Co zrobić aby kalanchoe znów zakwitło?

kwiaty

fot. kwiaty

Kalanchoe, czyli inaczej żyworódka, należy do roślin z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest to roślina doniczkowa pochodząca z Afryki, ale można je także spotkać na półwyspie Arabskim, w Indiach i Malezji. Sukulent ten został sprowadzony do Europy z Madagaskaru, gdzie na pustyniach obficie kwitną Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana), od którego wywodzą się dzisiejsze mieszańce.

Przeczytaj również: Kwiaty na południowy balkon

Mają one grube, zdrewniałe łodygi, na których często osadzone są ciemnozielone liście. Niektóre z odmian mogą mieć czerwonawo-brunatne przebarwienia, a brzegi ząbkowane lub gładkie. Roślina ta w swoich grubych i mięsistych liściach gromadzi wodę na czas suszy.

Żyworódka kwitnie bardzo obficie, a kwiatostany przypominają baldachogrona. Można spotkać okazy kwitnące w kolorach czerwieni, bieli, różu, pomarańczy lub żółci.

kwiaty

fot. kwiaty

Najpopularniejsze gatunki tej dekoracyjnej rośliny to:
– żyworódka blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) – dorasta do 25 cm i dzięki uprawie sterowanej może kwitnąć prawie cały rok;
– żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) – zwana także kalanchoe pierzaste, ma prostą grubą i nierozgałęziającą się łodygę. Może dorastać nawet do metra wysokości. Zakwita u nas tylko zimą i ma zielonkawo-biało-czerwonawe kwiaty, które zebrane są w wiechy. Ten gatunek żyworódki jest znany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ma działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze;
– żyworódka daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) – bardzo łatwo się rozmnaża. Na brzegach liści wytwarza rozmnóżki, które odpadają od rośliny i od razu się ukorzeniają. W warunkach domowych rzadko się rozmnaża, jeżeli już to późną jesienią. Wtedy też roślina pokryta jest czerwonymi kwiatami.
kalanchoe thyrsiflora – posiada duże, okrągłe, jasnozielone liście. Charakterystyczne kwiaty są na zewnątrz białe, a w wewnątrz żółte. Zebrane są w kwiatostan w kształcie kolby.

kwiaty

fot. kwiaty

Uprawa
Kalanchoe lubi stanowiska jasne, chociaż roślina wykazuje zdolność adaptacyjną do panujących warunków. Dobrze znosi także chłodniejsze, północne wystawy. Temperatura pomieszczenia, którym będzie hodowany powinna wynosić od 15 do 23 stopni Celsjusza. Gleba w doniczce natomiast powinna być przepuszczalna, próchniczna z niewielką domieszką piasku, o pH 6-6,5.

kwiaty

fot. kwiaty

Pielęgnacja
Jest to roślina krótkiego dnia, czyli potrzebuje jasnego stanowiska krócej niż 10 godzin dziennie. Aby jej to zapewnić można nakrywać ją co jakiś czas kartonem lub innym pojemnikiem. Jest to zabieg zaciemniania, który powinien trwać ok 4-8 tygodni, po 14 godzin dziennie. Jeżeli naszej roślinie nie zapewnimy takich warunków, zmarnieje i nie zakwitnie ponownie. Możemy także spróbować przedłużyć kwitnienie, usuwając zwiędłe kwiaty wraz z łodygami.
Przy podlewaniu żyworódki należy uważać by jej nie przelać, ponieważ rośliny bardzo łatwo gniją. Kalanchoe należy podlać w momencie, gdy ziemia jest widocznie przeschnięta. Zimą gdy roślina jest w okresie spoczynku, trzeba ograniczyć podlewanie. Do nawadniania warto stosować miękką wodę, o temperaturze pokojowej.

Rozmnażanie kalanchoe może odbywać się poprzez sadzonki liściowe, pędowe, wierzchołkowe lub z nasion. Sadzonki najlepiej pobierać w maju lub czerwcu. Po kilku dniach obeschnięcia należy sadzonkę ukorzenić w mieszance piasku z gliną.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)