X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Różne rodzaje tui

krzew iglasty
Tuje, zwane inaczej żywotnikami, to jedne z najbardziej znanych roślin iglastych spotykanych w naszych ogrodach. Rodzaj Thuja należy do rodziny cyprysowatych. Zawiera on zaledwie kilka gatunków, ale za to wiele odmian ozdobnych. Te krzewy ozdobne występują w wielu ciekawych formach, odcieniach i rozmiarach. Jest to bardzo dekoracyjna roślina zarówno, gdy rośnie w grupie, jak i samotnie. Doskonale znosi przycinanie i formowanie. Tuje ozdobne idealnie nadają się również na żywopłoty.


Rodzaje tui
W sprzedaży można spotkać przede wszystkim żywotnika zachodniego, żywotnika wschodniego oraz żywotnika olbrzymiego, a także liczne odmiany uprawne wywodzące się od tych gatunków. Dość popularny jest także mieszaniec żywotnika zachodniego i olbrzymiego, żywotnik nibyolbrzymi Thuja x plicatoides.

Żywotnik zachodni Thuja occidentalis jest jedną z najpopularniejszych roślin. Osiąga nawet do kilkunastu metrów wysokości. W początkowym okresie wzrostu ma pokrój zwarty, który z czasem staje się mniej regularny. Zdarza się, że jesienią ten zimozielony krzew przybiera brunatny odcień. Jest to jednak normalna reakcja na niskie temperatury i wiosną kolor krzewu wraca do „normalności”.krzew iglastyNa żywopłoty doskonale nadadzą się takie odmiany żywotnika zachodniego jak:
- 'Brabant' - jest to odmiana szybko rosnąca, o zwartym pokroju. Osiąga nawet 10 metrów wysokości. Aby żywopłot gęsto rósł należy przycinać go nawet dwukrotnie w ciągu roku;
- 'Fastigiata' - jest to odmiana szybko rosnąca, o intensywnie zielonej barwie. Są to tuje kolumnowe, osiągające nawet do 8 m wysokości.
- 'Holmstrup' - jest to wolno rosnąca odmiana, o ciemnej barwie łusek. Dorasta do 4 metrów wysokości, jest gęsta i szeroka. Odmiana ta doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów;
- 'Smaragd' - odmiana ta nie rośnie zbyt szybko. Ma atrakcyjną, ciemnozieloną barwę łusek. Są to Krzew ten jest bardzo gęsty, o równym stożkowym pokroju;
- 'Yellow Ribbon' - odmiana szybko rosnąca. Cechą charakterystyczną krzewu jest żółta barwa łusek. Osiąga do 4-6 metrów wysokości i tworzy zwarte, szerokie stożki.

Ciekawie prezentuje się także żywotnik wschodni Thuja orientalis, który posiada szyszki, dodające mu efektywnego wyglądu. Żywotnik ten może osiągnąć kilkanaście metrów wysokości. Są to tuje stożkowe, których korona z wiekiem staje się bardziej nieregularna. Gatunek ten ma liście intensywnie zielone, często z domieszką żółci.

krzewy iglasteNajpopularniejszymi odmianami żywotnika wschodniego jest:
- 'Aurea Nana' - wolnorosnący krzew charakteryzuje się intensywnym, złoto-żółtym zabarwieniem. Delikatne, wachlarzowate, pionowo wzniesione gałązki tworzą charakterystyczny jajowaty pokrój;
- 'Golden Pygmy' - jest to rzadko spotykana, złocista odmiana żywotnika. Odmiana ta wolno rośnie, a w naszych warunkach klimatycznych wymaga miejsc osłoniętych od mroźnych i wysuszających wiatrów;
- 'Elegantissima' - jest to tuja kolumnowa, o złocisto zabarwionych gałązkach. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w pojedynczych nasadzeniach w ogrodzie, a także na skalniakach.

Z kolei żywotnik olbrzymi Thuja plicata jest największym gatunkiem, który w naszych warunkach może osiągnąć nawet 15 metrów wysokości. Charakterystyczną cechą dla tego gatunku jest piękny, ciemnozielony kolor. Dodatkową zaletą krzewu jest mocny system korzeniowy, dzięki któremu roślina nie przewróci się nawet przy bardzo silnym wietrze.

krzew iglastyPopularne odmiany ogrodowe olbrzyma to:
- 'Jan'- jest to bardzo dekoracyjna odmiana, idealna do ciecia i formowania. Charakteryzuje się silnym zagęszczeniem i soczystą zielenią łusek. Jest to odmiana bardzo wytrzymała na mrozy;
- 'Kórnik' - polska odmiana, szybko rosnąca. Tworzy formy stożkowe, regularne i niewymagające cięcia formującego. Młode egzemplarze mają formę stożkowatą i regularną. Doskonale nadaje się na żywopłoty;
- 'Rogersii' - jest to karłowa odmiana olbrzyma, o silnie zagęszczonym, owalnym pokroju. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcieniste;
- 'Zebrina' - jest krzewem silnie rosnącym, o stożkowatym pokroju. Zielone gałązki rośliny mają regularnie rozmieszczone, żółtawe paski. Wymaga dość sporo miejsca w ogrodzie, ponieważ potrafi osiągnąć nawet 15 metrów wysokości.

Tuje przeważnie wykorzystywane są do obsadzania przydomowych ogrodów, działek, parków czy zieleńców. Są to krzewy od dawna goszczące w naszym krajobrazie. Duży wybór pośród licznych odmian, pozwoli dobrać odpowiednią roślinę i stworzyć oryginalną aranżację w ogrodzie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
Autor: Anna Dębiec
2012-03-22 14:02:23
Tagi do artykułu: krzewy | żywopłoty | ogrody | tuja
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Tuja 'Brabant'

Thuja occidentalis Brabant
Tuja brabant jest iglakiem bardzo łatwym w uprawie. Krzew ten należy do gatunku żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Pochodzi z Kanady i północno-wschodnich terenów USA, gdzie rośnie na wilgotnych glebach. Jest to najszybciej rosnąca odmiana żywotnika, która potrafi osiągnąć do 4 metrów w ciągu 10 lat. Dzięki temu bardzo dobrze nadaje się na wysoki żywopłot.

Cyprysiki

Cyprysik Lawsona
Cyprysiki (Chamaecyparis) zadziwiają mnogością form różnorodnością kształtów i kolorów igieł. Doskonale potrafią udawać inne krzewy i drzewa iglaste, dlatego też bardzo często mylone są z tujami i jałowcami. W Polsce uprawianych jest kilka gatunków oraz bardzo duża liczba odmian tych roślin.

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.