Zakładamy plantację winorośli

Plantacja winorośli
Krzewy winorośli rozwijają bardzo rozwinięty system korzeniowy, korzenie potrafią sięgać nawet do 8 metrów w głąb. Podłoże powinno mieć więc dobrą strukturę i być bogate w składniki pokarmowe. Gleba powinna być głęboka, gliniasto-piaszczysta, o większej pojemności wodnej. Podłoże podmokłe, torfowe i ilaste nie nadaje się do uprawy winorośli i na nim nasze krzewy będą rosły źle.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.