X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Urządzamy kuchnię!

kuchnia
Większość osób nie przywiązuje wagi do sposobu i miejsca spożywania posiłków. Jednak odpowiednia ilość czasu poświęconego na jedzenie oraz właściwa oprawa - to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Gdzie i z kim najczęściej jadamy?


Przez żołądek...
Nie od dziś wiadomo, że droga do serca często prowadzi przez żołądek. Wspólne spożywanie posiłków jest jednym z najprzyjemniejszych, a do tego najsmaczniejszych sposobów spędzania czasu z rodziną, bądź z przyjaciółmi. Badania przeprowadzane w ostatnich latach przez firmę Knorr potwierdzają, że ponad 80% Polaków uważa spożywanie wspólnych posiłków z rodziną za istotny i nieodłączny element codziennego życia. Okazuje się jednak, że na tak znaczącą czynność poświęcamy zbyt mało czasu – zaledwie około 20 minut dziennie.

Jednocześnie, jak pokazuje najnowsza edycja raportu Ipsos „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków”, zmniejsza się również procent osób spożywających posiłki poza domem. Z 75% w roku 2010, już tylko 69% osób (2011r.) jada od czasu do czasu poza miejscem zamieszkania. Polacy nie mają też w nawyku zamawiania gotowych posiłków do domu – ponad 50% nigdy tego nie robi, a tylko co dwudziesta osoba regularnie korzysta z „jedzenia na wynos” spożywanego w domu.Co możemy zrobić, aby jeszcze bardziej poprawić statystyki i jeść częściej posiłki z najbliższymi we własnym mieszkaniu?

Urządzamy kuchnię!
Niemały wpływ na radość wspólnego gotowania i jedzenia ma otoczenie, w którym to robimy. Estetyczna i funkcjonalna aranżacja kuchni z pewnością sprawi, że stanie się ona dużo bardziej przyjaznym miejscem. Dlatego na każdym etapie jej urządzania warto pamiętać o pewnych szczegółach, które przyczyniają się do późniejszego komfortu użytkowania. Blat stołu nie powinien być zbyt niski – jego sugerowana minimalna wysokość wynosi 85cm. Lodówkę i szafki najlepiej umieścić najbliżej wejścia, żeby móc łatwo i szybko do nich dotrzeć, np. gdy w nocy zbudzi nas nagły głód. Niepraktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie zlewozmywaka i kuchenki na przeciwległych ścianach. Natomiast najdogodniejszym miejscem na kosz na śmieci jest przestrzeń pod zlewem. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia jest oczywiście umeblowanie, które musi być praktyczne i wygodne, by gotowanie stało się przyjemnością, a nie przymusem.

- Dużą rolę w sprawnym przygotowywaniu posiłków we własnej kuchni, odgrywa rozmieszczenie oraz zagospodarowanie szafek i szuflad - mówi Alicja Gajewska z firmy KAM, producenta mebli kuchennychPowinniśmy odpowiednio rozplanować szuflady, półki, kosze, żeby przechowywane w nich naczynia, sztućce czy artykuły żywnościowe były łatwo i szybko dostępne. Abyśmy nie tracili zbyt dużo czasu przemieszczając się po kuchni, blat roboczy powinien znajdować się blisko strefy gotowania (kuchenka), mycia (zlew) oraz pobierania produktów (lodówka).

Jedz przy stole
Kuchnia urządzona funkcjonalnie i ze smakiem jest miejscem, które sprzyja porannym rozmowom przy śniadaniu, wymianie zdań przy obiedzie, pogawędkom przy kolacji, a nawet plotkom przy kawie. Może stać się centrum domowego życia, z powodzeniem zastępując w wielu przypadkach salon. Odpowiednio umeblowane pomieszczenie jadalne sprzyja też zdrowym nawykom ucztowania we właściwej pozycji siedzącej, przy wystarczającej ilości czasu (pośpiech powoduje często bóle żołądkowe). Warto o tym pamiętać, gdy pewnego pięknego ranka po przebudzeniu, znów zamarzymy o śniadaniu do łóżka lub zechcemy zjeść kanapkę, pędząc do pracy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2011-10-14 08:50:56
Tagi do artykułu: kuchnie | blaty | zlewozmywaki | meble kuchenne
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Funkcjonalne szafki kuchenne

meble kuchenne
W trakcie codziennej krzątaniny po kuchni, wykonujemy wiele czynności jednocześnie. Istotne jest więc, by wszystkie przybory i produkty miały swoje miejsce i były łatwo dostępne. Przemyślane ustawienie wyposażenia to jednak tylko jeden z czynników, decydujących o komforcie przygotowania posiłków.

Ekspresowa i niedroga odmiana kuchni

zlewozmywak
Każdy z nas marzy o pięknej i funkcjonalnej kuchni. Remont kuchni wymaga jednak inwestycji, a perspektywa robót w domu może skutecznie zniechęcić. Na szczęście nie każda kuchnia wymaga generalnego remontu. Niekiedy zmiany, nie wymagające dużych nakładów finansowych wystarczą, by nadać zupełnie nowy wygląd kuchni. Taką szybką metamorfozę wnętrz można przeprowadzić w ciągu jednego weekendu.

Biała kuchnia

kuchnia
Biała kuchnia jest efektownym rozwiązaniem. Taka aranżacja wygląda lekko i świeżo. Biel jest kolorem uniwersalnym, dlatego bez problemu można ją łączyć z innymi barwami. Kolor ten znakomicie pasuje nie tylko do kuchni utrzymanej w minimalistycznym stylu, ale także do tych prezentujących bardziej stylowe zabudowy.

Przepis na piękną kuchnię

kuchnia
Kuchnia to nie tylko miejsce spożywania i przygotowywania posiłków. To także serce domu, centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. W związku z tym do jej urządzania warto podejść z należytą uwagą i dbałością o szczegóły.