X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Decyzja o warunkach zabudowy

formalności
Decyzja o warunkach zabudowy, czyli tzw. DWZ lub potocznie wuzetka, to decyzja regulująca zasady zagospodarowania terenu, poprzez wykonanie robót budowlanych lub budowę obiektu budowlanego (podstawa prawna: ustawa z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.


Warto wiedzieć, że wydanie decyzji jest bezpłatne i można ją uzyskać jeszcze przed zakupem działki budowlanej.
DWZ informuje o:
- sposobie zagospodarowania działki i jaki rodzaj zabudowy jest na niej dopuszczony,
- zasadach ładu przestrzennego (wysokość zabudowy, powierzchnia zabudowy, kształt, kubatura, kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia dachu, linia zabudowy),
- metodzie zaopatrzenia w media,
- szczególnych ustaleniach dla terenu, dotyczących: ochrony środowiska, ochrony kulturowej, ochrony zabytków, przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych.Warunki konieczne i niezbędne formalności, jakie należy spełnić, by otrzymać DWZ
Warunki uzyskania decyzji o warunkach zabudowy reguluje art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Są to, m.in.:
- dostęp do drogi publicznej
- uzbrojenie terenu
- klasa gleby, która otrzyma przyzwolenie na odrolnienie
- istnienie zabudowy na działce sąsiedniej, wg której można określić: linię zabudowy, kubaturę i styl zabudowy do sporządzenia decyzji.

Wizyta w urzędzie gminy i rozeznanie w terenie
Zanim wystąpimy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, warto rozeznać sytuację w terenie i zasięgnąć informacji w urzędzie gminy. W urzędzie gminy dowiemy się, czy MPZP jest w trakcie realizacji i czy objęto już ustaleniami wybraną działkę. W przypadku, gdy prace nad planem są bardzo zaawansowane, wydanie decyzji może zostać zawieszone.

Rozeznanie w terenie, czyli zapoznanie się z sytuacją na działce sąsiadującej, dotyczy jednego z warunków określonych w art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jeśli działka sąsiednia:
- nie posiada dostępu do drogi publicznej,
- nie jest zabudowana,
- zabudowa istniejąca nie daje możliwości określenia nowej zabudowy w celu kontynuacji, a także linii zabudowy, gabarytów i formy architektonicznej,
wówczas nie otrzymamy decyzji o warunkach zabudowy.

Jak sporządzić wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
DWZ wydaje: wójt, burmistrz lub prezydent miasta i do Niego właśnie kierowane jest pismo. Wniosek to formularz, który jest dostępny na stornach internetowych gmin lub w urzędzie.

W miejscu na opis budynku, należy określić powierzchnię, wysokość inwestycji, ilość kondygnacji, rodzaj obiektu (mieszkalny, przemysłowy, handlowo-usługowy, mieszkaniowo-usługowy, lub mieszkalny).

Do wniosku trzeba dołączyć mapę zasadniczą działki, wraz obszarem obejmującym tereny przyległe i wypis z rejestru gruntów. Na mapie trzeba wrysować: obiekty i budynku budowlane, szamba, miejsca postojowe i wjazd na działkę.

Dodatkowo, we wniosku, określa się OOŚ, czyli ocenę oddziaływania na środowisko. W przypadku budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, nie jest ona wymagana.

Decyzja może być pozytywna lub negatywna. Pozytywna, wskaże kierunek działań i zestawienie niezbędnych formalności do uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast od negatywnej decyzji lub odmowy wydania decyzji, można się odwołać do Samorządowego Kolegium odwoławczego.

Zobacz też:
Wniosek o wydanie opinii w sprawie zagospodarowania przestrzennego
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pozwolenie na budowę
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-09-01 05:32:47
Tagi do artykułu: działki budowlane | MPZP | pozwolenie na budowę
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
wentylacja

Wentylacja i klimatyzacja budynków mieszkalnych

W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi należy instalować wentylację grawitacyjną. Dobrze wykonana wentylacja zapewnia odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego (wymiana, czystość, wilgotność, temperatura i prędkość ruchu powietrza w pomieszczeniu)...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Działka siedliskowa

łąka
Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon budowlany. W pierwszym kwartale roku notuje się najwyższy popyt na zakup gruntów pod inwestycje. Wśród wielu ciekawych ofert można znaleźć działki nad morzem, działki nad jeziorem i działki siedliskowe. Ceny wymienionych działek zdecydowanie różnią się od ceny działki siedliskowej...

Pozwolenie na budowę krok po kroku

budowa domu
Każdy, kto planuje budowę domu, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to decyzja administracyjna, na podstawie której można legalnie rozpocząć prace budowlane.

Wszystko o budowie domu

budowa domu
Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, wybudować dom i zasadzić drzewo. Jeśli to piękne stwierdzenie rozumieć dosłownie, to pierwsze i ostatnie zadanie nie wymaga dłuższego komentarza. Z budowaniem domu może jednak być większy problem. Wielu mężczyzn, ale też kobiet nie wie jak się zabrać do tego przedsięwzięcia. Jest to sprawa aktualna i poważna, gdyż wiąże się z dużym nakładem finansów oraz czasu i sił.