X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Praktyczne zastosowanie pomiarów geodezyjnych

pomiary geodezyjne
Geodezja to dziedzina nauki mająca duże znaczenia w różnych obszarach życia i biznesu. Praca geodety polega na projektowaniu i dokonywaniu pomiarów i obliczeń geodezyjnych, sporządzaniu raportów z wyników, aktualizacji danych oraz pozostałych zadaniach z dziedziny geodezji i kartografii.


Geodezja zajmuje się opisywaniem kształtu i wymiarów Ziemi, jej powierzchni, złóż i infrastruktury podziemnej, wytyczaniem określonych obszarów oraz monitorowaniem przestrzennego zagospodarowania określonego obszaru. Praca geodety ma w związku z tym duże znaczenie, nie tylko w ramach samej nauki. Pomiary geodety znajdują zastosowanie na przykład w budownictwie, zarówno publicznym jak i prywatnym. Tak planowanie, projektowanie jak i realizowanie inwestycji, wymaga dokładnego określenia map terenu (w tym wysokościowych; mapa geodezyjna) a następnie wytyczenia gotowego projektu w terenie. Na koniec niezbędne jest zweryfikowanie przez geodetę poprawności realizowanego projektu.Rozwój informatyki i technologi z nią powiązanych otworzył też nowe możliwości w geodezji, np. rozwój technologii pomiaru oraz systemów informacji przestrzennej, o czym przekonasz się na http://geopoint-geodezja.pl/.

Tak jak każda nauka również geodezja ma swoje nowości i odkrycia. Jednym z takich osiągnięć w Polsce w zakresie technologii geodezji jest uruchomiony w 2008 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii system ASG-EUPOS. Daje on możliwość określić w czasie rzeczywistym, z dokładnością do kilku centymetrów pozycje obiektów w przestrzeni, na lądzie, w wodzie i w powietrzu, w oparciu o obserwacje satelitarne systemów nawigacyjnych.

Z informacji w zakresie przepisów prawa dotyczących geodezji jednym z najnowszych jest rozporządzenie z 9 listopada 2011 roku opisujące standardy techniczne pomiarów geodezyjnych sytuacyjnych i wysokościowych. Omówione są zagadnienia ewidencji i podziałów gruntów i nieruchomości, ewidencji sieci uzbrojenia terenu, postępowań sądowych, zagospodarowania terenu oraz pomiarów towarzyszących inwestycjom budowlanym.

Więcej informacji oraz oferty usług można znaleźć na stronie Geopoint – Geodeta Wrocław.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
2016-04-07 17:56:15
Tagi do artykułu: pomiary geodezyjne | projektowanie | mapa geodezyjna
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Niezbędne pozwolenia do budowy domu

Dom jednorodzinny
Budowa domu to inwestycja, która wymaga dużego zaangażowania. Aby otrzymać niezbędne do budowy domu pozwolenia, inwestor powinien przygotować się szczególnie starannie. Przede wszystkim uzyskać jak najwięcej informacji od ekspertów i w urzędach, zajrzeć do Internetu, a także spytać znajomych z podobnymi doświadczeniami.

Budowa domu: o co pytać geologa i geodetę?

pomiary geodezyjne
Podczas przygotowań do budowy i w trakcie realizacji inwestycji bardzo ważną rolę odgrywają eksperci zajmujący się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu. Geolog ma za zadanie zbadać jakość gruntu na działce. Natomiast geodeta określa granice działki i przygotowuje mapę do celów projektowych. Jakie tematy należy poruszyć w rozmowie z tymi fachowcami, aby współpraca układała się pomyślnie?

Mapy geodezyjne - niezbędnik

Projekt architektoniczny
W trakcie budowy domu inwestorzy muszą pozyskać szereg dokumentów dotyczących wybranej przez nich działki – wśród nich bardzo ważne miejsce zajmują, odnoszące się do tego terenu, mapy. Szczegółowe poznanie ich funkcji i celów wykorzystania pomoże wszystkim budującym dom usystematyzować swoją wiedzę, a zarazem ułożyć bardziej efektywny plan działania.

Odbiór prac na budowie

dom jednorodzinny
Odbiór prac budowlanych jest bardzo ważnym etapem każdej budowy. Dzięki procedurom kontrolnym inwestor ma pewność, że jego dom został wykonany zgodnie ze wszystkimi wymogami technicznymi.