X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rudbekia

kwiaty
Rudbekia swoimi złocistymi kolorami ozdobi niejeden jesienny ogródek. Ta piękna roślina zakwita w lecie i cieszy oko swoimi kwiatami aż do późnej jesieni. Są to odpowiednie rośliny dla osób niemających zbyt wiele czasu na ogrodowe prace. Rudbekia nie wymaga szczególnej pielęgnacji, rzadko też jest atakowana przez choroby i szkodniki.


Mimo tego, że rudbekie w naszych ogrodach są od niepamiętnych czasów i wielu z nas uważa je za rodzime kwiaty, to rośliny te wywodzą się z Ameryki Północnej. Do ogrodów trafiły dopiero w XVIII w. Ich nazwa pochodzi od Olafa Rudbecka, szwedzkiego botanika i lekarza, który był nauczycielem Karola Linneusza. Kwiaty te dzielimy na jednoroczne oraz wieloletnie.

Rudbekie należą do rodziny astrowatych (Asteraceae), co można poznać po budowie kwiatostanów w formie koszyczków. Charakterystyczne ciemne główki, otoczone się długimi, języczkowatymi płatkami.

kwiatyKwiaty te doskonale nadają się nie tylko na rabaty, ale także do bukietów. W wazonie mogą stać bardzo długo, ale tylko pod warunkiem, że zostały ścięte w momencie, gdy były całkiem rozwinięte. W innym przypadku mogą dość szybko zwiędnąć.W ogrodzie rudbekie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Lubią także żyzną i raczej wilgotną glebę. W suchej i piaszczystej także przeżyją, ale będą mniej okazałe. Wiosną lub na przełomie czerwca i lipca dobrze jest je zasilić nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

Gdy rudbekie zaczynają gubić liście będzie to oznacza, że kwiat się zestarzał. Można wtedy podzielić karpę na dwie lub trzy części i posadzić je w nowych miejscach. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wczesną jesienią lub wczesną wiosną. Rudbekie bardzo dobrze znoszą przymrozki, dlatego nie ma potrzeby okrywania ich na zimę.

kwaityZ gatunków jednorocznych najbardziej znana jest rudbekia owłosiona, która w środowisku naturalnym rośnie na północnoamerykańskich preriach. Może osiągnąć nawet do 1 metra wysokości. Nazwa charakteryzuje jej łodygi oraz liście, które są owłosione. Kwiatostany składają się z złotożółtych kwiatów języczkowatych, które kontrastują z purpurowoczarną główką. Rudbekie jednoroczne rozmnaża się z nasion sianych bezpośrednio do gruntu, na przełomie kwietnia i maja. Bardzo często rudbekie z roku na rok wysiewają się same. Rudbekia owłosiona toleruje upały oraz krótkotrwały niedobór wody w glebie. Doskonale rośnie na glebach żyznych i wilgotnych.

Rudbekie wieloletnie najlepiej czują się w pełnym słońcu, ale także w delikatnym półcieniu. Najefektowniej rosną na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Ich dużą zaletą jest odporność na mróz, nawet do -25 stopni C oraz na krótkotrwałe susze.
Usuwając przekwitnięte kwiatostany rudbekii, zmuszamy ją do zawiązywania nowych pączków, dzięki czemu wydłużymy jej kwitnienie.

kwiatyBardzo popularna jest rudbekia naga (Rudbeckia laciniata), której liście i łodygi są pozbawione włosków. Charakteryzuje się silnym rozrastaniem przez rozłogi. Potrafi osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości, dlatego śmiało można je sadzić pod płotem.

Dużą popularnością, w szczególności w wiejskich ogrodach, cieszy się rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida). W Polsce uprawiana jest odmiana odporna na mrozy. Jej liście są błyszczące, skórzaste i gładkie. Kwitnie od połowy lipca do połowy września.

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Łodyga i liście pokryte są włoskami. Kwitnie od lipca do połowy października. Jest to jedna z najatrakcyjniejszych i najchętniej hodowanych rudbekii. Doskonale rośnie na glebach suchych.

Planując rabaty z rudbekii w naszym ogrodzie, warto zapewnić im towarzystwo. Bardzo dobrze wyglądają z astrami, nawłociami czy z rozchodnikiem okazałym.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny ozdobne
Autor: Anna Dębiec
2016-07-08 11:24:00
Tagi do artykułu: kwiaty | ogrody | rabaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwiaty

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Egzotyczny ogród

Roślina egzotyczna
Wiadomo, że w naszych warunkach ciężko stworzyć ogród pełen egzotycznych roślin. Jednak istnieje wiele roślin, które przypominają tropikalne piękności i mogą rosnąć w naszym przydomowym ogrodzie.
Najważniejszym elementem egzotycznego ogrodu jest oczywiście roślinność. Okazy, które do niego wybierzemy powinny charakteryzować się wyrazistą, a nawet jaskrawą barwą, pokaźnymi rozmiarami i dużymi liśćmi. Efekt dżungli osiągniemy sadząc bujnie rozrastające się rośliny, charakterystyczne dla gorących regionów świata.

Dekoracyjny ogródek przed domem

ogrody
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.

Rustykalne inspiracje w przydomowym ogrodzie

kostka brukowa
Bogactwo roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – kto nie pragnie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a można je stworzyć przy pomocy kostek brukowych Polbruk.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.