X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ciepłe okna

sypialnia
Wybierając nowe okna do mieszkania, bardzo często zwracamy uwagę tylko na wygląd. Należy pamiętać, że przez okna ucieka od 25% do 40 % ciepła. Aby ograniczyć to zjawisko warto przyjrzeć się oknom o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także jego elementom składowym.


Szyby - to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła. Składają się zwykle z dwóch lub trzech tafli, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Dodatkowo na szyby nakładane są powłoki niskoemisyjne z jedną lub dwoma warstwami srebra. Mają one za zadanie odbijać ciepło z powrotem do pomieszczenia.

Ciepłe okna to nie tylko szyby. Duże znaczenie mają także profile, które czasem mogą zajmować nawet do 40 % powierzchni. Okna mające to samo szklenie, ale różne ramy mogą mieć różne współczynniki określające przenikalność ciepła „U” różne nawet o kilka dziesiątych. W przypadku okien drewnianych im profil jest szerszy tym cieplejszy. Natomiast w oknach plastikowych nie trzeba zwiększać profilu, by zwiększyć izolacyjność. Tutaj należy wybrać okna o większej liczbie komór.


okno

Równie ważnym elementem są uszczelki do okien, które uszczelniają ruchomą część okna ze stabilną ramą, ograniczając dostęp zimnego powietrza do wnętrza. Ciepłe okna pcv są standardowo wyposażone w dwie obwodowe uszczelki, wewnątrz profilu ościeżnicy. Natomiast okna drewniane mają jedną uszczelkę we wrębie skrzydła. Dodatkowo wyżłobienie w profilu okna umożliwia dodanie jeszcze jednej uszczelki.

Prawidłowo wykonany montaż okien może prawie całkowicie wyeliminować straty ciepła. Taka czynność powinna uwzględniać konstrukcję ścian. Warto wiedzieć, że ciepło szuka najprostszej drogi ujścia. Dlatego istotny jest montaż okien na całym obwodzie oraz umiejętne ocieplenie nadproży i osadzenie parapetów. Można zastosować tzw. ciepły montaż okien, który skutecznie uszczelnia miejsca osadzenia okna. W tym przypadku stosowane są nie tylko tradycyjne pianki montażowe, ale także folie, taśmy uszczelniające oraz taśmy paroszczelne. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie i dokładne zaizolowanie miejsc, stykających się z murem. Dzięki temu można uniknąć powstawania mostków termicznych lub przedostawania się wilgoci do wnętrza mieszkania.
Przy ciepłym montażu okien znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie otworu do osadzenia okna.

Decydując się na okna nie tylko eleganckie i funkcjonalne ale także energooszczędne, mamy gwarancję, że nasze mieszkanie będzie właściwie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
Autor: Anna Dębiec
2016-05-30 21:47:15
Tagi do artykułu: okna | współczynnik przenikania ciepła | okna drewniane | uszczelki | ościeżnica
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Aranżacja okien Aranżacja okien    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Uszczelki okienne

Uszczelki do okien
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia nowoczesnego okna jest uszczelka. Zabezpiecza ona wnętrze domu przed utratą ciepła, wnikaniem kurzu, zapachów oraz dźwięków z zewnątrz. Montowane są zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie skrzydła oraz ościeżnicy. Dzięki temu okna zamykają się cicho.

Trendy w stolarce okiennej

salon
W dzisiejszych czasach na branżę budowlaną, podobnie jak na muzykę czy wzornictwo, oddziałuje moda. Media, producenci, pogoda – te czynniki, ale także wiele innych, wpływają na panujące trendy w stolarce okiennej. Energooszczędność i duże przeszklenia to dwa najbardziej widoczne nurty wśród osób kupujących okna.

Dom energooszczędny w zasięgu ręki

dom jednorodzinny
Wartość domu to obecnie prestiżowa lokalizacja oraz materiały i technologie wykorzystane do jego budowy. Do tego coraz większe znaczenie ma ochrona środowiska, która przestaje być już tylko indywidualnym wyborem, ale dbałość o nią jest określona przez przepisy i dyrektywy unijne.

Ile można zaoszczędzić wymieniając stare okna drewniane na nowoczesne z PVC?

ogród zimowy
Oszczędności wynoszą ponad 2000 zł rocznie. Jest jednak coś, czego zmierzyć ani obliczyć się nie da - nasz komfort pracy i wypoczynku w domu. Z nowoczesnymi oknami mieszka się w ciszy i cieple. Nie ma konieczności oklejania ich dodatkowymi uszczelkami, nie mówiąc już o popularnym niegdyś „utykaniu” okien kocami... To już szczęśliwie przeszłość.