X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Badanie gruntu pod inwestycję budowlaną

ziemia
Badania geologiczne gruntu pod budowę domu przeprowadza się w celu doboru fundamentów i zbrojenia, a w przypadku projektów gotowych, dopasowania „szablonu” do indywidualnych warunków gruntowych.

Gotowe projekty domów sporządza się standardowo dla podłoża o „wystarczającej nośności”. Dlatego też badania i wiercenia geologiczne zlecane są każdorazowo, a w szczególności na terenach: torfowych, podmokłych, nasypowych i po rekultywacji.


Badania gruntu przeprowadzane są przez geotechnika lub geologa. Dokumentacja geotechniczna powstaje w oparciu o wiercenia w gruncie, które wykonuje się w miejscach, w których zostaną usytuowane narożniki przyszłej inwestycji. Otwór wiercenia powinien mieć od 3 do 5 metrów głębokości. Próbki ocenia się organoleptyczne, a w otwory wpuszcza się sondy, za pośrednictwem których sprawdza się zagęszczenie każdej warstwy gruntu. Średni koszt wiercenia nalicza się od 1 metra głębokości. Średnio, wiercenia geologiczne pod budowę domu jednorodzinnego, kosztują ok 1500zł.Badania geotechniczne określają:
- poziom wód gruntowych – może być niski lub wysoki; w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych być może trzeba będzie wykonać drenaż paskowy w celu ochrony piwnicy i fundamentu;
- agresywność chemiczną wód gruntowych – jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, należy sprawdzić laboratoryjnie ich ewentualny wpływ na beton i stal;
- kategorię gruntu – czyli: rodzaj podłoża (rodzime, naturalne lub antropogeniczne), podtyp (skalisty, mineralny, organiczny) i spoistość, czyli sypkość;
- właściwości fizykomechaniczne – to spoistość poszczególnych warstw gruntu, co przekłada się na właściwości fizykomechaniczne;
- zjawiska zboczowe – wykonuje się dla inwestycji zlokalizowanych na skarpach, w pobliżu skarp, na zboczach i w pobliżu zboczy; badania określają statyczność podłoża, ewentualne prawdopodobieństwo osunięcia i pozwalają wybrać metodę wzmocnienia gruntu;
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-24 12:05:57
Tagi do artykułu: budowa domu | fundamenty | zbrojenie | wody gruntowe | drenaże | fundamentów
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
ocieplanie

Docieplamy dom

Dom kojarzy się przede wszystkim z ciepłem. A ciepło domowe kojarzy się każdemu inaczej. Dla jednego to będą przytulne wnętrza, dla innego ładne kolory ścian, a jeszcze dla innego firanki zawieszone w oknach i mama czekająca z domowym obiadem. Jednak bez tego ciepła rozumianego w dosłownym znaczeniu cała reszta jest tylko mało znaczącym dodatkiem. Bo co to za przyjemność siedzieć w najpiękniejszym wnętrzu, z najładniej pomalowanymi ścianami kiedy jest nam zimno.
Jeżeli podczas budowy domu nie pomyśleliśmy o tym, warto jak najszybciej docieplić swój dom.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

Jak wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

budowa domu
Na fundamentach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji całego domu. To prawda znana nie od dziś. Podobnie jak fakt, że po ukończeniu inwestycji wprowadzenie jakichkolwiek poprawek jest niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by wylać je prawidłowo. Samozagęszczalny beton Lafarge Agilia™ Fundamenty pozwala zrobić to dużo prościej, niż przy użyciu betonu tradycyjnego. Obniża też koszty robocizny i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.

Czy warto rozpoczynać budowę domu jesienią?

fundamenty
Każdy inwestor z niecierpliwością wyczekuje terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Ogrom formalności, które należy dopełnić często nieubłaganie odwleka ten czas. Bywa, że kwestie administracyjne rozpoczęte na wiosnę mają swój finał dopiero na jesień.

Fundamenty i ściany piwniczne

budowanie domu
Wznoszenie ścian fundamentowych i piwnicznych to pierwszy etap budowy domu. To właśnie one przenoszą obciążenia z pozostałych ścian, stropów i dachu na ławy fundamentowe. Dlatego materiał, z którego powstają, musi być wytrzymały, odporny na zawilgocenie i mrozoodporny.