X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Uprawa winorośli

Plantacja winorośli
Winorośl jest rośliną uprawianą od najdawniejszych czasów. To urokliwe pnącze daje jedne z najsmaczniejszych owoców. Dostarcza także surowca niezbędnego do wykonania jednego z najbardziej szlachetnego i znanego trunku - wina.

Obwieszone słodkimi i smacznymi gronami winorośle, to przedmiot westchnień niejednego ogrodnika. Uprawa winorośli w Polsce nie jest trudna, jak się powszechnie uważa. Istnieje wiele odmian tego silnie rosnącego krzewu, które smakiem i wyglądem dorównują owocom pochodzącym z cieplejszych rejonów świata. Dużą zaletą tej rośliny jest to, że nie może rosnąć nawet na niewielkiej działce, a nawet w pojemniku. Jest to pnącze niezwykle dekoracyjne z uwagi na pięknie przebarwiają się jesienią liście.


Uprawa winorośli powinna przede wszystkim cechować się zachowaniem równowagi pomiędzy zapewnieniem możliwości odżywczych części podziemnej i nadziemnej. Należy także zachować optymalne warunki dla wykształcenia się i dojrzewania owoców, którym niezbędne jest słońce.Uprawa winogronWybierając odpowiednie stanowisko powinniśmy pamiętać, iż jest ono jednym z najważniejszych elementów uprawy winorośli. Rośliny te są ciepłolubne, dlatego najlepiej rosną na nasłonecznionych miejscach, łatwo nagrzewających się. Najkorzystniejsze będą pola lekko nachylone w kierunku południowym, południowo-zachodnim lub zachodnim. Dzięki bardziej prostopadłemu padaniu promieni słonecznych, są one najcieplejsze. Stosując tarasy, bądź inne sztuczne zapory, możliwe jest zakładanie winnic na stokach o nachyleniu nawet 45 stopni. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że duże nachylenie stoków praktycznie uniemożliwia mechanizację. Jednak zimą na terenach wzniesionych mrozy są mniejsze, rzadziej też występują wiosenne przymrozki.Więcej na temat zakładania plantacji można przeczytać w artykule pt.: "Plantacja winorośli".

Jeżeli chodzi o glebę, winogrona nie mają specjalnych wymagań. Bardzo łatwo przystosowują się do środowiska, w którym są uprawiane. Bez obaw można stosować zwykłą ziemię ogrodową. Winogrona dobrze rosną w glebie przepuszczalnej i piaszczystej. Uprawa winogron na podmokłym podłożu nie jest zalecana, chyba, że wcześniej teren ten zostanie zdrenowany. Na glebach słabych i suchych przyrost masy winorośli jest słaby, owoce małe, mniej liczne, często jednak słodsze, a krzewy są lepiej przygotowane do zimowania i rzadziej przemarzają.

Młode sadzonki winorośli warto kupować w pojemnikach, ponieważ lepiej przyjmują się niż te wykopywane z gruntu. Wybierając rośliny trzeba zwrócić uwagę na to, czy liście są zdrowe, mają intensywny zielony kolor i nie noszą oznak chorób. Taka sadzonka powinna mieć około 50 cm wysokości.
Jeżeli sadzenie naszej winorośli będzie przypadać na koniec lata, powinny mieć zdrewniały pęd do wysokości ok 10 cm. Dzięki temu nasze młode rośliny lepiej zniosą zimę.

Sadzonki sprzedawane w pojemnikach można przesadzać do gruntu od połowy maja do października. Natomiast te wykopane z ziemi sadzimy do gruntu w okresie od października do nadejścia mrozów, lub wiosną po rozmarznięciu gleby, ale nie później niż do pierwszych dni maja.

Dół w którym znajdzie się nasza sadzonka powinna mieć średnice i głębokość koło 40 cm. Następnie należy wypełnić go żyznym podłożem, lub ziemią ogrodową wymieszaną na pół z kompostem. Optymalna odległości między sadzonkami powinny wynosić od100 do150 cm.

Uprawa winogron w Polsce jest coraz bardziej popularna. Na południu i zachodzie kraju udają się odmiany wczesne, średniowczesne oraz późne. Natomiast na północy kraju lepiej zasadzić odmiany wczesne. Więcej na temat uprawy winorośli w Polsce można dowiedzieć się w artykule pt.: "Uprawa winorośli w Polsce".

Więcej na temat winorośli możesz znaleźć tutaj:
Zakładamy plantację winorośli
Opłacalność uprawy winorośli w Polsce
Ochrona winorośli
Winogrona na tarasie
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Winorośla
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2011-10-26 15:01:38
Tagi do artykułu: pnącza | Winorośl | krzewy | sadzonki | pnącze
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów