Domy kanadyjskie

dom

fot. dom

Domy kanadyjskie (kanadyjskie szkieletowe domy drewniane), to najpopularniejsza technologia budowy domu w USA i krajach skandynawskich. Choć drewno w historii architektury polskiej było zasadniczym materiałem konstrukcyjnym, domy szkieletowe nie odniosły dotąd sukcesu na naszym rynku budowlanym. Nie pomaga nawet fakt, niższych kosztów realizacyjnych i eksploatacyjnych, czy dowody na trwałość i energooszczędność konstrukcji.

Pomimo wysokich kosztów, większość inwestorów niezmiennie stawia na budownictwo murowane, choć konstrukcja szkieletowa jest tak samo trwała i praktyczna.
Dzisiejsza technologia szkieletu drewnianego – Wood Frame, wywodzi się od konstrukcji Timber Frame. Był to szkielet drewniany o grubych przekrojach. Dom zbudowany na bazie tej konstrukcji w XVII wieku, w USA, stoi do dziś. Metoda była toporna, a sposób łączenia grubego drewna skomplikowany. Z czasem, Amerykanie odchudzili szkielet, budując go z cieńszych, gęściej rozmieszczonych belek i tak powstał Wood Frame.

domy kanadyjskie, domy szwedzkie

Przeczytaj również: Biuro jak loft
dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Technologia szkieletowa została szybko udoskonalona, a zużycie drewna zminimalizowano. Elementy stały się mniejsze i łatwiejsze do przetransportowania. Dzięki temu kolonizacja i urbanizacja kontynentów amerykańskich następowała błyskawicznie. Każdy mógł sobie pozwolić na budowę domu z drewna, będącego ogólnodostępnym materiałem budowlanym.

Domki kanadyjskie są niedrogie w realizacji i eksploatacji. Mieszkańcy USA, pozostali przy niej także ze względu na tryb życia. W przeciwieństwie do Europejczyków, są bardzo mobilni i rzadko kiedy przywiązują się do miejsca zamieszkania na stałe.

Dom kanadyjski – konstrukcja
Lekkie szkielety drewniane znane dziś, wymyślono w XIX wieku. Konstrukcję domu wznosi się metodą platformową: najpierw ściany parteru, następnie strop nad parterem, a później ściany piętra i poddasza. Rama konstrukcyjna powstaje z belek o przekroju 38x38x140mm. Elementy do budowy domów kanadyjskich wykonuje się z drzewa iglastego, struganego czterostronne, o wilgotności nie przekraczającej 20%. Belki suszy się komorowo, a impregnuje metodą ciśnieniową. Elementy łączy się przy pomocy gwoździ. Szkielet i ocieplenie izoluje się od środka folią paroszczelną.

Zasada wznoszenia ścian wewnętrznych jest analogiczna. Ich przekrój jest mniejszy i nie zaizolowany folią paroszczelną. Gotową konstrukcję okłada się z obu stron płytami g-k albo g-w.

Technologia budowy domów kanadyjskich jest czysta i możliwa do realizacji o każdej porze roku. Dodatkowymi atutami są: krótki czas wykonania, oraz dobra izolacyjność termiczna.

Domy kanadyjskie – projekty
Projekty domów kanadyjskich oferują przede wszystkim firmy trudniące się realizacją takich inwestycji. Pracownie projektowe, wykonujące projekty domów kanadyjskich, zwykle polecają swoim klientom zaprzyjaźnionych wykonawców. Od wiedzy i doświadczenia wykonawcy zależy: wytrzymałość, izolacyjność akustyczna, ognioodporność i trwałość konstrukcji budynku.

Domy kanadyjskie – ceny
Domy kanadyjskie mają cennik realizacji tańszy, niż w przypadku technologii murowanej. Budowy domu kanadyjskiego nie można prowadzić samodzielnie, metodą gospodarczą. Firma wykonawcza produkuje gotowe moduły w fabryce, dostarcza je na plac budowy inwestora i łączy ze sobą. Zakres prefabrykacji zależy od potrzeb i możliwości projektu. Zwykle konstruktorzy łączą gotowe elementy nośne: ścian, stropów i dachów. Ocieplenie, izolację instalacje, i wykończenie wykonuje się na bieżąco, na placu budowy. Cenę wykonania domu kanadyjskiego wyznacza się podobnie do kosztu realizacji domu wznoszonego technologią murowaną. Zależy ona od wielu wytycznych, między innymi od stopnia skomplikowania bryły i dachu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)