X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Co zrobić aby kalanchoe znów zakwitło?

kwiaty
Kalanchoe, czyli inaczej żyworódka, należy do roślin z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest to roślina doniczkowa pochodząca z Afryki, ale można je także spotkać na półwyspie Arabskim, w Indiach i Malezji. Sukulent ten został sprowadzony do Europy z Madagaskaru, gdzie na pustyniach obficie kwitną Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana), od którego wywodzą się dzisiejsze mieszańce.


Mają one grube, zdrewniałe łodygi, na których często osadzone są ciemnozielone liście. Niektóre z odmian mogą mieć czerwonawo-brunatne przebarwienia, a brzegi ząbkowane lub gładkie. Roślina ta w swoich grubych i mięsistych liściach gromadzi wodę na czas suszy.

Żyworódka kwitnie bardzo obficie, a kwiatostany przypominają baldachogrona. Można spotkać okazy kwitnące w kolorach czerwieni, bieli, różu, pomarańczy lub żółci.
kwiaty

Najpopularniejsze gatunki tej dekoracyjnej rośliny to:


- żyworódka blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) - dorasta do 25 cm i dzięki uprawie sterowanej może kwitnąć prawie cały rok;
- żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) - zwana także kalanchoe pierzaste, ma prostą grubą i nierozgałęziającą się łodygę. Może dorastać nawet do metra wysokości. Zakwita u nas tylko zimą i ma zielonkawo-biało-czerwonawe kwiaty, które zebrane są w wiechy. Ten gatunek żyworódki jest znany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ma działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze;
- żyworódka daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) - bardzo łatwo się rozmnaża. Na brzegach liści wytwarza rozmnóżki, które odpadają od rośliny i od razu się ukorzeniają. W warunkach domowych rzadko się rozmnaża, jeżeli już to późną jesienią. Wtedy też roślina pokryta jest czerwonymi kwiatami.
- kalanchoe thyrsiflora - posiada duże, okrągłe, jasnozielone liście. Charakterystyczne kwiaty są na zewnątrz białe, a w wewnątrz żółte. Zebrane są w kwiatostan w kształcie kolby.
kwiaty

Uprawa
Kalanchoe lubi stanowiska jasne, chociaż roślina wykazuje zdolność adaptacyjną do panujących warunków. Dobrze znosi także chłodniejsze, północne wystawy. Temperatura pomieszczenia, którym będzie hodowany powinna wynosić od 15 do 23 stopni Celsjusza. Gleba w doniczce natomiast powinna być przepuszczalna, próchniczna z niewielką domieszką piasku, o pH 6-6,5.
kwiaty

Pielęgnacja
Jest to roślina krótkiego dnia, czyli potrzebuje jasnego stanowiska krócej niż 10 godzin dziennie. Aby jej to zapewnić można nakrywać ją co jakiś czas kartonem lub innym pojemnikiem. Jest to zabieg zaciemniania, który powinien trwać ok 4-8 tygodni, po 14 godzin dziennie. Jeżeli naszej roślinie nie zapewnimy takich warunków, zmarnieje i nie zakwitnie ponownie. Możemy także spróbować przedłużyć kwitnienie, usuwając zwiędłe kwiaty wraz z łodygami.
Przy podlewaniu żyworódki należy uważać by jej nie przelać, ponieważ rośliny bardzo łatwo gniją. Kalanchoe należy podlać w momencie, gdy ziemia jest widocznie przeschnięta. Zimą gdy roślina jest w okresie spoczynku, trzeba ograniczyć podlewanie. Do nawadniania warto stosować miękką wodę, o temperaturze pokojowej.

Rozmnażanie kalanchoe może odbywać się poprzez sadzonki liściowe, pędowe, wierzchołkowe lub z nasion. Sadzonki najlepiej pobierać w maju lub czerwcu. Po kilku dniach obeschnięcia należy sadzonkę ukorzenić w mieszance piasku z gliną.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-08-06 03:07:52
Tagi do artykułu: rośliny doniczkowe | rośliny | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Metody podlewania kwiatów doniczkowych podczas nieobecności

Podlewanie ogrodu
Kiedy wybieramy się na urlop nie powinniśmy zapominać o naszych roślinach. Oto kilka skutecznych sposobów na to, jak zapewnić im przetrwanie podczas naszej nieobecności.

Rośliny ozdobne w domu i na balkonie

kwiaty
Pelargonie i fuksje zabieramy z balkonów i tarasów i umieszczamy je w chłodnych pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 10-15ºC. Przed wstawieniem skracamy ich pędy do ok. 30 cm. Na balkonach możemy uprawiać w skrzynkach chryzantemy, starce (popularnie nazywane mrozami) oraz bratki. Rośliny te nie są tak wrażliwe na niskie temperatury i będą zdobić jeszcze przez parę tygodni.

Kwiaty w mieszkaniu

rośliny doniczkowe
Nawet pięknie urządzone mieszkanie może wydawać się zimne i puste jeżeli nie ma w nim choćby kilku roślin doniczkowych. Dodanie żywych dekoracji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na odmienienie i udekorowania wnętrza mieszkania. Aby nasze rośliny ładnie wyglądały w mieszkaniu i zdrowo rosły, powinniśmy uwzględnić panujące w nim warunki sprzyjające ich hodowli, np. nasłonecznienie. Dzięki słońcu kwiaty w domu wytwarzają z dwutlenku węgla i wody substancje, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Mirt pospolity, zwyczajny, mirt panny młodej - uprawa, choroby i pielęgnacja

krzewy
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity.