X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe
Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.


Dosłownie kilka narzędzi staranie dobranych, wykonanych z materiału o wysokiej jakości i odpowiadające wymogom ergonomicznym, to wszystko, co potrzeba do założenia, utrzymania i pielęgnowania ogrodu. Pod warunkiem stałej ich pielęgnacji.
Wybierając narzędzia zwróćmy uwagę na parę uwag. Produkowane ze stali nierdzewnej narzędzia odstraszyć mogą wysoką ceną. Z powodzeniem zastąpić można je malowanym lub powlekanym żelazem mogącym służyć długo, o ile przechowywane będzie w czystości. Narzędzia przechowujmy, więc w suchych miejscach, nigdy nie zostawiając ich na deszczu. Po pracy oczyśćmy je, od czasu do czasu naoliwmy. Krawędzie tnące naostrzmy w miarę potrzeby. Narzędzia elektryczne obsługujmy zachowując wymogi bezpieczeństwa.Po skończonej pracy usuwajmy brud z zaniedbanych narzędzi za pomocą drucianej szczotki lub elektrycznej wiertarki z zamontowaną metalową szczotką lub szlifierką, a po każdym użyciu, umyjmy narzędzia wodą, wytrzyjmy do sucha i nałóżmy cienką warstwę oleju. Brudne narzędzia mogą być przyczyną infekcji roślin i rozprzestrzeniania się w ogrodzie wirusowych chorób roślin. Stępione krawędzie i ostrza możemy odnowić za pomocą pilnika. Tępe lub uszkodzone narzędzia mogą ranić rośliny.
Ostrza sekatorów oczyśćmy po każdym użyciu. Do usunięcia resztek żywicy użyjmy roztworu alkoholowego lub rozpuszczalnika. Na czas przechowywania metalowe części narzędzia pokryjmy cienką warstwą oleju.
Ostrzenie niektórych pił może być wykonywane ręcznie, jest to jednak trudne i wymaga wielu specjalnych narzędzi. Większość pił ma wymienialne ostrza, kosztujące mniej niż profesjonalne ostrzenie.

Najczęściej wykorzystywane narzędzia ogrodnicze:
- ręczne widełki i łopatka – nadające się do niewielkich prac na ograniczonej powierzchni. Przydatne do sadzenia, przesadzania i dzielenia roślin, mieszania i przekopywania niewielkiej ilości ściółki czy kompostu.
- łopata i widły – absolutnie niezbędne na ciężkich ziemiach, do przesadzania i dzielenia większych roślin. Przy pracy nigdy nie zginajmy pleców, zawsze wybierajmy narzędzia o prawidłowej długości i ciężarze odpowiadającym naszym możliwościom;
- grabie – służące do zgrabiania opadłych liści, śmieci, rozbijania grudek ziemi, wyrównywania grządek przed siewem lub sadzeniem;
- grabki wachlarzowe – posiadając cienkie, druciane, gibkie zęby dobrze zgarniają opadłe liście, czy mech. Głębsze grabienie spulchnia i wietrzy trawnik;
- narzędzia do pielęgnacji trawnika – Nożyce o wydłużonych rączkach oraz siekacz półksiężycowy;
- motyka – Najpopularniejsza tzw. „holenderka” idealna do wielu prac ogrodowych, pielenia międzyrzędzi, wyznaczania rowków, sadzenia i przewietrzania gleby;
- sekator - dobry egzemplarz bez trudu pokona delikatne łodygi i gałązki o średnicy 1 centymetra;
- konewka i wąż – konewka jest niezbędna do podlewania roślin delikatnych i świeżo posadzonych. Niewłaściwa będzie zbyt duża i ciężka. Węże idealne są do większych powierzchni;
- rękawice ogrodnicze – najlepsze płócienne, z zamszowymi wzmocnieniami;
- nożyce – używane do formowania żywopłotów, strzyżenia niewielkich trawników i trudno dostępnych miejsc;
- rozpryskiwacz ręczny – doskonały do prac w pomieszczeniach. Małe egzemplarze doskonałe do rozpylania niewielkiej ilości herbicydów, pestycydów i nawozów sztucznych. Zalecane rozdzielenie spryskiwaczy w zależności od celu;
- taczka – Nigdy nie przeładowujmy taczki, najcięższe przedmioty kładąc zawsze z przodu. Galwanizowana taczka utrzyma się o wiele dłużej niż plastykowa czy malowana;
- piła lisi ogon – służąca do ścinania gałązek o średnicy ponad 2 centymetry. Najlepsza będzie ta wykonana ze stali hartowanej.
- nóż ogrodniczy – najlepszy będzie wykonany ze stali hartowanej. Służy do ścinania, wycinania, pobierania zrazów, czy podnóżków oraz usuwania gałązek o średnicy do dwóch centymetrów;
- sito – służy do odsiewania ziemi z grudek i kamieni oraz do równomiernego przysypywania nasion kompostem. O jego trwałości decyduje wytrzymałość siatki.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-14 06:01:23
Tagi do artykułu: narzędzia | wiertarki | narzędzia ogrodnicze | łopata | widły | grabie | motyka | sekator | konewka | nożyce | żywopłoty | nasiona
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia ogrodowe
Jesienią przygotowujemy trawnik do spoczynku, często go grabiąc w celu dokładnego usunięcia wszystkich opadających liści. Warto wzbogacić swój sprzęt w bardzo sprężyste grabie, które czesząc trawnik pozwolą równocześnie usunąć powstały w okresie wegetacji filc.

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

narzędzia ogrodniczeZadbany ogród jest dumą właścicieli oraz często obiektem zazdrości sąsiadów. Jednak wymaga on naszej nieustannej uwagi. Nawet jeżeli nasz ogród ma dość swobodny układ, to musimy poświęcać mu dość dużo czasu. Wszystkie czynności związane z jego pielęgnacją, takie jak koszenie trawników, przycinanie żywopłotów, rozluźnianie i napowietrzanie gleby, grabienie grządek, są czasochłonne i potrzebne będą nam do ich wykonania specjalistyczne narzędzia ogrodowe.

Sprzątamy ogród jesienią

Kolory jesieni
Jesień to czas porządków. Właśnie teraz powinniśmy pomyśleć nie tylko o przygotowaniu ogrodu do przetrwania zimy, ale i o przygotowaniu ogrodu tak, by zimę przetrwał w pięknej postaci.
Powinniśmy pomyśleć o narzędziach i zabezpieczeniu ich przed wilgocią i mrozem. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wraz z nastaniem nowego sezonu będą gotowe do użycia. Narzędzia ogrodowe będą służyły nam tak długo, jak długo będziemy o nie troskliwie dbać.

Wydajność i precyzja nowych wiertarek

wiertarkaOptymalny rezultat wiercenia wymaga mocy i precyzji. Te dwie cechy posiadają nowe wiertarki GBM 6 RE Professional oraz GBM 10 RE Professional firmy Bosch, które pojawiły się na rynku w lipcu. Dzięki innowacyjnym funkcjom umożliwiają użytkownikom profesjonalnym bardziej efektywną pracę.