X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Trzmielina japońska

krzewy
Trzmielina jest rośliną należącą do rodziny dławiszowatych. W naturalnych warunkach występuje na terenie Azji i Europie. W Polsce krzew ten można dość często spotkać w lasach i zaroślach niższych terenów górskich.

Uprawa trzmieliny nie należy do najtrudniejszych. Roślinie należy zapewnić glebę żyzną i delikatnie wilgotną. Lubi stanowiska cieniste i półcieniste. Jest mało odporna na mróz, dlatego warto roślinę okryć na zimę.


Coraz bardziej popularnym gatunkiem staje się trzmielina japońska (Euonymus japonicus). Jest to zimozielony gatunek ciepłolubny, dlatego do uprawy gruntowej odpowiednie będą tereny zachodnich terenów kraju. Liście ma skórzaste, lekko ząbkowane. Latem mogą zakwitnąć małe, zielonkawobiałe kwiaty. Natomiast jesienią pojawiają się różowawe torebki, które otwierając się, ukazują pomarańczowe nasiona.

Trzmielina japońska
Uprawa i pielęgnacja
Trzmielina japońska doskonale nadaje się do uprawy pokojowej. Od października do lutego należy zapewnić naszej roślinie stanowisko jasne i chłodne Z kolei w okresie wzrostu trzeba ją przenieść w miejsce przewiewne, nasłonecznione lub półcieniste. W lecie należy pamiętać o regularnym podlewaniu, które od sierpnia należy stopniowo zmniejszać. Trzmielina japońska ma wiele odmian o liściach pstrych, złocistych, srebrzystych, a nawet występują odmiany w formie pnączy.krzewy
Trzmielina japońska może być rozmnażana za pomocą sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych. Wiosną odcinamy od rośliny fragment wierzchołka pędowego i wsadzamy do świeżego podłoża. Roślina ta bardzo szybko ukorzenia się, szczególnie gdy użyjemy ukorzeniacza.

Trzmielina japońska wysokość
Roślina ta w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet do 5 metrów wysokości. Natomiast w warunkach domowych osiągnie maksymalnie 2 metry.

krzewy
Choroby rośliny
Jeżeli zimą będziemy przechowywać roślinę w zbyt ciepłym miejscu, możemy ją narazić na pojawienie się szkodników z rodziny czerwiowatych, porażenie przez pleśnie, a także zrzucenie liści.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Autor: Anna Dębiec
2016-08-22 16:25:05
Tagi do artykułu: krzewy | Trzmielina
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Róże zimą

Zabezpieczenie róż na zimę

Późna jesień to czas na ostatnie prace ogrodowe. Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, by rośliny rozkwitły w następnym sezonie wegetacyjnym w pełnej krasie. Ochrona roślin przed zimnem dotyczy przede wszystkim odmian pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, jak na przykład róże.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cień nie jest wadą

ogród
Wymarzony ogród ocieniony koronami starych drzew tak różny jest od skąpanej w słońcu rabaty, bardziej tajemniczy i urokliwy. Czarowne baśnie z czasów dzieciństwa mogą odżyć na nowo, z każdym kolejnym kwiatem i srebrzysto-zielonym liściem, szczególnie w grze światła i cienia.

Płot na całe lata

Metalowy płot
Ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję, wytycza granice naszej prywatności. Dodatkowo oddziela od hałasu i kurzu oraz utrudnia intruzom wstęp do naszego ogrodu. Wybierając ogrodzenie warto zadbać o to, aby ogrodzenie współgrało z architekturą naszego domu. Dlatego płot otaczający naszą własność powinien być nie tylko mocny i szczelny, ale równocześnie ładny.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.