X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Co zrobić aby kalanchoe znów zakwitło?

kwiaty
Kalanchoe, czyli inaczej żyworódka, należy do roślin z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest to roślina doniczkowa pochodząca z Afryki, ale można je także spotkać na półwyspie Arabskim, w Indiach i Malezji. Sukulent ten został sprowadzony do Europy z Madagaskaru, gdzie na pustyniach obficie kwitną Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana), od którego wywodzą się dzisiejsze mieszańce.


Mają one grube, zdrewniałe łodygi, na których często osadzone są ciemnozielone liście. Niektóre z odmian mogą mieć czerwonawo-brunatne przebarwienia, a brzegi ząbkowane lub gładkie. Roślina ta w swoich grubych i mięsistych liściach gromadzi wodę na czas suszy.

Żyworódka kwitnie bardzo obficie, a kwiatostany przypominają baldachogrona. Można spotkać okazy kwitnące w kolorach czerwieni, bieli, różu, pomarańczy lub żółci.
kwiaty

Najpopularniejsze gatunki tej dekoracyjnej rośliny to:


- żyworódka blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) - dorasta do 25 cm i dzięki uprawie sterowanej może kwitnąć prawie cały rok;
- żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) - zwana także kalanchoe pierzaste, ma prostą grubą i nierozgałęziającą się łodygę. Może dorastać nawet do metra wysokości. Zakwita u nas tylko zimą i ma zielonkawo-biało-czerwonawe kwiaty, które zebrane są w wiechy. Ten gatunek żyworódki jest znany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ma działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze;
- żyworódka daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) - bardzo łatwo się rozmnaża. Na brzegach liści wytwarza rozmnóżki, które odpadają od rośliny i od razu się ukorzeniają. W warunkach domowych rzadko się rozmnaża, jeżeli już to późną jesienią. Wtedy też roślina pokryta jest czerwonymi kwiatami.
- kalanchoe thyrsiflora - posiada duże, okrągłe, jasnozielone liście. Charakterystyczne kwiaty są na zewnątrz białe, a w wewnątrz żółte. Zebrane są w kwiatostan w kształcie kolby.
kwiaty

Uprawa
Kalanchoe lubi stanowiska jasne, chociaż roślina wykazuje zdolność adaptacyjną do panujących warunków. Dobrze znosi także chłodniejsze, północne wystawy. Temperatura pomieszczenia, którym będzie hodowany powinna wynosić od 15 do 23 stopni Celsjusza. Gleba w doniczce natomiast powinna być przepuszczalna, próchniczna z niewielką domieszką piasku, o pH 6-6,5.
kwiaty

Pielęgnacja
Jest to roślina krótkiego dnia, czyli potrzebuje jasnego stanowiska krócej niż 10 godzin dziennie. Aby jej to zapewnić można nakrywać ją co jakiś czas kartonem lub innym pojemnikiem. Jest to zabieg zaciemniania, który powinien trwać ok 4-8 tygodni, po 14 godzin dziennie. Jeżeli naszej roślinie nie zapewnimy takich warunków, zmarnieje i nie zakwitnie ponownie. Możemy także spróbować przedłużyć kwitnienie, usuwając zwiędłe kwiaty wraz z łodygami.
Przy podlewaniu żyworódki należy uważać by jej nie przelać, ponieważ rośliny bardzo łatwo gniją. Kalanchoe należy podlać w momencie, gdy ziemia jest widocznie przeschnięta. Zimą gdy roślina jest w okresie spoczynku, trzeba ograniczyć podlewanie. Do nawadniania warto stosować miękką wodę, o temperaturze pokojowej.

Rozmnażanie kalanchoe może odbywać się poprzez sadzonki liściowe, pędowe, wierzchołkowe lub z nasion. Sadzonki najlepiej pobierać w maju lub czerwcu. Po kilku dniach obeschnięcia należy sadzonkę ukorzenić w mieszance piasku z gliną.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2012-02-01 10:32:23
Tagi do artykułu: rośliny doniczkowe | rośliny | kwiaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
balkon

Kwiaty na południowy balkon

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto spróbować założyć niewielki ogródek na balkonie. Taka nieduża przestrzeń daje możliwość co roku przeprowadzać zmianę aranżacji a ponadto nie wymaga znacznego nakładu pracy. Dobrze zaprojektowany pozwoli odpocząć w miłym i zielonym otoczeniu.
dekoracje

Zrób to sam: kwietnik z drabiny

Nie wiesz, co zrobić ze starą drabiną? Nie wyrzucaj jej! W bardzo łatwy sposób możesz zrobić z niej oryginalną dekorację, która ozdobi każdy balkon, taras lub ogród. Dzięki niej efektownie wyeksponujesz rośliny i doniczki. Dowiedz się, jak szybko i przede wszystkim własnoręcznie stworzyć wyjątkowy kwietnik.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Metody podlewania kwiatów doniczkowych podczas nieobecności

Podlewanie ogrodu
Kiedy wybieramy się na urlop nie powinniśmy zapominać o naszych roślinach. Oto kilka skutecznych sposobów na to, jak zapewnić im przetrwanie podczas naszej nieobecności.

Rośliny ozdobne w domu i na balkonie

kwiaty
Pelargonie i fuksje zabieramy z balkonów i tarasów i umieszczamy je w chłodnych pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 10-15ºC. Przed wstawieniem skracamy ich pędy do ok. 30 cm. Na balkonach możemy uprawiać w skrzynkach chryzantemy, starce (popularnie nazywane mrozami) oraz bratki. Rośliny te nie są tak wrażliwe na niskie temperatury i będą zdobić jeszcze przez parę tygodni.

Mirt pospolity, zwyczajny, mirt panny młodej - uprawa, choroby i pielęgnacja

krzewy
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity.

Difenbachia

rośliny doniczkowe
Difenbachia jest tropikalną rośliną pochodzącą z Brazylii. Nazwa pochodzi od cesarskiego ogrodnika, który uprawiał ją na Wiedeńskim dworze. Ze względu na jej prostą uprawę, należy do popularnych roślin doniczkowych goszczących w naszym domu. Warto wiedzieć, że liście i łodyga tej rośliny zawiera strychninę, która jest niebezpieczną trucizną. Należy o tym pamiętać szczególnie, gdy w domu będą miały z nia kontakt małe dzieci.